Fot. Fotolia
Jeśli już mamy nasz materiał, jeszcze przed wzięciem do ręki nożyczek musimy przeprowadzić pewną czynność. Należy koniecznie zmoczyć lub obficie spryskać wodą materiał, a następnie go wyprasować. Materiał skurczy się, a nas ominie przykra niespodzianka, gdy uszyjemy daną rzecz, wypierzemy… i nie zmieścimy się w nią. Tak samo powinniśmy zrobić przed skróceniem nowych jeansów. Dobrze jest je zwilżyć wodą i wyprasować, lub normalnie wyprać. Jeans ma tendencję do kurczenia się po pierwszym praniu.
Dobra rada: jeśli jesteś początkującą krawcową i nie masz doświadczenia, nie decyduj się na szycie bluzki czy żakietu. Lepiej zacząć od podstawowych rzeczy, na przykład od prostej spódniczki, by nie stracić zapału po niepowodzeniu. Potem można stopniowo podnosić poprzeczkę próbując swoich sił w szyciu spodni czy prostej bluzki.
Bardzo ważne jest, aby zrobić staranny wykrój na papierze. Nie warto robić niczego „na oko”, jeśli to nasze pierwsze kroki w krawiectwie i korzystanie z gotowych wykrojów nie jest naszym chlebem powszednim. Jeśli korzystamy z gotowych przekrojów z gazet lub Internetu, warto wybrać półpergamin lub cienki papier, a następnie odrysować poszczególne części wykroju ołówkiem. Pamiętajmy o starannym zaznaczeniu zaszewek, cięć, miejsc wszycia zamka etc.
Polecamy: Jak zrobić bigle?
Pamiętajmy również o dokładnym opisaniu każdej części wykroju, na przykład: sukienka, rozm. 42, przód, skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału, boczna część przodu itd. Koniecznie pamiętajmy o przerysowaniu strzałek! Strzałki znajdują się na każdej części wykroju i pokazują kierunek ułożenia wykroju na materiale.
Należy zawsze układać i kroić według nitki osnowy, czyli zgodnie ze strzałką (pionowo), nigdy w poprzek, gdyż dana rzecz nie będzie się ładnie układać. Następnie starannie rozmieszczamy wykrój na złożonej tkaninie, a przed skrojeniem sprawdzamy wszystko tyle razy aż będziemy mieć pewność, że czegoś nie brakuje, że wszystko jest dobrze ułożone. Tyczy się to głównie wykrojów składających się z wielu części, na przykład płaszczy, żakietów czy bluzek.
Na koniec dobrze szpilkujemy wykrój, możemy go również obrysować mydełkiem krawieckim. Nie zapomnijmy dodać zapasów na szwy i podłożenia! Pamiętajmy również, że pierwsze próby szycia to pasmo prób i błędów, ale najważniejsze, to się nie zniechęcać. Być może po kilku próbach będziemy się już sprawnie poruszać w krawieckim świecie, a nasze kreacje będą niespotykane i podziwiane.
Zobacz również: Biżuteria oryginalna – bo ręcznie robiona
Pamiętaj o jednym: nie spiesz się! Tnij starannie i zgodnie z wykrojem. Weź pod uwagę to, że wg. wytyczonych linii będziesz przecież szyć. Jeśli coś krzywo skroisz, krzywo uszyjesz.