Zaburzenia snu za kierownicą

Nadmierna senność oraz zmęczenie kierowcy mogą być przyczyną wypadków drogowych. W jakich godzinach najczęściej dochodzi do wypadków drogowych? Kto stanowi największe zagrożenie na drogach: kierowcy cierpiący na bezsenność czy na nadmierną senność?
/ 10.09.2013 14:20

Rytm okołodobowy

Liczba wypadków drogowych jest istotnie skorelowana z sennością w ciągu dnia. Większość wypadków i katastrof odbywa się w czasie, gdy poziom czuwania jest najsłabszy, czyli między 1.00 a 5.00 rano lub gdy senność wyraźnie się zwiększa, czyli między 14.00 a 16.00.

–  Rytm okołodobowy ma duże znaczenie dla sprawności psychoruchowej – uważa dr n. med. Michał Skalski, psychiatra. I dodaje: –  Senność wydłuża czas reakcji bez względu na doświadczenie kierowcy. Szczególnie odczuwają to pracownicy w systemie zmianowym, których naturalny rytm jest zakłócony. Taki tryb pracy powoduje bezsenność w nocy i nadmierną senność w ciągu dnia.

Bezsenność za kierownicą

Pacjenci borykający się z bezsennością przewlekłą nie stanowią większego zagrożenia dla ruchu drogowego. Ich podstawowym problemem nie jest senność w ciągu dnia, lecz zwiększone pobudzenie. Potrzeba snu zostaje zminimalizowana i tak naprawdę nie mogą spać ani w nocy, ani w dzień. Utrzymywanie się takiego stanu jest niebezpieczne dla zdrowia. Może objawiać się w postaci dolegliwości somatycznych, nadciśnienia, depresji czy lęków. Tylko część pacjentów z bezsennością, która odczuwa senność w ciągu dnia, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach.

Warto wiedzieć: Agresywny kierowca – czy płeć ma znaczenie?

Narkolepsja w drodze

Największe zagrożenie stanowią kierowcy, którzy cierpią na nadmierną senność – hypersomnię, a szczególnie na narkolepsję. Choroba charakteryzuje się niespodziewanym, gwałtownym zaśnięciem, któremu może towarzyszyć także zwiotczenie mięśni. Narkolepsja jest traktowana jak okoliczność łagodząca w wypadku drogowym spowodowanym przez kierowcę, który na nią cierpi.

Jak odpowiednio przygotować się do podróży?

Po pierwsze, nie można pozwolić sobie na zarwaną noc, szczególnie w przypadku osób z bezsennością. Nie wolno prowadzić auta, jeśli w nocy spało się tylko 2 h. Podróż samochodem powinien poprzedzać co najmniej sześciogodzinny sen.

Po drugie, jeśli kierowca odczuwa nadmierną senność powinien się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Jeżeli ma to miejsce między 14.00 a 16.00, wtedy najlepiej się zdrzemnąć. Poza tymi godzinami, senność może być spowodowana zmęczeniem, niedotlenieniem czy po prostu monotonią jazdy.

W przypadku problemów ze snem, bezsennością czy sennością w ciągu dnia, warto zwrócić się po poradę do lekarza.

Polecamy: Na jakie leki powinni uważać kierowcy?

Źródło: www.nabezsennosc.pl/ udostępnione przez LorencZawada.pl/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/10.04.2016 22:44
na lato najlepszy jest motocykl moj maz nie prowadzi auta ani motocykla tylko ja on lubi sie przytulic z tylu do mnie lubi moje skorzane ciuszki hihihi
/03.12.2014 19:54
Często zdarza mi się w panku wypożyczać samochody i faktycznie takimi autkami to sama przyjemność podróżować.
/30.06.2014 21:45
[quote=~Olenna] Bardzo ważny jest też komfort podróży. Jeśli jedzie nas więcej zawsze wypożyczamy większy samochód w Panku np żeby było wygodniej, żeby kierowcy było swobodniej. [/quote] W lato i upały wazna jest klima, a jak nas sen łapie to zatrzymać się i trochę rozruszać kości co krążenie wróci.
POKAŻ KOMENTARZE (1)