samolot fot. Fotolia

Jakim samolotem lecieć - Bezpieczne linie lotniczke - Podróże

Które linie lotnicze są najbezpieczniejsze? Sprawdź listę AirlineRatings.com
Joanna Mroczkowska / 20.03.2017 15:29
samolot fot. Fotolia

Podróżujemy samolotem

Podróże samolotem wciąż są zaliczane do najbezpieczniejszych. Bo ilość katastrof lotniczych, jest bardzo nikła w stosunku do np. wypadków samochodowych. Mimo wszystko, wsiadając do samolotu zawierzamy całe swoje życie pilotowi i maszynie. Nic dziwnego, że tak wiele osób odczuwa ogromny strach przed lataniem. Dlatego jeśli decydujemy się na podróż samolotem powinniśmy czuć się komfortowo. Fizycznie i mentalnie.

Boisz się latać? Te piosenki zmniejszają uczucie strachu

Co roku serwis internetowy AirlineRatings.com przygotowuje ranking, w którym ocenia największe linie lotnicze pod względem bezpieczeństwa. Serwis przyjrzał się 425 liniom lotniczym i ocenił je w skali od 1-7. Specjaliści oceniają linie lotnicze pod kilkoma względami. Od atestów technicznych, takich jak IATA - International Air Transport Association, po ilość katastrof, usterek i problemów z lotami, np. terminowość.

Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze?

Okazało się, że w rankingu znalazło się kilka linii lotniczych, które otrzymały zaledwie jedną gwiazdkę, były to m.in. linie Afganistanu, Nepalu i Indonezji. Na pewno nie zdajecie sobie sprawy z tego, że jest ponad 100 linii lotniczych, które mają zabronione, ze względu na bezpieczeństwo i standardy, wykonywanie kursów w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej.

Wybierasz się w podróż samolotem? Poznaj 6 zdrowych rad

A te, które otrzymały najwyższą ocenę? 20 wybranych specjalistów najlepiej oceniło australijskiego przewoźnika - Qantas. W rankingu bardzo wysoko znalazły się również europejskie linie: 4. British Airways (Wielka Brytania), 9. Finnair (Finlandia), 12. KLM (Holandia), 13. Lufthansa (Niemcy), 16. Swiss (Szwajcaria). Niestety PLL LOT nie znalazł się na liście.

Czy tego typu ranking uspokaja was chociaż w niewielkiej części. A może jest totalnie bezsensowny? Jak myślicie?

Sprawdź czy powinnaś podróżować samolotem