Jak powstaje mapa występowania grzybów?
Osoby prywatne (każdy kto chce się przyłączyć jest mile widziany!) zgłaszają swoje obserwacje poczynione w trakcie grzybobrań, wypraw i spacerów. Dane przesyłane z terenu całego kraju są przeglądane przez doświadczonych grzybiarzy i regularnie nanoszone na mapę tworząc barwny obraz tego jakie i ile grzybów w danym okresie możemy spotkać. Zgłoszenia, co do których istnieje podejrzenie, że są żartem są usuwane.
Informacje o pogodzie, rodzaju podłoża, wilgotności
Oprócz ilości spotkanych grzybów i ich podziału na gatunki, zgłoszenia zawierają także informacje na temat pogody, rodzaju lasu i roślinności występującej w pobliżu, a także wilgotności w lesie co pomaga prognozować pojaw owocników w najbliższych dniach. Dostępne są również mapy w poprzednich miesięcy i lat co może pomóc podjąć decyzję kiedy i gdzie wybrać się na grzyby. Możemy przeczytać też raporty tekstowe, podzielone według zgłoszeń z poszczególnych województw i analizy dotyczące opisywanych terenów.
Oczywiście pamiętajmy, że owocowanie grzybów jest bardzo kapryśne i kilka kilometrów dalej niż "Kowalski" zebrał cały kosz borowików my nie znajdziemy ani jednego...
Przeczytaj: Grzyby a alergie pokarmowe
Zobacz aktualną mapę: AKTUALNA MAPA WYSTĘPOWANIA GRZYBÓW W POLSCE
Zobacz też: Atlasy grzybów
Przed wyruszeniem na grzybobranie warto także sprawdzić czy w lesie, do którego się wybieramy nie ma zagrożenia pożarowego!