Jet lag – zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej

Jet lag – zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej
Jet lag dotyka prawie wszystkich podróżnych w krótkim czasie zmieniających strefę czasową. Jest szczególnie uciążliwe dla osób, które latają na długie odległości. Jak można zaradzić uciążliwym dolegliwościom?
/ 06.08.2010 16:24
Jet lag – zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej

Co to jest jet lag?

Jet lag to szereg objawów spowodowanych nagłą zmianą strefy czasowej. Jest to choroba osób podróżujących samolotami na długie dystanse w kierunkach równoleżnikowych (na wschód lub zachód). Dolegliwości mają tym większe nasilenie im więcej przekroczyło się stref czasowych.

Jakie są przyczyny jet lag?

Przyczyną jet lag jest zaburzenie rytmu dobowego człowieka. Jesteśmy przyzwyczajeni do chodzenia spać, jedzenia posiłków, itp. o względnie stałej porze. Dlatego też znaczne przesunięcie czasu odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Załóżmy, że przylatujemy do kraju, w którym właśnie zaczyna się ranek, a w miejscu, z którego przylecieliśmy, jest północ. Nasz organizm normalnie przygotowywałby się do snu i nie potrafi poradzić sobie z tak szybką zmianą rytmu dnia. Zaburzeniu ulegają wszystkie procesy fizjologiczne zależne od rytmu dobowego – wydzielanie hormonów snu i czuwania, motoryka przewodu pokarmowego, przemiana materii.

Objawy jet lag

Głównym objawem, występujących u prawie wszystkich podróżnych przekraczających w krótkim czasie wiele stref czasowych, jest zmęczenie. Choć na zewnątrz świeci słońce, my czujemy się apatyczni i niewyspani. Bardzo często pojawiają się także bóle głowy i ogólna dezorientacja. U niektórych podróżnych występują również kłopoty żołądkowe. Duże znaczenie ma też kierunek naszego lotu. Podróżujący w kierunku wschodnim mają bardziej nasilone objawy, gdyż „skrócenie doby” jest gorzej tolerowane przez organizm.

Polecamy: Biegunka u podróżnych

Jak sobie pomóc?

Spróbuj przygotować się do zmiany strefy czasowej już przed podróżą. Sprawdź, ile dokładnie stref czasowych przekraczasz, i zacznij stopniowo chodzić spać i wstawać o zmienionych porach. Zapakuj walizkę i załatw wszystkie niezbędne formalności odpowiednio wcześnie, tak aby przed podróżą móc wyspać się i wypocząć.

Już w trakcie lotu przestaw swój zegarek na czas obowiązujący w kraju, do którego podróżujesz. Pozwoli ci to odpowiednie wcześnie przygotować się do nowego rytmu dobowego. Jeśli w samolocie odczuwasz senność, możesz zasnąć. Odradza się natomiast stosowanie środków nasennych, gdyż powodują one jeszcze większe rozregulowanie organizmu.

Po przylocie, nawet jeśli czujesz się zmęczony, dostosuj się do rytmu dnia panującego w danym kraju. Zjedz posiłki o przyjętych porach, w dzień staraj się przebywać na świeżym powietrzu, a spać połóż się dopiero po zachodzie słońca. Pamiętaj, aby dobrze się wyspać w czasie pierwszej nocy po podróży – w ten sposób organizm szybciej przystosuje się do nowego rytmu dnia.

Polecamy: Apteczka dla malucha

Redakcja poleca

REKLAMA