Co to jest zespół klasy ekonomicznej i jakie są jego przyczyny?
Zespół klasy ekonomicznej to inaczej zakrzepica żył głębokich. Najczęściej pojawia się u osób, które podróżując samolotami lub autobusami przez wiele godzin nie zmieniają pozycji. Na skutek długiego przebywania w pozycji siedzącej i ucisku na dół podkolanowy dochodzi do zastoju krwi w żyłach podudzi, co może prowadzić do powstania zakrzepów.
Czasem, jeśli część zakrzepu oderwie się od ścianki naczynia, może z prądem krwi przedostać się do jakiegoś organu i spowodować groźne dla zdrowia lub życia następstwa (jednym z nich jest np. zatorowość płucna).
Zobacz też: Podróżujesz? Uważaj na zakrzepicę
Kto jest szczególnie narażony?
U zupełnie zdrowych pasażerów ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest bardzo niewielkie. Narażeni są przede wszystkim ludzie starsi, odwodnieni lub ci, u których już wcześniej rozpoznano zakrzepicę. Uważać powinny na siebie również kobiety w ciąży oraz te przyjmujące środki antykoncepcyjne lub inne preparaty hormonalne. Duże znaczenie ma także czas podróży – ryzyko choroby wzrasta, gdy podróż trwa więcej niż 5 godzin.
Zespół klasy ekonomicznej - objawy
Zwykle zespół klasy ekonomicznej powoduje łagodne objawy takie jak obrzęk wokół kostek oraz bóle w łydce i dole podkolanowym. Należy jednak pamiętać, że zakrzep może w każdej chwili oderwać się od ściany naczynia i być przyczyną groźnej dla życia zatorowości płucnej.
Zobacz też: Jak sobie radzić ze zmęczeniem podczas jazdy?
Jak można uchronić się przed wystąpieniem choroby?
-
Podczas podróży, jeśli tylko to możliwe, często zmieniaj pozycję. Jeśli lecisz samolotem, najlepiej jest przejść się lub nawet pójść do łazienki i tam wykonać kilka przysiadów. Podczas podróży autobusem, gdzie przemieszczanie się jest utrudnione, postaraj się ruszać nogami nie wstając z siedzenia.
-
Spożywaj duże ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub rozcieńczonych soków owocowych. Unikaj natomiast alkoholu, który sprzyja odwodnieniu organizmu, a co za tym idzie – powstawaniu zakrzepów.
-
Na czas podróży załóż specjalne podkolanówki uciskowe, które zapobiegają zastojom krwi w żyłach. Jednocześnie pamiętaj, aby twoje ubranie było luźne i nie miało elementów uciskających.
-
Jeśli jesteś w grupie ryzyka (np. jesteś w ciąży, przyjmujesz środki hormonalne lub już wcześniej rozpoznano u ciebie zakrzepicę), przed podróżą skonsultuj się z lekarzem. Pacjentom, u których może dojść do powstania zakrzepów, często zaleca się przyjęcie leków zmniejszających krzepliwość krwi.