Zanim wyruszysz
Sprawdź stan techniczny samochodu. W takich krajach jak Austria, Niemcy czy Słowacja policja przykłada szczególną wagę do stanu technicznego pojazdu – stwierdzenie usterki grozi poważną grzywną. Zwróć też uwagę, czy twoje autko jest odpowiednio wyposażone. W całej Unii jest obowiązek posiadania gaśnicy, apteczki i trójkąta ostrzegawczego. W niektórych państwach, np. Austrii, Chorwacji, Słowacji, we Włoszech, musisz mieć także kamizelkę odblaskową. Ale w przypadku Słowacji obowiązuje dodatkowy wymóg wożenia jej w kabinie, a nie w bagażniku. W razie awarii na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, wysiadając z samochodu, zarówno ty jako kierowca, jak i twój pasażer musicie mieć na sobie taką kamizelkę. Nie zapomnij o oznakowaniu auta – musi mieć ono znak identyfikacyjny PL (owalny). Nie musisz go mieć jedynie wtedy, gdy samochód ma nowe tablice rejestracyjne z polską flagą lub emblematem Unii.
Pamiętaj o dokumentach...
Wybierając się w zagraniczną podróż, musisz mieć:
- Ważne prawo jazdy. Prawie wszystkie kraje europejskie honorują polski dokument. Tylko w Albanii trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy. Otrzymasz je w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania na podstawie posiadanego prawa jazdy. Kosztuje 25 zł.
- Ważny dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem badania technicznego.
- Ubezpieczenie pojazdu – w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Chorwacji i Szwajcarii wystarczy krajowe ubezpieczenie OC. Od 1 sierpnia 2007 r. bez Zielonej Karty możemy jeździć do: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, do Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Luksemburga, na Litwę, Łotwę, Maltę, do Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, na Słowację, do Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgry i do Wielkiej Brytanii. W pozostałych państwach (m.in. w Albanii, Bułgarii, Rumunii) Zielona Karta jest obowiązkowa. Kupisz ją w firmie ubezpieczeniowej. Czas jej ważności jest różny – najkrótszy okres, na jaki można ją wykupić, to 15 dni. Cena zależy m.in. od pojemności silnika samochodu, czasu wyjazdu.
- Zapasowe kluczyki i zapasowe okulary optyczne (jeżeli korzystasz z nich podczas prowadzenia samochodu). W tym ostatnim wypadku jest to wymagane przez przepisy niektórych krajów (np. w Austrii).
- Dowód osobisty lub paszport. Warto też wziąć ze sobą europejski formularz protokołu z wypadku – w razie stłuczki ułatwi spisanie oświadczenia na miejscu kolizji. Taki formularz dostaniesz w firmie ubezpieczeniowej.
...i opłatach drogowych
Podróżując samochodem za granicą, musisz być przygotowana na to, że autostrady są płatne. Nie płacisz za nie tylko w Niemczech, krajach Beneluksu, na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii (z wyjątkiem Norwegii) oraz w państwach byłego ZSRR. Zazwyczaj płacisz za przejechany odcinek. W niektórych krajach możesz wykupić winietkę i podróżować bez ograniczenia (np. w Austrii 10-dniowa winietka kosztuje 7,70 euro). Często oprócz winietki musisz zapłacić „myto” za przejazd mostami, tunelami i górskimi trasami widokowymi (np. przejazd tunelem du Mont Blanc kosztuje 31,90 euro). Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku po stronie kierowcy, w górnym rogu. Jej brak jest karany mandatem (kilkaset euro).
Zaplanuj podróż
Precyzyjnie opracuj trasę przejazdu do miejsca wypoczynku. Informacje o drogach oraz ewentualnych utrudnieniach związanych z remontami znajdziesz na stronie Polskiego Związku Motorowego (www.pzmtravel.com.pl). Biura turystyki PZM prowadzą również sprzedaż winietek, opłat drogowych austriackich, czeskich, słowackich, szwajcarskich czy włoskich. Tam kupisz również karnety kempingowe.
O tym musisz pamiętać
- We wszystkich krajach Unii obowiązuje nakaz jeżdżenia z zapiętymi pasami. W czasie jazdy nie można też rozmawiać przez telefon komórkowy.
- Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 110, 120 lub 130 km/h; natomiast w terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 50 km/h (gdzieniegdzie 60 km/h).
- W Niemczech samochody, które nie spełniają normy czystości spalin Euro2 (w praktyce dotyczy to samochodów starszych niż wyprodukowane ok. 1994 roku), nie mogą wjeżdżać do tzw. strefy ekologicznej Berlina, Kolonii, Hanoweru.
Jeżeli przekroczysz prędkość lub popełnisz inne drogowe wykroczenie i zatrzyma cię policja, zapłacisz mandat. Poniżej ceny mandatów za przekroczenie prędkości:
Austria – od 11 euro;
Czechy – od 2 tys. koron (obowiązuje też system punktów karnych w skali 1–7; po otrzymaniu 12 przez rok nie można podróżować przez Czechy);
Francja – od 135 euro;
Hiszpania – od 301 euro;
Niemcy – od 15 euro;
Słowacja – od 500 koron;
Włochy – od 36 euro;
Wielka Brytania – do 5 tys. funtów szterlingów.
Ile zapłacisz za autostradę
W większości krajów wysokość opłaty zależy od długości odcinka drogi. Niżej podajemy przykładowe ceny dla samochodów osobowych:
Francja (opłaty w euro):
Paryż – Lion – 28,20
Cannes – Nicea – 3,80
Włochy (opłaty w euro):
Mediolan – Bolonia – 10,90
Mediolan – Wenecja – 14,70
Florencja – Rzym – 13,30
Bolonia – Padwa – 5,10
Grecja (opłaty w euro):
Saloniki – Katerini – 1,40
Ateny – Korynt – 1,40
Korynt – Tripoli – 2,70
Chorwacja (opłaty w kunach):
Zagrzeb – Split – 157
Rijeka – Zagrzeb – 56
Most Krk – 30
Alicja Hass / Przyjaciółka