fot. Fotolia
Gdzie rosną trufle?
Trufle to grzyby mikoryzowe, więc najczęściej można je spotkać w pobliżu korzeni drzew liściastych np. dębu, lipy, topoli i wierzby. Wyrastają w cieplejszych rejonach Europy, na południu Francji i w środkowej części Włoch, ale także w Ameryce Południowej, Afryce, Japonii czy Chinach. Najbardziej cenione są trufle białe pochodzące z okolic Piemontu. Do poszukiwań wykorzystuje się specjalnie tresowane świnie i coraz częściej psy. Te pierwsze bowiem niestety często... zjadają znalezione grzyby.
Trufle to grzyby na wagę złota
Trufle są trudne do znalezienia, więc osiągają na świecie bardzo wysokie ceny, nawet do kilku tysięcy euro za kilogram! Rekordową cenę zapłacono bodajże w ubiegłym roku za truflę białą - owocnik o wadze 1,08 kg kosztował nabywcę 200 tys. dolarów. Uważa się je za afrodyzjak, a ich miąższ jest tak aromatyczny, że podaje się go tylko jako dodatek do innych dań, które mają wielu zagorzałych zwolenników. Trufle uprawia się także, w warunkach zbliżonych do naturalnych, np. we Francji. Umieszcza się znalezione wcześniej, w innym rejonie, owocniki pod dębami, wśród korzeni i czeka nawet latami na owocowanie. Niestety, z powodu wycinania starych drzewostanów, coraz mniej jest miejsc, które byłyby dla trufli przyjazne.
Trufle w Polsce?
W Polsce podobno spotykano trufle na obszarze Borów Tucholskich i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Prasa donosiła także o znalezieniu trufli w okolicy Bystrej. Jednak często niewprawni grzybiarze biorą za truflę piestraka jadalnego, albo nawet tęgoskóra pospolitego.
Przeczytaj do czego można użyć trufli
Kilka lat temu Polskę obiegła informacja, że polscy mykolodzy pod kierownictwem prof. Marii Ławrynowicz, kierownika Katedry Algologii i Mikologii Uniwersytetu Łódzkiego, znaleźli trufle na granicy województwa łódzkiego i śląskiego. Podobno w niczym nie ustępowały wyglądem i aromatem tym pochodzącymi z południowej Europy. Dokładne miejsce znaleziska jest jednak utrzymywane w tajemnicy przed nierozważnymi zbieraczami, którzy rozgrzebując ściółkę i ziemię wyrządziliby mnóstwo szkód w lesie. Za takie zachowanie i ewentualne zbieranie trufli można nawet dostać mandat w wysokości 500 zł, ponieważ lasy należy chronić, a same trufle podlegają w naszym kraju ochronie ścisłej.
Zobacz przepis na truflowe jaja w koszulkach
W Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie cały czas prowadzone są badanie nad możliwością hodowli tych cennych grzybów na terenie Polski.