Podstawy krawiectwa – jak stawiać pierwsze kroki?

Pierwsze kroki w krawiectwie bywają bardzo różne. Niekiedy są to pierwsze zszyte kawałki materiałów w szkole podstawowe, w innym przypadku zaś wielka chęć uszycia czegoś własnego. Tak czy inaczej, jeśli chcemy rozpocząć przygodę z szyciem i mamy do tego mnóstwo zapału warto na początku wyposażyć się w najpotrzebniejsze rzeczy. Co prawda jest tego dość sporo, ale im więcej będziemy mieć na starcie, tym szybciej postawimy pierwsze kroki w profesjonalnym krawiectwie.
/ 25.05.2011 14:00

Fot. Fotolia

Zanim rozpoczniemy stawiać pierwsze kroki w krawiectwie warto wyposażyć się w najpotrzebniejsze akcesoria i narzędzia. Po pierwsze i najważniejsze musimy wyposażyć się w komplet igieł różnej grubości i długości, zarówno w wersji tradycyjnej do szycia ręcznego jak i do maszynowego. Cały komplet warto trzymać w odpowiednik opakowaniu, aby uniknąć gubienia igieł oraz co ważniejsze, ukłucia podczas wyjmowania.

Z pewnością przydadzą się szpilki w jak największej ilości do zaznaczania i tymczasowego łączenia materiałów. Pamiętajmy o tym, aby szpilki były ostre, gdyż te stępione pozaciągają i zniszczą materiał. Przyda się również naparstek, lub kilka jego odmian oraz co niezwykle ważne – metr krawiecki. Można się wyposażyć w kilka odmian – tradycyjna zwijana i sztywna.

Zobacz również: Dodatkowe informacje związane z podstawami krawiectwa

Bardzo przydatne będzie również tak zwane mydełko krawieckie, kreda krawiecka albo kredka krawiecka, w skrócie przyrząd do zaznaczania linii cięcia na materiale. Nie wolno oczywiście używać długopisu lub ołówka, gdyż późniejsze zmycie linii może być utrudnione lub nawet niemożliwe. Warto wyposażyć się również w małe, ostre nożyczki tak zwane przecinacze oraz duże nożyce do cięcia tkanin. Oczywiście oba modele muszą być bardzo ostre.

Nie możemy również zapomnieć o niciach. Co prawda ich kolor zależy od tego, co będziemy szyć, ale na początku warto wyposażyć się w podstawowy zestaw: kolor białym, czarny, czerwony, zielony, niebieski etc. Ponadto nici mogą być w dwóch rodzajach. Jedne gorsze do fastrygowania, lepsze zaś do szycia maszynowego i wykańczania. Szkoda spruwać coś wykonane dobrej jakości nicią.

Zobacz również: Odpowiednie skrojenie materiału - jak się do tego przygotować?

Warto również kupić fizelinę (lub fiselinę – to to samo, ale niektórzy wymawiają to różnorodnie). Fizelina jest niezbędna do usztywnienia niektórych części garderoby, na przykład mankietów lub kołnierzyków. Jest ona dostępna w kilku kolorach i grubościach. Z biegiem czasu nasza kolekcja akcesoriów będzie się systematycznie powiększać, dlatego też zawczasu warto pomyśleć o wygodnej teczce lub skrzynce na nasze krawieckie szpargały.

Polecamy: Sukienka z szyfonu: jak krok po kroku uszyć sukienkę na tańce?

Redakcja poleca

REKLAMA