Jak zdobyć certyfikat producenta ekożywności? fot. Fotolia/Kolaż Polki.pl

Jak uzyskać certyfikat żywności ekologicznej - wskazówki

Jakie formalności są niezbędne, by móc poszczycić się takim certyfikatem?
Milena Oszczepalińska / 12.02.2015 10:27
Jak zdobyć certyfikat producenta ekożywności? fot. Fotolia/Kolaż Polki.pl

Jeśli chcesz zostać producentem żywności ekologicznej, musisz uzyskać certyfikat zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego. Jak uzyskać taki certyfikat żywności ekologicznej? Podpowiadamy!

Co trzeba zrobić, by uzyskać certyfikat żywności ekologicznej?

1. Trzeba złożyć wniosek o certyfikację i wypełnić specjalny formularz

Ten formularz nosi nazwę: „Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego”. Jego wzór jest dostępny na stronie internetowej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – www.ijhars.gov.pl.

2. Wypełniony druk wysyłasz do jednostki certyfikującej

Jednocześnie zawierasz z nią umowę w sprawie kontroli, na podstawie której ta instytucja sprawdzi, czy rzeczywiście prowadzisz gospodarstwo ekologiczne. To znaczy takie, w którym m.in. stosujesz specjalne metody ochrony gleby i wody, nawożenia i nie używasz chemicznych środków ochrony roślin. Szczegóły kolejnych kontroli (terminy, opłaty) są przekazywane w postaci aneksów.

3. Instytucje wydające certyfikaty

W Polsce działa obecnie 10 instytucji, które na podstawie upoważnienia wydanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydają (i cofają) certyfikaty żywności ekologicznej. Nadzór nad nimi prowadzi Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Są to m.in.:
  • Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o., Tomaszowice, tel: 81 501 68 30; www.ekogwarancja.pl
  • Bioekspert Sp. z o.o., Warszawa, tel. 22 825 10 78, 22 825 18 12, www.bioekspert.waw.pl
  • PNG Sp. z o.o., Daleszyce, tel. 41 306 40 00; www.pngekofarm.pl,
  • COBICO Sp. z o.o., Wieliczka, tel. 12 632 35 71, www.cobico.pl
  • BioCert Małopolska Sp. z o.o., Kraków, tel.12 430 36 06, www.biocert.pl

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z magazynu Przyjaciółka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.03.2017 20:02
A czy przedstawiają jakąś wartość certyfikaty ekologiczne wydawane przez innych operatorów niż tych wymienionych w artykule? Obecnie na rynku chyba jest wiele instytucji certyfikujących, czy takie bez upoważnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są cokolwiek warte? Np Certyfikat Ekologiczny z http://wrazliwi.org/certyfikat-ekologiczny wydawany w ramach kampanii społecznej? Wczytując się w ich Regulamin to chyba nie ma ograniczeń i każdy może go otrzymać. Wspieranie ekologii i instytucji chroniących środowisko naturalne na pewno ma sens. Tylko czy to będzie wiarygodne? Niedawno otworzyłam sklep internetowy, kwestie ekologii i ochrony przyrody od zawsze były mi bliskie i chętnie wylegitymowałabym się takim odznaczeniem. Niestety prowadzę tylko handel, nie jestem producentem żywności więc nie mam szansy na zdobycie certyfikatu ekologicznego autoryzowanego przez Ministerstwo. Czy certyfikat Programu Wrażliwi.ORG ma jakąś wartość?