Symbole na obiektywach Nikona

Symbole na obiektywach Nikona
Obiektywy wszystkich producentów są pełne liter, które osobą niewtajemniczonym nic nie mówią. Jeśli wybieramy się do sklepu musimy poznać te oznaczenia by wiedzieć co potencjalne szkło może nam zaoferować. W pierwszej części przyjrzyjmy się firmie Nikon.
/ 19.09.2016 13:17
Symbole na obiektywach Nikona

Każda litera określa mocowanie obiektywu bądź też rozwiązania optyczne lub mechaniczne, mające wpływ na naszą pracę i jakość zdjęć. Litery te mają nam pomóc w sprawdzeniu czy dany obiektyw będzie współpracował z naszym korpusem. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste bo pomimo jednego systemu istnieją drobne różnice, które najbardziej odczują posiadacze amatorskich lustrzanek. Choć optyka Nikona ma długą historię to w praktyce tylko posiadacze profesjonalnych modeli mogą używać optyki sprzed 40 lat. Firma chcąc sprzedawać produkowane obecnie szkła zgodnie z logiką ogranicza funkcjonalność starych modeli.

Obiektywy Nikona oznaczane są skrótami literowymi z języka angielskiego. Niektóre oznaczają rodaj bagnetu, inne zastosowaną optykę czy silnik autofocusa. Japoński producent wypuszczając kolejne wersje obiektywów często zamienia miejscami te oznaczenia tak, że ciężko w pierwszej chwili połapać się z jakim szkłem mamy do czynienia.

AI, AI-S, AF, AF-I, AF-S

Oznaczenia zaczynające się na literę A są o tyle ważne, że obiektyw bez tej litery przeznaczony jest do aparatów bez sterowania ustawieniem przysłony. Oznacza to, że założenie takiego aparatu na nowy korpus może spowodować uszkodzenie zaczepów. AI i AI-S działają w pełni na korpusach serii D2 i D200, modele amatorskie muszą obejść się bez pomiaru ekspozycji. Modele oznaczone jako AF, AF-I oraz AF-S współpracują poprawnie z wszystkimi korpusami wypuszczonymi w ciągu ostatnich 10 lat. Niechlubnym wyjątkiem jest model D40 który nie posiada własnego silnika autofocusa i nie współpracuje ze szkłami typu AF.

E - Nikon Lens Series E. Te obiektywy mają mocowanie identyczne z AI-S, Pierwsze plastikowe obiektywy w historii Nikona.

Czytaj: Jak wybrać dobry kompakt?

ED – ten symbol oznacza, że soczewki zrobione zostały ze szkła o niskiej dyspersji.

DX – tak oznaczone obiektywy stworzone zostały na potrzeby lustrzanek cyfrowych z matrycą APS-C, z tego powodu nie nadają się jako szkła do aparatów pełno klatkowych.

G – obiektyw typu G nie posiada pierścienia przysłon, przeznaczony jest więc do współczesnych korpusów gdzie wielkość otworu względnego możemy ustawiać z poziomu aparatu. W starszych modelach będą działać lecz poprawnie zadziałają tylko w trybie automatycznym.

VR – optyczny stabilizator drgań, współpracuje on tylko z modelami od Nikona F80 w górę.

IF – ważne oznaczenie dla wszystkich stosujących telekonwertery. IF to obiektyw w którym za ostrzenie odpowiadają soczewki wewnętrzne (środkowe). Obiektyw dzięki temu jest bardziej szczelny gdyż nie rozwija się podczas gdy ustawiamy ostrość.

IX – przeznaczony do współpracy tylko z modelami z serii Pronea.

PC – specjalistyczne obiektywy z regulowaną osią optyczną pozwalającą na korektę perspektywy.

RF – w ten sposób oznacza się obiektywy gdzie za ostrzenie odpowiedzialna jest tylna grupa soczewek, są one szczelne lecz mogą powodować problem z podłączaniem telekonwerterów.

SIC – nowa generacja powłok antyrefleksyjnych instalowanych zazwyczaj w długich zoomach dla zapewnienia ochrony przed niekontrolowanym odbijaniem się światła wewnątrz obiektywu ( im więcej soczewek tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji).

Sprawdź: Jak wyostrzyć fotografię

SWM -  oznaczenie super cichego i precyzyjnego silnika poruszającego autofocusem, montowany zazwyczaj w droższych modelach.

Medical – obiektwy starego typu przeznaczone do makrofotografii. Wyróżniały się tym, że wszystkie parametry można było za pomocą pierścieni ustawić na powierzchni obiektywu.

UV – obiektyw zaprojektowany do fotografii w ultrafiolecie

N – tym symbolem oznacza się obecnie obiektywy wyposażone w cienką antyodblaskową powłokę.

Redakcja poleca

REKLAMA