Polacy za granicą - jak radzić sobie na drogach - porady specjalistów

mapa, dziewczyna fot. Fotolia.pl
Zobaczcie co radzą specjaliści
18.08.2014 15:04
mapa, dziewczyna fot. Fotolia.pl

Okres wakacji to czas wielkich wyjazdów. Często przygotowania do nich trwają cały rok. Jednak czasami decyzja o kierunku wyprawy podejmowana jest spontanicznie i w ostatniej chwili. Przed każdą podróżą musimy jednak odrobić pracę domową, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.O czym należy pamiętać przed wyjazdem za granicę?

1. Dokumenty

Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym oraz dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. Podróżując z dzieckiem nie zapomnijmy o jego dokumencie tożsamości.

Do części krajów bez takiego dokumentu nie wjedziemy, a w krajach unijnych w przypadku kontroli może to się dla nas skończyć wizytą na komisariacie. Będzie miało to na celu potwierdzenia naszych praw do dziecka. Najprawdopodobniej dostaniem wtedy również mandat karny.
"Do Rosji i na Białoruś musimy zaopatrzyć się w wizę. Na Ukrainę powinniśmy mieć specjalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie tych krajów. Jeśli na Białoruś wybieramy się samochodem użyczonym, powinniśmy mieć ze sobą sporządzoną notarialnie umowę użyczenia. W innym przypadku samochód może zostać nam skonfiskowany"
- mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

2. Wyposażenie

W większości krajów standardowo na wyposażeniu samochodu powinna się znajdować się: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Dodatkowo musimy pamiętać, by jadąc do Rosji mieć komplet zapasowych żarówek, a czeska Policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki.

3. Alkohol

Większość naszych sąsiadów ustaliło poziom dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na 0 promili. Tylko w Niemczech i na Litwie te wartości są wyższe – odpowiednio 0,5 i 0,4 promila.

4.  Prędkość

U naszych sąsiadów nałożone limity prędkości zbieżne są z tymi, które obowiązują w Polsce. W terenie zabudowanym 50 km/h, poza - 90 km/h. Prędkość autostradowa jest niższa, bo w większości przypadków wynosi 130 km/h.


Pamiętajmy jednak, że w Niemczech na wielu odcinkach autostrad limitów prędkości nie ma. Jednak w przypadku zdarzenia drogowego, fakt poruszenia się z prędkością wyższą niż zalecane 130 km/h, będzie działał na naszą niekorzyść.

5. Pasy i światła

U większości naszych sąsiadów jazda w zapiętych pasach to standard. Wyłamują się tylko kraje zza wschodniej granicy. Ukraina i Białoruś nakładają obowiązek zapinania pasów tylko na osoby siedzące z przodu. Jazda z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej w różnych krajach jest różnie regulowana.

W Rosji światła obowiązkowo włączamy na obszarze niezabudowanym. Na Białorusi podczas pogorszonej widoczności lub holowania, podobnie jest na Ukrainie. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma obowiązku jazdy na światłach, ale używanie ich jest zalecane. Obowiązkowo musimy je włączyć podczas podróży przez Czechy, Litwę i Słowację.

Kraje, przez które przyjdzie nam podróżować, mogą nas zaskoczyć obowiązującymi przepisami. W Rosji na przykład zabronione jest używanie w miastach sygnałów dźwiękowych oraz poruszanie się brudnym samochodem. W Niemczech pamiętajmy, że nie wolno mijać autobusu szkolonego, który sygnalizuje postój specjalnym światłem.

Na podstawie materiałów prasowych Skoda Polska

Więcej porad dotyczących bezpiecznego podróżowania: