kobieta, ciąża, wakacje, morze, plaża

Podróż podczas ciąży

Ciąża to nie powód, by przez dziewięć miesięcy siedzieć w domu. Zanim w twoim życiu nastąpi wielka zmiana, jedź na wakacje. Potem nie będzie to już tak proste.
/ 21.07.2009 11:33
kobieta, ciąża, wakacje, morze, plaża

Jeśli nie masz teraz ochoty na wyjazdy, nie czytaj tego tekstu. Jako przyszła mama nie powinnaś się do niczego zmuszać. Nasz raport przygotowaliśmy z myślą o tych kobietach, które kochają podróże, świetnie znoszą ciążę, chciałyby wyjechać, tylko są pełne obaw. Postaramy się je rozwiać.

Od czego zacząć?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, zacznij szukać miejsca, które chciałabyś odwiedzić. Z obszaru poszukiwań wyłącz jednak kraje tropikalne i egzotyczne ze względu na większe ryzyko zatruć pokarmowych, których konsekwencją jest biegunka (w ciąży może być bardziej niebezpieczna) oraz choroby, których nie ma w naszym rejonie świata. Co prawda można się przed nimi chronić szczepionkami (niektóre są dopuszczone nawet dla ciężarnych), lepiej jednak ich unikać. Idealne miejsca dla przyszłych mam to zaciszne zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem, także ciepłym, i w górach (choć pewnie nie zdecydujesz się na wędrówki męczącym szlakiem i w wysoko położone rejony.

We właściwym czasie
O wyjeździe powinien decydować ginekolog. Prawdopodobnie bez przeszkód będziesz mogła wyjechać w pierwszym i drugim trymestrze. Natomiast po 32. tygodniu ciąży zaleca się już mniej forsowny tryb życia. Jeśli wyjazdy, to niedalekie. Nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo, prawdopodobieństwo, że urodzisz przed terminem, jest teraz większe. Lepiej, by nie doszło do tego w przypadkowym miejscu... czy Wsiąść do pociągu...

Dla przyszłej mamy nie jest bez znaczenia, czym będzie podróżować.

Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawienia, w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie lotnicze nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu lub w bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji, możesz liczyć na lepsze miejsce. Dowiedz się, czy nie będą ci potrzebne dodatkowe dokumenty lub zaświadczenie od lekarza. Na pokładzie powinnaś zginać i prostować nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem (na początku zwykle wyświetlane są filmy, które pokazują, jak to robić).

Samochodem możesz jechać sama, ale po 32. tygodniu kierownicę bezpieczniej jest przekazać w inne ręce. Auto daje poczucie swobody, możesz zatrzymać się, kiedy chcesz, nawet co godzinę. Możesz też zabrać nieograniczoną ilość bagażu. Choć przepisy o ruchu drogowym zwalniają cię z zapinania pasów, nie zwalniają z odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie dziecka. Możesz użyć specjalnego adaptera do pasów, dzięki któremu układa się on tak, by nie ugniatać brzucha.

Pociągiem przyszłej mamie jedzie się najwygodniej, zwłaszcza gdy podróż jest bardzo długa. Siedzisz wygodnie, w każdej chwili możesz wstać, by rozprostować nogi, i co najważniejsze, nie będziesz odczuwać objawów choroby lokomocyjnej tak jak w innych środkach komunikacji. Problem (przede wszystkim higieniczny) stanowi jedynie toaleta. To uciążliwe dla przyszłej mamy, która musi odwiedzać ją znacznie częściej niż inni pasażerowie.

Pobyt z wyżywieniem

Zdrowy sposób odżywiania jest teraz dla ciebie bardzo ważny, dlatego podczas wakacji:

* wykup pełen zestaw posiłków – nie rezygnuj ze śniadań, nie zastępuj obiadu obiadokolacją. Nie wybieraj wariantu, w którym jedzenie będziesz szykować sama. Możesz czuć się zmęczona podróżą, zmianą klimatu – trudno ci będzie jeszcze gotować.
* zamawiaj potrawy, które znasz – bądź czujna w restauracjach za granicą, zwłaszcza jeśli nie znasz miejscowego języka.
* nie kupuj jedzenia na bazarach – nie wiadomo, z jakiej jakości produktów zostało przyrządzone.
* pamiętaj o przekąskach – gdy wybierasz się na dłuższe wycieczki.
* weź zapas zachcianek – szczególnie tych, które trudno dostać.
* sprawdź, czy woda nadaje się do picia – dla pewności kupuj mineralną w butelkach.