Samochodem za granicę

samochodem-copy.jpg
Jeśli zwiedzasz Europę samochodem, powinnaś wiedzieć, jakie zasady ruchu drogowego obowiązują w każdym państwie.
/ 14.04.2008 09:49
samochodem-copy.jpg
W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku musisz mieć międzynarodowe dokumenty. Na autostradach niektórych krajów wysiąść z samochodu można tylko w odblaskowej kamizelce. W Unii nie ma jednolitej normy określającej dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, który nie jest wykroczeniem. Zanim wyjedziesz za granicę, przeczytaj.


Tu Zielona Karta jest niezbędna
- Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. Zielona Karta nie jest natomiast respektowana w Rosji. Wybierając się do tego kraju, na granicy musisz wykupić osobne ubezpieczenie.

Przygotuj samochód
Zanim wyruszysz w podróż sprawdź, czy twój samochód jest odpowiednio wyposażony. We wszystkich krajach Unii powinnaś mieć ze sobą gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. W niektórych państwach (np. w Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech) konieczne jest także posiadanie kamizelki odblaskowej. Jeżeli wysiadasz z samochodu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, musisz mieć na sobie taką kamizelkę.
Nie zapomnij o oznakowaniu auta. Jeżeli samochód ma już nowe tablice rejestracyjne, nie trzeba naklejać znaczka PL na szybę, jeżeli tablice są stare, znaczek będzie niezbędny. Dobrze jest również zaopatrzyć się w inny znak – zieloną tarczę o średnicy 8 mm. To informacja dla straży granicznej, że tym samochodem podróżują obywatele Unii, będący w zgodzie z przepisami imigracyjnymi, dewizowymi i celnymi (może to przyspieszyć odprawę).

Pamiętaj o zabraniu dokumentów
Prawo jazdy i dowód rejestracyjny to dokumenty, które koniecznie musisz mieć ze sobą w podróży. W większości krajów jest uznawane polskie prawo jazdy, jednak w kilku (np. w Albanii, Turcji) musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy. Otrzymasz je w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne 3 lata (kosztuje 25 zł).
Jeżeli jedziesz na wakacje pożyczonym samochodem, weź ze sobą pełnomocnictwo udzielone ci przez właściciela auta (druk dostaniesz w placówkach Polskiego Związku Motorowego). Licz się z tym, że przy przekraczaniu granicy np. Czech, Finlandii i Słowenii zostaniesz poproszona o okazanie takiego dokumentu. Niektóre kraje (np. Węgry) wymagają, aby był on przetłumaczony na ich język.
Kolejnym dokumentem, jaki musisz mieć ze sobą, jest polisa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W krajach Unii oraz w stowarzyszonych (Norwegia, Szwajcaria) honorowana jest zwykła polisa, którą posługujesz się w Polsce. Jednak nie we wszystkich krajach Europy jest ona uznawana. Wtedy musisz mieć tak zwaną Zieloną Kartę. Kupisz ją w firmie ubezpieczeniowej. Czas ważności karty jest różny – od dwóch tygodni do roku. Cena zależy od pojemności silnika samochodu, kierunku podróży, czasu wyjazdu. Za dokument zapłacisz 120–300 zł.
Nie zapomnij także wziąć ze sobą zapasowych kluczyków do samochodu i zapasowych okularów (jeżeli korzystasz z nich podczas prowadzenia samochodu). W tym ostatnim wypadku wymóg taki zawierają przepisy niektórych krajów (np. Austrii).

Uważaj, ile pijesz
W Unii nie ma jednolitej normy określającej dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, który nie jest wykroczeniem. W zależności od kraju wynosi on:
Austria – 0,5 promila;
Czechy – 0 promila;
Finlandia – 0,5 promila;
Francja – 0,5 promila;
Grecja – 0,5 promila;
Luksemburg – 0,8 promila;
Polska – 0,2 promila;
Rosja – 0 promila;
Szwecja – 0,2 promila;
Węgry – 0 promila;
Wielka Brytania – 0,8 promila.

Mandaty za granicą
Jeżeli przekroczysz prędkość albo popełnisz inne drogowe wykroczenie i zatrzyma cię policja, licz się z tym, że zapłacisz mandat. Jak wysoki? To zależy od kraju, po którym podróżujesz. Na przykład:
Austria – od 11 euro;
Francja – od 135 euro;
Hiszpania – od 92 euro;
Niemcy – od 15 euro;
Słowacja – od 500 koron;
Węgry – od 60 000 forintów;
Włochy – od 35 euro;
Wielka Brytania – od 50 funtów
Finlandia – w zależności od dochodów!

Opłaty drogowe
Podróżując samochodem za granicą, musisz być przygotowana na to, że autostrady są płatne (darmowe są tylko w Niemczech, krajach Beneluksu i w Skandynawii). Obowiązują dwa systemy opłat: winiety (np. w Austrii, Szwajcarii) i tzw. myto, czyli opłata pobierana przy wjeździe lub zjeździe z autostrady (kupujesz bilet w automacie lub płacisz specjalną kartą autostradową). Winietkę kupisz na granicy lub na stacji benzynowej. Możesz także nabyć ją przez internet w jednej z placówek Polskiego Związku Motorowego Travel. Tam możesz kupić też niektóre typy kart autostradowych. Pamiętaj, że niezależnie od opłaty autostradowej w wielu krajach zapłacisz za przejazd niektórymi mostami i tunelami.

Wypadek za granicą
Jeśli dojdzie do kolizji, zachowuj się tak samo jak w kraju. Stań, włącz światła awaryjne, usuń z jezdni uszkodzony samochód lub ustaw trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli ktoś został ranny, wezwij policję i pogotowie ratunkowe. Gdy nic nikomu się nie stało, a wypadek nastąpił z twojej winy, musisz napisać oświadczenie; jeżeli sprawcą był inny kierowca – on powinien to zrobić. W oświadczeniu muszą się znaleźć następujące informacje:
- dane osobowe,
- dane dotyczące ubezpieczenia OC (nr polisy, okres ważności, nr rejestracyjny samochodu, nazwa i adres ubezpieczyciela).
Oświadczenie powinno zawierać krótki opis kolizji (ze szkicem sytuacyjnym) i – to najważniejsze! – przyznanie się sprawcy wypadku, że nastąpił on z jego winy. Najlepiej weź ze sobą formularz „wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym” (zatwierdzony przez Europejski Komitet Ubezpieczeń). Druk, w języku polskim i angielskim, znajdziesz w internecie na stronie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych: www.pbuk.com.pl.
Jeżeli wypadek nastąpił z winy cudzoziemca mającego Zieloną Kartę, w oświadczeniu musi się znaleźć numer Zielonej Karty (zaczyna się od liter na przykład BG, TR), okres jej ważności, adres zakładu, który ją wydał. Po wypełnieniu formularza skontaktuj się z Biurem Narodowym Zielonej Karty (adres znajdziesz na odwrocie karty). Tam dowiesz się, jak masz dalej postępować. A po powrocie do domu, powiadom o zdarzeniu Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa, tel. do centrali 22 551 51 00) – które pomoże ci w dochodzeniu
odszkodowania.

Alicja Hass

Redakcja poleca

REKLAMA