paszport fot. Fotolia

Najlepiej posiadać paszport tego kraju - Paszporty - Polski paszport

Ten paszport otwiera wszystkie drzwi. O jaki kraj chodzi?
Joanna Mroczkowska / 23.03.2017 09:16
paszport fot. Fotolia

Paszporty - czym się różnią?

Paszport jest najważniejszym dokumentem jaki może posiadać statystyczny Kowalski. W kraju uznawany jest na równi z dowodem osobistym, ale i uznawany jest również za granicą. Paszporty różnych krajów różnią się jednak od siebie nie tylko kolorem okładki, czy ilością kartek, ale przede wszystkim... ważnością.

Więcej nowości podróżniczych - gdzie wybrać się w tym roku?

Państwa negocjują ze sobą pewne układy, które sprawiają, że niektóre paszporty są "ważniejsze", bardziej "wpływowe" od innych. Polski paszport, na którym widnieje napis "Unia Europejska" na pewno pozwala nam na bardziej swobodne podróżowanie niż ten np. białoruski. Jednak Polska nie znalazła się na liście 25 najbardziej wpływowych paszportów na świecie. My wciąż potrzebujemy wizy do takich krajów jak USA, Białoruś, Egipt, Izrael, Indie czy Rosja. Nawet jeśli wiąże się to jedynie z opłatą lotniskową i pieczątką w paszporcie.

Najbardziej wpływowe paszporty świata

Passportindex.org co roku publikuje ranking paszportów, których posiadanie otwiera najwięcej granic. Od 2014 najbardziej "potężnym" paszportem na świecie jest niemiecki. Posiadając paszport tego kraju możemy bez problemu, bez wiz i dodatkowych dokumentów podróżować do aż 160 krajów. Polski dokument znajduje się na 30 miejscu i upoważnia do bezwizowego podróżowania do 151 państw.

Wbrew pozorom paszport Stanów Zjednoczonych nie trafił do czołówki (157 krajów). Zaraz po Niemcach, najlepiej mają obywatele Szwecji, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Singapuru, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Planujesz podróż? Zobacz jakie linie lotnicze są najbezpieczniejsze

Zaś na samym dole listy znajdują się takie kraje jak: Afganistan (24 kraje, do których obywatele mogą podróżować bez wiz), Pakistan (27), Irak (28), Syria (31), Somalia (33).