Podróżuj z Beatą Pawlikowską - odcinek 9 - wyprawa w góry

Czy wiesz, jak przygotować się do wyprawy w góry? Beata Pawlikowska podpowiada, jak zdobywać szczyty bez uszczerbku na zdrowiu!
Agata Bernaciak / 03.10.2016 05:19

Choć wielu z nas kocham góry i piesze wycieczki po zboczach, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie wyprawy może dotknąć nas choroba wysokościowa. Dowiedz się, jak się przed nią uchronić lub - jeśli cię dotknęła - zniwelować jej uporczywe objawy!

Podróżuj z Beatą Pawlikowską - wyprawa w góry

W tym odcinku znana podróżniczka opowiada, czym jest choroba wysokościowa. Jak się okazuje zwykle pojawia się ona u osób, które... przeceniają swoje możliwości. Beata Pawlikowska zauważa, że nawet w przypadku zdobywania stosunkowo łatwych szczytów, wiele podróży kończy się porażką. Dlaczego? Bo niedoświadczeni turyści chcą zdobyć górę zbyt szybko.

 

W Machu Picchu. Dzisiaj.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Beata Pawlikowska (@beata.pawlikowska)

Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt szybkiej zmiany wysokości nad poziomem morza. Im wyżej jesteśmy - tym mniej tlenu z powietrza jesteśmy w stanie pobrać. Na skutek tego pojawiają się zawroty i bóle głowy, halucynacje, wzrost tętna, omdlenia, a nawet obrzęk płuc!

Dlatego zanim wybierzemy się w góry, musimy odpowiednio przygotować się do wyprawy. Najważniejszym elementem jest  zapewnienie organizmowi odrobiny czasu do adaptacji w nowych warunkach. Z tego powodu nie planuj podróży na kilka dni, ale np. na 2 tygodnie! Wszystko po to, by nasze ciało miało czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Jak przygotować się przed podróżą? Wywiad z Beatą Pawlikowską

Kolejnym ważnym punktem jest zdobycie wiedzy, jak leczyć chorobę wysokościową na wypadek, gdyby się pojawiła. O tym wszystkim opowie ci Beata Pawlikowska.

Zapraszamy!