Jak wybrać druty do robótek ręcznych?

Idealne druty powinny być niezbyt długie, elastyczne i gładkie, o nieostrej końcówce. fot. Fotolia
Druty i włóczka to podstawowy sprzęt do robienia na drutach. Jakie są rodzaje drutów? Jaką grubość drutów wybrać i z czego powinny być wykonane? Oto co powinnaś wiedzieć zanim przystąpisz do dziewiarskiej roboty.
/ 31.10.2011 00:29
Idealne druty powinny być niezbyt długie, elastyczne i gładkie, o nieostrej końcówce. fot. Fotolia

Metalowe, plastikowe czy z drewna?

To pierwszy dylemat osób zaczynających wdrażać się w sztukę dziergania na drutach. W sklepach z materiałami dziewiarskimi mamy do wyboru druty ze stali, aluminium, akrylu, plastiku, drewna i bambusa. Które będą najlepsze? Zależy to w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji. Podobnie jest  z wyborem grubości i długości drutów. Niemniej jednak przydatnych będzie kilka wskazówek.

Dla początkujących najlepsze będą druty akrylowe i plastikowe, ponieważ są lekkie i nie wyginają się przy cięższej dzianinie. Dzierga się nimi lekko i szybko, są także tanie w porównaniu ze stalowymi czy drewnianymi. Wadą plastikowych drutów jest nadmierna gładkość, co sprawia, że osobom nie mającym wprawy, robótka może się zsuwać.

Grubszą dzianinę łatwiej  dzierga się grubszymi drutami. Jeśli nie wiesz jaka grubość będzie optymalna dla wybranego rodzaju włóczki, podpowiedź możesz znaleźć na jej opakowaniu - przeważnie producenci podają zalecaną grubość drutów.

Stalowe druty dobrze jest wykorzystywać do ciężkich i grubych dzianin, ponieważ są trwalsze i sztywniejsze, ale i też cięższe niż reszta.

Zobacz także: Rodzaje włóczek do robienia na drutach

Obecnie na popularności zyskują druty bambusowe i drewniane, które są lekkie i dobrze trzyma się na nich robótka. Bambusowe nie nadają się jednak do cięższych robótek, ponieważ łatwo się wyginają. Drewniane z kolei są najdroższe ze wszystkich drutów.

Idealne druty powinny być niezbyt długie, elastyczne i gładkie, o nieostrej końcówce, by nie kaleczyć wełny.

Proste czy zaokrąglone?

Drutów prostych używa się do robótek standardowych, które odwraca się po każdym rzędzie. Do ćwiczeń najlepiej wybrać druty jednostronne, czyli zakończone z jednej strony ostrym czubkiem a z drugiej zgrubieniem przytrzymującym robotę. Druty dwustronne wykorzystuje się do przerabiania wkoło, np. skarpetek. Umożliwiają zmianę kierunek dziergania.

Zobacz także: Podstawowe sploty na drutach (zdjęcia)

Druty okrągłe to dwa lekko zakrzywione druty połączone są ze sobą żyłką. Drutami przerabia się oczka wokoło, a robotę przesuwa się na żyłkę. Najczęściej używa się ich do wykonywania dużych obwodów i robótek w kształcie walca. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku cięższych lub szerokich dzianin, gdyż można je łatwo rozsunąć. Nadają się do dziergania czapek, skarpetek, rozkloszowanych spódnic, swetrów i ażurowych kominów.

Zwróć uwagę na zakończenie drutów – jeśli jest zbyt ostre, może rozdzierać włóczkę, jeżeli zbyt tępe – trudno będzie wkłuwać drut w oczka.

Grubość drutów

Grubość drutów przekłada się na grubość splotu. Drobne spoty otrzymuje się przy pomocy cienkich drutów o średnicy od 2 do 4 mm. Najmniejsza grubości drutów wynosi 2 mm, średnica kolejnych wzrasta o 25 cm i dochodzi nawet do 2 cm.

Drutów cienkich nr 2; 2,5 i 3 używa się do wykonywania dzianiny z cienkiej wełny oraz do ściągaczy.

Druty nr 3; 3,5 i 4 nadają się do robótek z grubszej wełny, najczęściej ściegów ażurowych, koronkowych, ściągaczy fantazyjnych, golfów i pulowerów.

Druty grube nr 5 i 6 najlepiej sprawdzają się do wykonywania ściegów o dużych ażurach z bardzo grubej wełny.

Druty bardzo grube o numerze 8 i 10 zakończone z obu stron ostrymi czubkami (z drewna, akrylu lub plastiku), używane są do wełny skręconej z kilku nitek i sutaszy.

Zobacz także: Jak zacząć robótkę na drutach?

Przed przystąpieniem do dziergania przetestuj kilka drutów o różnej grubości. Przerób 25 oczek wybranego ściegu różnymi drutami i wybierz te, na których wzór wygląda najlepiej. Jeżeli wykonujesz wzór podany w żurnalu i nie zasugerowano w nim grubości drutów, wykonaj próbkę drutami o różnych numerach ściśle według podanego opisu. Następnie porównaj, która próbka zgadza się w centymetrach z opisem - wszelkie przesunięcia świadczą o źle dobranej grubości drutów.

Redakcja poleca

REKLAMA