Przy każdym modelu znajdują się szkice poszczególnych części odzieży (np. rękaw) w interesującym nas rozmiarze. Umieszczone są tam także bardzo ważne dane, jak ilość potrzebnego materiału oraz sposób rozmieszczenia na nim form. Na arkuszu wszystkie formy wchodzące w skład jednego wykroju obrysowane są zawsze taką samą charakterystyczną linią punktowaną, krzyżykową, falistą itp. Każda część wykroju opatrzona jest także numerem. W opisie danego modelu znajdziemy powołania na te numery, co ułatwia odnalezienie się w „instrukcji obsługi” szycia danej rzeczy.
Po odszukaniu konturów form wybranego modelu dla ułatwienia możemy je oznaczyć kolorową kredką. Nie zapominajmy przy tym o uwzględnieniu wszystkich linii pomocniczych, zakładek, fałdek, kierunków nitki prostej, kieszeni, dziurek, guzików etc. Pamiętajmy jednocześnie, że rysunek musimy wykonać bardzo dokładnie! Pominięcie jakichkolwiek znaczków, pozornie mało ważnych, może wpłynąć na późniejsze zniekształcenia szytego ubrania, a w konsekwencji straty dużej części materiału.
Istnieje kilka sposobów na przenoszenie wykrojów na papier. Do najczęściej stosowanych technik należy między innymi radełkowanie, czyli oznaczanie za pomocą radełka. Po podłożeniu pod arkusz wykrojów dużej kartki papieru prowadzi się radełko wzdłuż linii docelowego wykroju. Ostro zakończone ząbki obracającego się kółeczka zostawiają widoczne ślady na podłożonym arkuszu papieru. Następnie wystarczy delikatnie oderwać zaznaczone elementy lub wyciąć je dokładnie nożyczkami.
Zobacz również: Dobór biżuterii do sylwetki
Kolejną metodą jest kalkowanie, przez kalkę wsuniętą pomiędzy arkusz wykroju a arkusz podłożonego papieru. Do tego celu możemy użyć starego wypisanego długopisu - nie niszczy arkusza wykroju a idealnie kalkuje. Jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest przerysowywanie. Przenosząc w ten sposób kontury form na bibułkę lub na przezroczysty papier nie niszczymy arkusza wykrojów. Przed przerysowywaniem, dla ułatwienia, można pogrubić odpowiednie linie wykroju miękkim ołówkiem lub kredką.
Gdy forma jest większa od arkusza wykrojów, stosowane są tzw. skróty. Strzałka i podana cyfra wskazują kierunek i liczbę centymetrów, o którą nasza formę należy przedłużyć. Możemy również umieszczać miniaturowe rysunki pomocnicze, na których możemy umieścić fragmenty nie mieszczące się na arkuszu uzupełnione są kreską przerywaną. W przypadkach kiedy tylko mała część wykroju nie mieści się na arkuszach, wówczas dorysowana jest ona w formie zasadniczej po załamaniu formy we właściwym miejscu.
W takim przypadku linia załamania oznaczona jest kreską przerywaną. Inny jeszcze sposób stosuje się przy zamieszczaniu wykrojów dużych i skomplikowanych form. Dzielone są one zwykle wzdłuż linii prostej na kilka części. Następnie rysowane są one na arkuszu oddzielnie, ale oznaczone tym samym numerem. Korzystając z takich form przerysowuje się je kolejno, zaczynając od części górnej. Pozostałą część dorysowuje się zestawiając dokładnie linie przecięcia formy.
Warto przeczytać: Imitacje i kombinacje
Być może na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się skomplikowane, ale tylko wtedy, gdy na samym początku zdecydujemy się na duże wyzwanie. Nie spieszmy się jednak i na początku uszyjmy coś prostego, nawet z pozoru banalnego. Jednak jeśli się nam to uda, zdobyta w ten sposób satysfakcja napędzi nas do dalszego działania i doskonalenia umiejętności.