Na czym polega choroba morska?

Na czym polega choroba morska?

Zawroty głowy, nudności, wymioty to objawy choroby morskiej, która może popsuć niejeden dobrze zapowiadający się rejs. Na szczęście istnieją sprawdzone metody skutecznie łagodzące te dolegliwości.
/ 06.08.2010 15:11
Na czym polega choroba morska?

Dlaczego chorujemy?

Podczas podróży statkiem nasz mózg otrzymuje sprzeczne sygnały z narządów zmysłów. Z jednej strony błędnik, będący narządem równowagi, rejestruje ciągłe poruszanie się ciała w różnych kierunkach spowodowane bujaniem statku. Z drugiej strony, oczy informują mózg o zupełnie stabilnej pozycji człowieka na pokładzie. W odpowiedzi na tak sprzeczne informacje autonomiczny układ nerwowy włącza szereg reakcji obronnych, takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty.

Jakie są objawy choroby morskiej?

Choroba morska zaczyna się zwykle około pół godziny po pojawieniu się na morzu większych fali. Początkowo odczuwane są bóle i zawroty głowy, nadmierne ślinienie się. Chory intensywnie się poci, jest senny. Później zaczynają się nudności, prowadzące ostatecznie do wymiotów.

Polecamy: Zobacz, jakie są najczęstsze by pasożytnicze w Polsce!

Jak sobie pomóc?

 • Obserwuj horyzont lub inny stały punkt na krajobrazie;
 • Zrezygnuj z wpatrywania się w fale – powoduje to nasilenie dolegliwości;
 • Jeśli to możliwe, znajdź sobie jakieś zajęcie – zajmij się rozmową, słuchaniem muzyki, jeśli płyniesz jachtem, pomóż załodze;
 • Spróbuj zasnąć – do mózgu nie docierają wtedy sprzeczne informacje;
 • Gdy dopadną Cię mdłości, wyjdź na pokład i pooddychaj świeżym powietrzem;
 • Jedz małe, lekkostrawne posiłki – doskonale sprawdzają się lekko kwaśne owoce, np. pomarańcze;
 • Kiedy zaczynasz źle się czuć, połóż się wzdłuż pokładu i zamknij oczy;
 • Staraj się przebywać na osi statku – w tym miejscu najmniej buja;
 • Ubieraj się stosownie do pogody – przegrzanie może nasilić objawy.

Naturalne metody zapobiegania chorobie morskiej

 • Podczas rejsu żuj korzeń imbiru – nawet doświadczeni marynarze cenią jego działanie. W naturalny sposób zapobiega on wystąpieniu mdłości i wymiotów;
 • Plastry, które przyklejone na nadgarstki, zapobiegają wystąpieniu objawów choroby morskiej. Działają one na punkt akupresurowy odpowiedzialny za zapobieganie mdłościom i wymiotom. Należy je przykleić 15 minut przed planowaną podróżą i pozostawić na nadgarstkach przez cały okres jej trwania;
 • W czasie rejsu wąchaj olejek miętowy – zapobiega to mdłościom i wymiotom. Olejek łagodzi również bóle głowy spowodowane chorobą morską.

Polecamy: Jak chronić dziecko przed słońcem?

Jak leczyć chorobę morską?

Wielu doświadczonych marynarzy kwestionuje sens zażywania jakichkolwiek leków na chorobę morską. Według nich standardowe preparaty na chorobę lokomocyjną nie mają żadnego zastosowania podczas podróży morskiej. Niezależnie od tego, na pół godziny przed rejsem dobrze jest zażyć 1 tabletkę Aviomarinu. Ma ona silnie działanie przeciwwymiotne i zapobiegające wystąpieniu nudności. Dziennie, można wziąć maksymalnie 3 – 4 tabletki. Lek może powodować skutki uboczne w postacie wzmożonej senności i apatii.