Jak zachować się podczas kontroli drogowej?
Kto może cię zatrzymać?
Każdy policjant ma prawo to zrobić. Ale kontrolę stanu technicznego samochodu, badanie trzeźwości i sprawdzanie prędkości (np. fotoradarem) może przeprowadzić jedynie funkcjonariusz drogówki lub policjant z innej formacji, który ukończył kurs obsługi tych urządzeń.Znaczenie ma także ubiór policjanta. Policjant umundurowany może zatrzymać cię na każdym obszarze a nieumundurowany – wyłącznie na obszarze zabudowanym. Każdy z nich powinien dać znak tarczą (lizakiem), a gdy widoczność jest słaba (mgła, zmrok) – latarką ze światłem czerwonym lub lizakiem z czerwonym odblaskiem.
Kontrola prawa jazdy
Gdy policjant dał sygnał do zatrzymania, wówczas:
- zatrzymaj pojazd w miejscu wskazanym,
- nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów,
- wrzuć luz i trzymając ręce na kierowcy, czekaj aż policjant podejdzie do auta,
- nie wysiadaj z samochodu, chyba, że policjant tego zażąda,
- na polecenie funkcjonariusza wyłączysz silnik i włączysz światła awaryjne.
Ponadto policjant powinien:
- gdy jest umundurowany – okazać legitymację służbową na twoje żądanie,
- jeśli jest nieumundurowany – okazać legitymację bez wezwania bez wezwania.
Kontrola trzeźwości
Policjant ma także prawo sprawdzić, czy nie piłaś wcześniej alkoholu. Możesz odmówić badania alkotestem, ale wtedy zostaniesz skierowana na badanie krwi.Warto wiedzieć. Kontrola może dotyczyć także pasażera, jeśli policjant podejrzewa, że to on kierował samochodem, który np. uczestniczył w wypadku albo brał udział w przestępstwie.
Pamiętaj! Bez względu na wynik, jeśli badanie wykaże powyżej 0,2 promila, policjant zatrzyma ci prawo jazdy. Kiedy wytrzeźwiejesz, zostaniesz przesłuchana, a następnie sprawa trafia do sądu, który zdecyduje o karze.