Różnice w głębi ostrości

Różnice w głębi ostrości
Aparaty kompaktowe inaczej niż lustrzanki odwzorowują głębie ostrości. Różnie te wynikają wprost z rozmiarów tych aparatów a także konstrukcji optyki. Ale czy tylko ?
/ 18.10.2010 09:39
Różnice w głębi ostrości

Porównując zdjęcia zrobione lustrzanką cyfrową i kompaktem nie sposób nie zauważyć różnicy w głębi ostrości. W zdjęciach z kompaktu ostre jest całe zdjęcie, złożone nawet z kilku planów. Aparatem kompaktowym wcale niełatwo jest zrobić zdjęcie nieostre podczas gdy lustrzanka (czy to cyfrowa czy analogowa) zależy to tylko od stosowanego otworu przysłony. Im jaśniejsze mamy obiektywy tym ta głębia będzie miała większą skalę.

Oczywiście wpływ ma na ten stan rzeczy również wielkość matrycy i tak standardowe lustrzanki cyfrowe z matrycą APS-C mają słabsze wyniki niż pełnoklatkowe i 35mm, podczas gdy jeszcze lepsze są aparaty średnio i dużo formatowe.

Sprawdź: Do czego nam filtry barwne

Kompakty jak sama nazwa wskazuje mają być małe. Te ograniczenia konstrukcyjne wpływają na wielkośc sensorów montowanych w takich aparatach, które są nawet 3-4 krotnie mniejsze niż w lustrzankach i 6 razy mniejsze niż w aparacie 35mm. Konsekwencją tego są dużo krótsze ogniskowe obiektywu, co również ma wpływ na głębie ostrości. Kompakty z krótkimi ogniskowymi oraz względnie ciemnymi szkłami nie są w stanie fizycznie osiągnąć takich rezultatów jak ich więksi bracia.

Najtańsze modele kompaktów czasami w ogóle nie są wyposażone w układ sterowania ostrością. Przy tak ciemnych obiektywach i małej matrycy ostrość rozciąga się od 70 cm do nieskończoności. Prostsze konstrukcje mają jedynie dwie odległości na które ostrzą: standardowa (od 70 do nieskończoności) oraz makro (do zdjęć z bardzo bliska).

Zobacz: Jak fotografować nietypowe faktury

Kompakt z małą matrycą ma większe szanse na zrobienie ostrego zdjęcia niż lustrzanką z dobrym obiektywem. Winę za ten stan rzeczy ponosi głębia ostrości. W lustrzance która ma szerokie spektrum głębi musimy trafić w określony punkt na który ostrość ma być ustawiona, biorąc pod uwagę że cały fotografowany obiekt ma znaleźć się w jej zasięgu. Kompaktami natomiast ostrzymy na oko, gdyż duża głębia ostrości sprawia że zdjęcie i tak będzie ostre.

Duża głębia ostrości sprawdza się przy portretach rodzinnych, wakacyjnych, przy pejzażach gdzie chcemy pokazać wszystkie plany. W portretach sprawa ma się zgoła inaczej, aby wyciągnąć kogoś twarz rozmywamy dalszy plan aby widz skupił się na fotografowanej osobie. Posiadacze kompaktów najczęściej mają z tym problem, i tylko w bardzo drogich (jak na kompakty) modelach mamy możliwość ustawienia wystarczająco dużego otworu przysłony.

Różnice w głębi ostrości zauważalne są również w przypadku lustrzanek z matrycami DX i FX. Pełnoklatkowe mają oczywiście mniejszą głębie ostrości choć różnica między nimi nie rzuca się już tak bardzo w oczy.


Redakcja poleca

REKLAMA