„Córka myślała, że będę na każde jej zawołanie. Nie chcę wycierać wnukom gili, wolę rozciągać się na macie”

babcia joga fot. Getty Images, Westend61
„Wewnątrz mnie ścierały się dwa uczucia: lojalność wobec rodziny i nowe zobowiązanie wobec samej siebie. – Aniu, ja... ja szukam czegoś głębszego. Przez całe życie zajmowałam się wami, dbałam o to, by każdy miał wszystko, czego potrzebuje. Ale teraz muszę odnaleźć to, co jest w moim wnętrzu”.
/ 24.11.2024 17:30
babcia joga fot. Getty Images, Westend61

Całe życie poświęciłam rodzinie. Wspierałam córkę w wychowywaniu dzieci i zawsze byłam blisko, gotowa pomóc czy po prostu pobyć z wnukami. Jednak po latach życia wypełnionego codziennymi obowiązkami poczułam, że czegoś mi brakuje. W sercu zakiełkowała tęsknota za spokojem i równowagą. Zaczęłam interesować się duchowością, rozwojem osobistym i medytacją, w nadziei, że to pomoże mi odkryć głębszy sens życia. 

Fascynowały mnie te sprawy

Pewnego dnia, gdy Anna odwiedziła mnie z dziećmi, usiedliśmy wszyscy przy stole. Postanowiłam opowiedzieć im o swojej nowej drodze.

– Aniu – zaczęłam ostrożnie, choć z ekscytacją – wiesz, zaczęłam praktykować jogę i medytację. Wydaje mi się, że pomaga mi znaleźć równowagę i poczucie spokoju, którego mi brakowało.

Anna uśmiechnęła się lekko, ale wyczułam w jej spojrzeniu nutę pobłażania.

– Mamo, to świetnie, że znalazłaś coś dla siebie. Ale pamiętaj, żeby nie zaniedbywać czasu z dziećmi. One uwielbiają się z tobą bawić i spędzać czas – dodała, zerkając na wnuki.

Dzieci wpatrywały się we mnie ciekawie, a ja uśmiechnęłam się do nich.

– Nie martwcie się, kochani. Znajdę czas na wszystko – odpowiedziałam, chociaż wewnętrznie już wiedziałam, że moja nowa droga zacznie pochłaniać coraz więcej mojego życia.

Z czasem zaczęłam spędzać długie godziny na medytacji, czytaniu książek o duchowości i uczestnictwie w lokalnych warsztatach. Moje codzienne obowiązki przestały być dla mnie priorytetem. W końcu nie chodziło tylko o mnie; musiałam odnaleźć coś, co nadawałoby mojemu życiu głębszy sens. Myślę, że wtedy rodzina nie rozumiała jeszcze, jak poważna była ta przemiana.

Nie byłam już tą samą osobą

Z czasem coraz częściej znikałam na długie godziny, by uczestniczyć w zajęciach medytacyjnych i warsztatach rozwojowych. Dzieci przywykły, że babcia jest zawsze, gdy jej potrzebują, ale teraz zaczęły zauważać, że coś się zmieniło. Kiedy przychodziłam do nich, nie miałam już tyle energii ani ochoty, by wciągać się w zabawy. Zamiast tego mówiłam im o „spokoju ducha”, o tym, jak ważne jest odcięcie się od zewnętrznych rzeczy.

Pewnego dnia siedzieliśmy wszyscy w salonie, a wnuki niecierpliwie próbowały namówić mnie na opowieść.

– Babciu, opowiesz nam bajkę, taką jak zawsze? – zapytał mój wnuczek z błyskiem w oku.

Spojrzałam na niego ciepło, ale poczułam, że wolałabym poświęcić ten czas na coś innego, coś bardziej „istotnego”.

– Kochanie, dzisiaj nie będę opowiadać bajek. Może zamiast tego opowiem wam o wewnętrznej równowadze?

Dzieci patrzyły na mnie zdezorientowane. Zawsze byłam tą babcią, która opowiadała bajki i angażowała się w ich świat. Teraz to zaczynało mnie nudzić, choć jeszcze nie rozumieli, dlaczego coś się zmieniło. Anna zaczęła dostrzegać, że coraz bardziej skupiam się na swoim świecie i oddalam od rodziny.

Widziałam, że patrzyła na mnie z rosnącą troską, ale ja, pochłonięta nową ścieżką, nie miałam odwagi, by powiedzieć, że to dopiero początek mojej drogi ku zmianom, które stają się coraz głębsze.

Zaczęłam odnajdywać spokój

Coraz rzadziej bywałam z rodziną. Gdy przychodziłam na wizyty, Anna i dzieci starali się nawiązać rozmowy, ale ja za każdym razem mówiłam o duchowości. Wnuki zaczęły unikać mnie, a każda próba spędzenia wspólnie czasu kończyła się cichym rozczarowaniem. Anna zaproponowała mi szczerą rozmowę.

– Mamo, pamiętasz, jaka byłaś jeszcze kilka lat temu? Dzieci cię nie poznają. Nawet ja nie poznaję – powiedziała, gdy siedziałyśmy w kuchni. – Wnuki tęsknią za dawną babcią. Nie mogą zrozumieć, dlaczego nagle przestałaś się nimi interesować.

Poczułam ciężar tych słów, ale głos w moim wnętrzu podpowiadał mi, że teraz nadszedł czas dla mnie. Patrzyłam na Annę i mówiłam spokojnie:

– Aniu, dzieci muszą nauczyć się samodzielności. Każdy w końcu musi znaleźć swój własny spokój i równowagę, a ja jestem teraz na takiej ścieżce.

W jej oczach pojawił się smutek.

– Mamo, nie wiem, co jest twoim celem, ale czy musi być kosztem nas?

Patrzyłam na nią, próbując zachować spokój, ale nie byłam w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Zrozumiałam jednak, że moja nowa droga oddalała mnie od rodziny w sposób, którego nie przewidziałam.

Mam swoje życie

Ostatnio coraz rzadziej widuję się z Anną i wnukami. Z początku nie zwracałam na to uwagi – skupiałam się na własnych sprawach, na odkrywaniu duchowej drogi. Ale któregoś dnia Anna zadzwoniła i poprosiła, żebym przyszła na obiad. Zgodziłam się, choć miałam wrażenie, że w jej głosie jest coś innego niż zwykle.

Kiedy usiedliśmy do stołu, wnuki prawie się nie odzywały. Patrzyły na mnie jak na kogoś obcego. Nawet nie przyszły się przytulić, jak to dawniej bywało. Anna siedziała naprzeciwko mnie, obserwując, jakbym była dla niej zagadką. W końcu przerwała milczenie.

– Mamo, zastanawiam się, co się z tobą dzieje. Ostatnio jesteś taka... daleka – powiedziała, a w jej głosie było więcej bólu niż złości. – Dzieci pytają, dlaczego już się z nimi nie bawisz, dlaczego nie opowiadasz bajek, tylko mówisz o „uwolnieniu” i „spokoju ducha”. Nie rozumieją tego. Szczerze mówiąc, ja też nie rozumiem.

Poczułam na sobie jej spojrzenie, a wewnątrz mnie ścierały się dwa uczucia: lojalność wobec rodziny i nowe zobowiązanie wobec samej siebie.

– Aniu, ja... ja szukam czegoś głębszego. Przez całe życie zajmowałam się wami, dbałam o to, by każdy miał wszystko, czego potrzebuje. Ale teraz muszę odnaleźć to, co jest w moim wnętrzu – odpowiedziałam, choć sama nie byłam pewna, czy moje słowa ją uspokoją.

– Mamo, ja rozumiem, że potrzebujesz czegoś dla siebie. Ale dzieciaki potrzebują swojej babci, a ja... ja nie wiem, czy tak naprawdę się od nas nie oddalasz – powiedziała cicho.

Patrzyłam na nią w milczeniu. Zaczęłam się zastanawiać, czy mogę odnaleźć równowagę między moimi nowymi pragnieniami a bliskością z rodziną. Ale zamiast odpowiedzi, w mojej głowie pojawiały się tylko kolejne pytania.

Osiągnęłam wewnętrzny spokój

W mojej duchowej podróży w końcu osiągnęłam upragniony spokój. Godziny medytacji i zajęcia jogi pozwalały mi odnaleźć ukojenie, jakiego nigdy wcześniej nie czułam. Jednak coś zaczęło mnie dręczyć – poczucie, że oddaliłam się od rodziny bardziej, niż zamierzałam. Podczas jednej z samotnych medytacji uświadomiłam sobie, że w poszukiwaniu równowagi mogłam zapłacić wyższą cenę, niż chciałam.

Przypomniałam sobie słowa wnuków, ich smutne spojrzenia i pytania, dlaczego „babcia jest teraz inna”. Przypomniałam sobie ból w oczach Anny. To nie tak miało wyglądać. Moja wolność miała być spokojna, niezależna, ale nie miała nikogo ranić.

Tego dnia, pełna wątpliwości, wróciłam do domu i spróbowałam sięgnąć po telefon, by zadzwonić do Anny. Przez długą chwilę nie miałam odwagi. Jak miałam wyjaśnić, że po latach poświęceń zapragnęłam odnaleźć siebie, a jednocześnie nie wiedziałam, jak powrócić do bliskich?

Zadzwoniłam dopiero wieczorem. Anna odebrała i usłyszałam w jej głosie lekkie zdziwienie.

– Aniu, chciałam się zobaczyć... z tobą i dziećmi – powiedziałam cicho, bojąc się, że usłyszę chłodne słowa.

– Mamo, tęsknimy za tobą. Przyjedź, czekamy na ciebie – odpowiedziała łagodnie.

Kiedy się rozłączyłam, poczułam, jak ciężar spada mi z serca. Choć nadal miałam swoje pragnienia i cele, wiedziałam, że chcę i muszę wrócić do mojej rodziny – na swoich nowych zasadach, ale z otwartym sercem.

Pora znaleźć równowagę

Następnego dnia pojechałam do Anny. Wnuki czekały przy drzwiach, a gdy tylko mnie zobaczyły, rzuciły mi się na szyję. Przez dłuższą chwilę przytulałam je mocno, czując, jak powraca do mnie ciepło, które zdawałam się tracić. Weszłam do salonu, gdzie Anna przywitała mnie uśmiechem pełnym ulgi.

Usiedliśmy razem, a ja w końcu opowiedziałam im o wszystkim – o tym, jak bardzo pragnęłam odnaleźć siebie, o spokoju, który przyniosła mi medytacja, ale także o samotności, którą odczuwałam, oddalając się od bliskich. Mówiłam o tym, jak bardzo nie chciałam ich ranić, choć widocznie moje decyzje odcisnęły swoje piętno.

– Mamo, rozumiem, że potrzebujesz swojej przestrzeni. Każdy jej potrzebuje – powiedziała Anna, patrząc na mnie ze spokojem. – Ale pamiętaj, że my też potrzebujemy ciebie. Wnuki chcą mieć babcię, ja chcę mieć swoją mamę.

Spojrzałam na nią i poczułam, że moje serce znowu jest pełne. Byłam gotowa zaakceptować nową drogę, ale bez utraty bliskości z rodziną.
Od tamtej pory znalazłam równowagę między duchową podróżą a miłością do najbliższych. Zrozumiałam, że mogę mieć jedno i drugie – że mogę rozwijać się, nie tracąc więzi z Anną i wnukami. Duchowa przemiana nie musiała oznaczać poświęcenia rodziny, a ja zyskałam coś jeszcze cenniejszego: spokój serca, który odnalazłam zarówno w sobie, jak i w ramionach najbliższych.

Krystyna, 62 lata

Czytaj także:
„Gdy szef z miejsca dał mi awans sądziłem, że to dar niebios. Nie przypuszczałem, że wykorzysta mnie do czegoś takiego”
„Przyjaciółka uwiodła mojego chłopaka i zaciągnęła go przed ołtarz. Ta zołza nieświadomie uratowała mnie przed piekłem”
„Wyszłam za buca, który myśli, że jest pępkiem świata. Każdy dzień na tym łez padole przysłaniają mi myśli o rozwodzie”

Redakcja poleca

REKLAMA