Co daje polisa OC?
Jeśli spowodujesz wypadek, dzięki OC nie zapłacisz grosza z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody wyrządzone przez ciebie innym uczestnikom ruchu drogowego. Zapłaci za koszt naprawy uszkodzonego samochodu i leczenie poszkodowanych w wypadku osób. Wypłaci też ewentualną rentę inwalidzką lub odszkodowanie rodzinie, gdyby ktoś zginął.Od czego zależy cena polisy OC?
Nie miej złudzeń, nie ma jednej najtańszej firmy ubezpieczeniowej. Wpływ na cenę polisy ma m.in.:- rodzaj i typ samochodu, którym jeździsz,
- jego rok produkcji,
- pojemność silnika,
- wiek kierowcy (najwyższe stawki płacą bardzo młodzi kierowcy i osoby starsze, powyżej 65 roku życia),
- jego doświadczenie (z każdym rokiem bezwypadkowej jazdy można uzyskać 10 proc. zniżki, lecz ich wysokość nie może przekroczyć 60 proc),
- miejsce zarejestrowania auta. Im mniejsza miejscowość, tym cena polisy niższa.
Porównaj oferty
Przed decyzją o zakupie polisy sprawdź, co proponują inni ubezpieczyciele. Zwróć uwagę na zniżki. Masz na nie szansę, m.in. gdy auto, jakim jeździsz jest:
- nowe,
- wyposażone w silnik o małej pojemności (do 900 cm3),
- bezawaryjne (towarzystwa ubezpieczeniowe mają takie listy).
Uwaga!
Zniżki się nie sumują.
Jak wykupić polisę
Możesz to zrobić, nie wychodząc z domu. Wystarczy zadzwonić lub skorzystać z internetu. Oszczędzisz nie tylko czas ale i pieniądze, bo polisy on-line są tańsze od tradycyjnych o 10, a nawet 20 proc. Jeśli zamawiasz polisę przez telefon, składkę za nią płacisz na poczcie.W przypadku internetu płatności dokonujesz przelewem lub kartą kredytową. Polisa OC zostanie ci przesłana pocztą (zwykle priorytetową) lub kurierem. Możesz też wygenerować ją ze strony internetowej towarzystwa.
Uwaga!
Przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).