„Córka ukrywała przed nami ciążę. Chyba chciała stanąć w naszym progu i oznajmić, że znalazła dziecko w kapuście”

kobieta w ciąży fot. Getty Images, Luis Alvarez
„To, co zobaczyłam, było jak grom z jasnego nieba. Poczułam, jak serce przyspiesza, a słowa same wydobyły się z moich ust. – Kasia, czy ty jesteś w ciąży? – zapytałam, nie kryjąc szoku. Kasia zastygła na chwilę, a potem spuściła wzrok. Nie odpowiedziała od razu, co tylko potwierdziło moje przypuszczenia”.
/ 18.11.2024 14:30
kobieta w ciąży fot. Getty Images, Luis Alvarez

Zawsze myślałam, że jako matka wiem, co jest najlepsze dla mojej córki. Kasia była jedynaczką, a ja od pierwszego dnia jej życia czułam, że muszę ją chronić. Może czasem przesadzałam, przyznaję – miałam swoje zdanie na temat jej wyborów, ale przecież wszystko, co robiłam, wynikało z troski. Byłam surowa, to prawda, ale tylko dlatego, że chciałam, żeby była silna i niezależna. Jednak ostatnio czułam, że coś jest nie tak.

Zdziwiła się na nasz widok

Kasia coraz rzadziej do nas dzwoniła, a nasze rozmowy były płytkie, jakby unikała czegoś ważnego. Jan, mój mąż, zawsze powtarzał, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków, ale ja nie potrafiłam się uspokoić. „Kasia coś ukrywa”,  powtarzałam mu niemal codziennie. Gdy zaproponowałam, żebyśmy pojechali do niej bez zapowiedzi, spojrzał na mnie z mieszanką dezaprobaty i rezygnacji. Ale w końcu się zgodził. Nie wiedziałam, że ten wyjazd zmieni wszystko.

Stanęliśmy pod jej drzwiami z dwoma torbami pełnymi zakupów i prezentów. „Zróbmy to delikatnie,” powiedział Jan, gdy zadzwoniłam do drzwi. Skinęłam głową, choć w środku czułam, jak emocje we mnie kipią. Chciałam ją zobaczyć, porozmawiać, dowiedzieć się, co się dzieje.
Kasia otworzyła zaskoczona, niemal zdezorientowana.

– Mamo? Tato? Co tu robicie? – zapytała, próbując uśmiechnąć się naturalnie, ale jej głos drżał.

– Postanowiliśmy cię odwiedzić – odpowiedział Jan. – Nie widzieliśmy się od świąt.

Wpuściła nas do środka, wyraźnie zmieszana. Jej mieszkanie było przytulne, choć zagracone – tu i ówdzie walały się ubrania, a w kącie dostrzegłam butelki po wodzie mineralnej. Kasia usiadła naprzeciwko nas, poprawiając luźny sweter, który wydawał się dziwnie niedopasowany do jej szczupłej sylwetki.

– Wyglądasz inaczej – rzuciłam. Miałam wrażenie, że coś w niej się zmieniło, ale nie mogłam od razu uchwycić, co to było.

Zaczęliśmy rozmawiać o pracy, codziennych sprawach. Jan prowadził rozmowę lekko, próbując rozładować napięcie, ale ja nie mogłam oderwać wzroku od Kasi. W pewnym momencie, gdy wstała, by przynieść filiżanki do herbaty, zauważyłam delikatnie zaokrąglony brzuch.

Jak mogła to ukrywać?

To, co zobaczyłam, było jak grom z jasnego nieba. Poczułam, jak serce przyspiesza, a słowa same wydobyły się z moich ust.

– Kasia, czy ty jesteś w ciąży? – zapytałam, nie kryjąc szoku.

Kasia zastygła na chwilę, a potem spuściła wzrok. Nie odpowiedziała od razu, co tylko potwierdziło moje przypuszczenia.

– Dlaczego nic nam nie powiedziałaś?! – wybuchłam.

– Bo wiedziałam, że tak zareagujesz – rzuciła, wracając na swoje miejsce. – Zawsze mnie oceniasz, mamo. Zawsze wiesz lepiej.

– Bo jestem twoją matką! Mam prawo wiedzieć, co się dzieje w twoim życiu! – głos mi drżał, ale nie mogłam tego powstrzymać. – Czy ojciec dziecka wie? Jak zamierzasz sobie poradzić?

Kasia wstała i wskazała mi drzwi.

– Nie muszę ci się tłumaczyć! – krzyknęła, zanim uciekła do swojej sypialni, trzaskając drzwiami.

Jan spojrzał na mnie z mieszaniną rozczarowania i smutku.

– Anna, mogłaś poczekać.

– Czekać? Na co? Na zaproszenie do jej życia? – odparłam ostro, ale w głębi serca zaczynałam czuć, że może rzeczywiście przesadziłam.

Była córunią tatunia

Kasia zamknęła się w swoim pokoju, a ja zostałam z Janem w salonie, czując narastające napięcie. Jan, jak zawsze, próbował mnie uspokoić, ale tym razem nie mogłam znieść jego tonującego głosu.

– Czy ty w ogóle rozumiesz, co się tu dzieje? – zapytałam, próbując powstrzymać łzy. – Nasza córka ukrywa przed nami ciążę. Jak mogła?

– Może dlatego, że wie, jak reagujesz – odpowiedział spokojnie Jan. – Kiedy ostatni raz naprawdę słuchałaś, co ma do powiedzenia?

– Co to ma znaczyć? – zapytałam, choć w głębi serca wiedziałam, że Jan miał rację.

W tej ciszy, która zapadła, zaczęłam rozważać, czy moje wieczne napomnienia, rady i krytyczne uwagi nie sprawiły, że Kasia zaczęła się ode mnie odsuwać. Byłam jej matką, ale czy kiedykolwiek pokazałam jej, że naprawdę ją wspieram?

Po dłuższym milczeniu Jan położył dłoń na mojej.

– Spróbuj z nią porozmawiać jeszcze raz. Ale tym razem słuchaj – powiedział cicho.

Wreszcie szczerze porozmawiałyśmy

Kasia wyszła z pokoju dopiero późnym wieczorem. W jej oczach widziałam zmęczenie i złość, ale też coś innego – smutek, który rozdarł mi serce. Wiedziałam, że muszę zrobić wszystko, żeby naprawić sytuację.

– Kasiu, możemy porozmawiać? – zapytałam ostrożnie.

Usiadła naprzeciwko mnie, krzyżując ręce na piersi, jakby chciała się ochronić.

Nie powiedziałam wam, bo się bałam – zaczęła po chwili. – Wiedziałam, że mnie skrytykujesz. Że zrobisz z tego kolejną lekcję odpowiedzialności. A ja… ja po prostu tego nie potrzebowałam.

Poczułam, jak coś we mnie pęka.

– Nie chciałam cię oceniać – powiedziałam, choć wiedziałam, że to nie do końca prawda. – Ale tak bardzo się martwię…

– Nie potrzebuję, żebyś się martwiła. Potrzebuję, żebyś mnie wspierała – przerwała mi, patrząc prosto w oczy. – Ojciec dziecka… odszedł. Zostawił mnie, kiedy dowiedział się o ciąży. Myślałam, że sobie poradzę, ale to takie trudne…

Słuchając jej, czułam, jak łzy spływają mi po policzkach. Po raz pierwszy od bardzo dawna zobaczyłam ją jako kogoś zagubionego i potrzebującego wsparcia.

– Kasiu… przepraszam – powiedziałam, choć te słowa nie przyszły mi łatwo. Chciałam tylko, żebyś była szczęśliwa.

Widziałam, jak jej twarz mięknie, choć napięcie między nami wciąż było wyczuwalne.

– To się zmieni? – zapytała cicho.

– Obiecuję, że się postaram – odpowiedziałam, chwytając ją za rękę.

Zawsze będę ją wspierać

Następnego ranka w domu panowała cisza. Kasia od rana wydawała się odległa, a ja czułam ciężar naszej wczorajszej rozmowy. Wiedziałam, że muszę zostawić jej czas, ale jednocześnie bałam się, że im dłużej będziemy unikać rozmowy, tym trudniej będzie nam odbudować relację. Pakując nasze rzeczy, kilkakrotnie próbowałam do niej podejść, by zamienić chociaż kilka słów, ale ona znajdowała wymówki, by się oddalić. Nie mogłam jej winić – jej słowa z poprzedniego dnia wciąż dźwięczały mi w uszach: „Potrzebuję, żebyś mnie wspierała”. Wiem, że zawiodłam jako matka, ale nie miałam pojęcia, jak teraz to naprawić.

– Aniu, musimy już jechać – powiedział Jan, stając w drzwiach z torbą w ręku.

Spojrzałam na niego z niepewnością.

– Jeszcze chwila – odparłam, zaciskając dłonie na rączce walizki.

Kasia weszła do salonu w momencie, gdy już miałam się poddać i wyjść bez słowa. Stanęła naprzeciwko nas, poprawiając sweter na ramionach. Widać było, że walczy z sobą, by coś powiedzieć.

– Dziękuję, że przyjechaliście – zaczęła cicho. – Wiem, że to nie było łatwe.
Jej słowa zaskoczyły mnie. Wstałam, zostawiając walizkę na podłodze.

– Kasiu, ja… przepraszam, jeśli sprawiłam, że czułaś się samotna. Chciałam dla ciebie jak najlepiej, ale chyba nie potrafiłam tego pokazać – powiedziałam, starając się, by mój głos był spokojny.

Kasia spojrzała na mnie, a potem na Jana, który delikatnie skinął głową, jakby dodając jej otuchy.

– Mamo, potrzebuję czasu. Nie wiem, czy teraz potrafię się otworzyć… Ale chcę wierzyć, że może się to zmienić – odpowiedziała, a jej głos brzmiał łagodniej niż wczoraj.

Czułam, jak łzy napływają mi do oczu. Wiedziałam, że nie rozwiążemy wszystkiego w jednej rozmowie, ale te słowa były dla mnie jak promyk nadziei. Jan, zawsze w swoim spokojnym stylu, przerwał ciszę:

– Kasiu, jesteśmy tutaj dla ciebie, kiedy tylko będziesz gotowa. A tymczasem pamiętaj, że masz nas po swojej stronie.

Nie zostawię jej samej z dzieckiem

Kilka dni po powrocie do domu wciąż myślałam o naszej wizycie u Kasi. Próbowałam zająć się codziennymi obowiązkami – sprzątaniem, gotowaniem, przeglądaniem książek kucharskich, ale każda chwila spokoju sprowadzała moje myśli z powrotem do niej.

Ciąża Kasi była dla mnie szokiem, ale zrozumiałam, że nie to było najważniejsze. To, co naprawdę mnie poruszyło, to fakt, że Kasia poczuła, że nie może na mnie liczyć. Jako matka zawsze starałam się ją chronić, ale gdzieś po drodze zgubiłam to, co powinno być najważniejsze – więź.
Wieczorem, siedząc z Janem przy herbacie, podzieliłam się z nim swoimi myślami.

– Wiesz, przez lata myślałam, że jako matka zawsze wiem, co jest najlepsze. Ale teraz widzę, że czasami moje „najlepsze” było dla niej ciężarem.
Jan uśmiechnął się delikatnie.

– To, że to widzisz, już wiele znaczy. Daj jej czas. A przede wszystkim daj sobie czas, żeby przestać siebie obwiniać – powiedział, a ja poczułam, że te słowa mają sens.

Kilka dni później dostałam wiadomość od Kasi. Była krótka, ale sprawiła, że poczułam ciepło w sercu: „Mamo, dziękuję, że przyjechaliście. Może w weekend zadzwonię, żeby pogadać.” To była mała iskierka nadziei, ale dla mnie oznaczała bardzo wiele.

Jako matka zawsze chciałam dla Kasi tego, co najlepsze, ale nie zauważyłam, że czasem to ona wie, co jest dla niej właściwe. Zrozumiałam, że muszę nauczyć się jej słuchać – naprawdę słuchać, bez oceniania. Wciąż mamy przed sobą długą drogę, ale po raz pierwszy od dawna czułam, że jest szansa, by naprawić to, co zostało nadkruszone. Może nie wszystko da się odbudować od razu, ale jestem gotowa próbować. Nie tylko dla niej – ale i dla siebie.

Anna, 52 lat

Czytaj także:
„Planowałam z mężem wyprawę marzeń, a nie rozwód. Przed wyjazdem znalazłam kopertę, która nie pozostawiała złudzeń”
„Na widok szwagra płonęłam jak drewno w kominku. Wiedziałam, że grzeszę, ale nie mogłam nic z tym zrobić”
„Moja pasierbica to zło wcielone. Tej piekielnej smarkuli nawet wiadro wody święconej nie pomoże”

Redakcja poleca

REKLAMA