Symbole na obiektywach Tamrona

Symbole na obiektywach Tamrona

Tamron , niezależna firma produkująca obiektywy ma ugruntowaną pozycję wśród wszystkich fotografów ceniącyh sobie jakość i niską cenę. Jeśli przypierzamy się do kupna obiektywu tego producenta sprawdźmy co znaczą poszczególne symbole i oznaczenia.
/ 16.10.2010 17:15
Symbole na obiektywach Tamrona

Tamron podobnie jak Nikon, stosuje dość chaotyczny sposób oznaczania swoich szkieł. Poszczególne symbole rozmieszczone są w dowolnej kolejności stąd też warto znać skróty, by uniknąć pomyłek podczas zakupu.

Pierwszy człon to zazwyczaj oznaczenie linii produktu, następny napęd autofocusa, zakres ogniskowych czy maksymalny otwór przysłony. Po tej stałej części znajdują się oznaczenia technologii jakimi dysponuje dany obiektyw – najważniejsze z nich przedstawiam poniżej:

ASL - obiektyw z soczewkami sferycznymi . Takie szkło odporne jest na aberracje sferyczną, zniekształcenia geometryczne. Dzięki zmniejszeniu liczby soczewek rzadziej występują w nich także bliki i flary.

Sprawdź: Jak fotografować nocą?

AD – obiektyw wyposażony w soczewki niskodyspresyjne. Jest to obecnie najskuteczniejszy sposób na uniknięcie efektu aberracji chromatycznej.

Di – to jedno z najważniejszych oznaczeń Tamrona, dotyczy obiektywów przeznaczonych do lustrzanek pełno klatkowych ( można ich używać również z matrycą APS-C lecz ogniskowa ulegnie wtedy wydłużeniu).

Di II – tym symbolem oznaczone są szkła których używać mogą tylko i wyłącznie właściciele aparatów z niepełnoklatkową matrycą APS-C.

IF – oznacza, że soczewki wewnętrzne odpowiadają w tym obiektywie za ogniskowanie. Obiektyw taki nie zmienia długości i jest znacznie bardziej szczelny niż tradycyjny.

LD – oznacza szkła o bardzo niskiej dyspersji.

LD-Hybrid – obiektyw wyposażony w hybrydowe soczewki szklano-plastikowe.

MACRO – to symbol jak u innych producentów oznacza obiektywy przystosowane do makrofotografii.

Zobacz: Kreatywne użycie lampy błyskowej

MG – oznacza, że w obiektywie zastosowano soczewki asferyczne

SP – luksusowa linia obiektywów Tamrona, jak w przypadku Canonów L, oznacza to lepsze wykonanie, wysokiej jakości optykę i najcichszy autofocus.

VC – optyczna stabilizacja obrazu, pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji i w efekcie wykonanie nieporuszonego zdjęcia. System Tamrona ma dwa tryby działania zależne od płaszczyzny poruszenia, try pierwszy kompensuje drgania w pionie i poziomie, tryb drugi tylko w pionie.

XR – obiektyw XR wyposażony jest w soczewki o niskiej refrakcji, dzięki temu cała konstrukcja jest mniejsza i przy tym znacznie lżejsza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)