Bezpieczna podróż

rodzina samochód, wakacje, podróż, kabriolet
Podpowiemy ci, jakie problemy możesz napotkać w drodze na urlop, i poradzimy, jak w prosty sposób ich uniknąć
/ 10.06.2010 07:45
rodzina samochód, wakacje, podróż, kabriolet
Walizki, materace, wędki i wiaderka upchnięte w bagażniku. Rodzina usadzona w samochodzie i przypięta pasami. Wszyscy gotowi? No to w drogę!

Wydaje ci się, że wraz z uruchomieniem silnika skończyły się kłopoty. A tu nagle na środku ruchliwej trasy do auta wpada osa! Dzieciaki krzyczą, machają rękami, aż w końcu owad atakuje któreś z nich. Ranka puchnie, boli, a ty poniewczasie przypominasz sobie, że apteczka została na stole w kuchni. Co robić, aby uniknąć takiej sytuacji? Pomożemy ci przewidzieć problemy, które mogą utrudnić podróż. Spisz je na kartce, a potem zanotuj obok środki, które mogą się przydać w ich rozwiązaniu (podpowiedzi znajdziesz poniżej). No i najważniejsze – nie zapomnij zapakować apteczki (trzymaj ją w kabinie, a nie w bagażniku!).

Gdy do toalety daleko

Problemy żołądkowe mogą się zacząć jeszcze przed wyjazdem. Winny temu jest stres związany z natłokiem pracy przed urlopem, pakowaniem i planowaniem podróży lub zatrucie pokarmowe. Dopóki jesteś w domu, jakoś to zniesiesz. Ale co robić, gdy biegunka dopadnie cię w trasie?
Jak sobie pomóc? Przede wszystkim staraj się zapobiec niekomfortowej sytuacji. Przed wyjazdem nie pij kawy, nie jedz owoców, lodów, jogurtu i innych produktów na bazie mleka (mogą nasilić problemy). Lepsza będzie mocna herbata (działa ściągająco) i kanapka z jajkiem lub szynką. Gdy jednak problemy się pojawią, weź jeden z dostępnych bez recepty preparatów przeciwbiegunkowych: węgiel (Carbo medicinalis), Endiex, Enterol, Laremid, Nifuroksazyd, Smectę, Stoperan, Taninal. Wchłaniają nadmiar wody i neutralizują toksyny wytwarzane przez bakterie. Już jedna dawka powinna ci pomóc.
Kiedy do lekarza? Jeśli biegunka nie mija przez 3 dni, męczy dziecko lub seniora.

Pasażer na gapę
Innym kłopotem, który możesz napotkać w drodze na wakacje, jest atak owada. Upał daje się we znaki, uchylasz okno i wpada przez nie osa lub pszczoła. Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój! Paniczne wymachiwanie rękami może spowodować niebezpieczną sytuację i rozdrażnić owada. Postaraj się zjechać na pobocze i spokojnie wygonić intruza.
Jak sobie pomóc? Aby zapobiec ukąszeniom, przed podróżą zastosuj środki odstraszające owady, np. Autan Protection Plus, Off!, Antisol. Na wypadek użądlenia miej przy sobie preparat łagodzący ból i zmniejszający obrzęk (Autan Akut, Dapis żel, Dermophenazol, Fenistil, Ulganol).
Kiedy do lekarza? Zawsze w przypadku silnej reakcji alergicznej (obrzęku krtani, spadku ciśnienia, zakłóceń pracy serca, silnego obrzęku), nawet jeśli doraźnie została podana adrenalina. Również wtedy, gdy ślad po ukąszeniu ropieje lub nie znika w ciągu kilku dni.

Nie jedź do Rygi
Zmęczyłaś się kierowaniem i zamieniłaś miejscami z mężem. Ale jego rajdowe wyczyny sprawiają, że żołądek zaczyna podchodzić ci do gardła... Staraj się nie patrzeć w boczne okno, lecz prosto przed siebie. Wyprostuj się i oprzyj głowę o zagłówek. Kciukiem uciśnij punkt po wewnętrznej stronie nadgarstka, ok. 5 cm nad dłonią (uciskaj przez 2 minuty).
Jak sobie pomóc? Jeśli nadal będziesz czuła mdłości, sięgnij po cukierki imbirowe lub imbir kandyzowany (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością). Pomogą ci również środki dostępne bez recepty: Cocculine, Aviomarin, Avioplant, Lokomotiv, Imbir (przed zażyciem przeczytaj ulotkę – niektóre mogą powodować senność). Objawy choroby lokomocyjnej łagodzi też plaster akupresurowy Transway (działa w podobny sposób jak uciskanie nadgarstka). Jeśli wymiotujesz, pamiętaj o uzupełnianiu płynów, aby się nie odwodnić. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, słabą herbatę, miętę.
Kiedy do lekarza? Jeśli wymioty nie mijają przez 2–3 dni i zauważysz u siebie objawy odwodnienia, m.in.: bóle i zawroty głowy, osłabienie, suchość w ustach, bóle mięśni. W takim przypadku może być konieczne podanie kroplówki.

Wstydliwy problem

Obiecałaś mężowi, że na urlopie przypomnicie sobie romantyczne uniesienia miodowego miesiąca. Ale po wizycie w toalecie na stacji benzynowej czujesz nieprzyjemne swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych. Masz nauczkę, żeby na przyszłość nie siadać na desce w publicznej toalecie albo kłaść na niej jednorazowe nakładki (dostępne w aptekach).
Jak sobie pomóc? Okolice intymne myj 2 razy dziennie, używając specjalnych płynów do higieny intymnej (Vagisil Intima, Aflovag, Gyntima, Lactacyd, Tantum Rosa). Łagodzą podrażnienia, usuwają nadmiar wydzieliny i neutralizują nieprzyjemny zapach. Możesz też zastosować dostępne bez recepty leki, np. Lactovaginal, Floragyn, Lacibios Feminę.
Kiedy do lekarza? Jeśli infekcja nie minie w ciągu 2–3 dni, trzeba ustalić jej przyczynę i rozpocząć leczenie u specjalisty. Przy okazji poproś również o leki dla partnera (jest bardzo prawdopodobne, że się od ciebie zaraził).

Jak w piekarniku

Na zewnątrz upał, a w samochodzie nie ma klimatyzacji. W dodatku słońce świeci cały czas z jednej strony. Wysiadając z auta, ze zdziwieniem stwierdzasz, że masz opaloną jedną rękę i połowę twarzy! Nic dziwnego: szyby nie zatrzymują całego promieniowania UV. Dlatego jeśli podróżujesz w słoneczny dzień, przed wyjazdem posmaruj ręce, twarz i dekolt kremem z filtrem SPF 30. Aby uniknąć udaru cieplnego, pamiętaj o piciu chłodnej wody. Co jakiś czas (1,5–2 godziny) zatrzymaj auto w ocienionym miejscu i przewietrz je. Sama wykorzystaj ten czas na schłodzenie czoła i karku zimnym okładem.
Jak sobie pomóc? Jeżeli słońce mocno cię przypiecze, zastosuj łagodzące kremy lub balsamy po opalaniu (ma je w ofercie większość firm kosmetycznych, np. Lirene, Ziaja, Nivea, Soraya). Możesz też sięgnąć po środki z apteki: Panthenol, Altaziaję, Termcool, Revaxil.
Kiedy do lekarza? Jeżeli masz dreszcze, gorączkę, czujesz się osłabiona lub stracisz przytomność.

Redakcja poleca

REKLAMA