Historia polskiego jazzu - książka Krzysztofa Karpińskiego pt. Był jazz

Książka Krzysztofa Karpińskiego o historii jazzu w Polsce
Milena Oszczepalińska / 05.09.2014 11:06
 

Kontrowersje wokół jazzu

Okazuje się, że już w międzywojennej prasie pisano w alarmującym tonie o zdziczeniu obyczajów. Artyści traktowali muzykę jazzową bardzo różnie. Jazz rozbrzmiewał np. w tle Tuwimowskiego apokaliptyczno-satyrycznego Balu w Operze. Kornel Makuszyński wręcz zżymał się na to.  Maria Ejsmondowa chciała stworzyć Ligę Obrony Przeciwjazzowej. Do ogólnonarodowej debaty włączyła się nawet Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Nie ulega więc wątpliwości, że jazz w II RP istniał i budził emocje.


Pasjonat jazzu napisał książkę o jazzie

Książka Krzysztofa Karpińskiego – prawnika, pianisty, entuzjasty jazzu i badacza jego historii – jest wynikiem wieloletnich badań i poszukiwań. "Był jazz. Krzyk jazz¬–bandu w międzywojennej Polsce" to pierwsza książka w całości poświęcona początkom popularności tego gatunku w Drugiej Rzeczypospolitej, nakreślona na barwnym obyczajowym tle. Niemało satysfakcji z lektury będą mieli nie tylko fani jazzu, lecz również miłośnicy przedwojennego kabaretu, polskiej kinematografii, a nawet ówczesnej mody.


Historia polskiego jazzu zaskakuje!

Krzysztof Karpiński opisuje w swojej książce najwybitniejszych wykonawców muzyki synkopowanej w dwudziestoleciu, a także miejsca, które tętniły jazzem. Książka uświadamia nas, że czas zerwać z mitem, że jazz w Polsce zaczął się od „katakumbowych” jam sessions na przełomie lat 40. i 50. Jazz był tu znacznie wcześniej i – jak się okazuje – polscy jazzmani już przed wojną byli w stanie zachwycić nawet gości z Ameryki.


Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Wydawnictwa Literackiego