Poker

Poker
Gra przeznaczona jest maksymalnie dla 10 osób. Potrzebna jest talia 54 bądź 108 kart – w zależności od liczby graczy. Karty mają następującą wartość w oczkach: A – 11, K, D, W – po 10 oczek, pozostałe karty – według nominału na karcie. Joker może pełnić rolę każdej karty według życzenia gracza.
/ 04.02.2010 11:13
Poker

Każdy gracz stawia na bank wcześniej ustaloną kwotę pieniędzy. Pierwszego rozdającego wyłania się drogą losowania, później rozdaje gracz siedzący po lewej stronie swojego poprzednika. Rozdaje się po 5 kart.

Po rozdaniu gracze zdecydowani na grę stawiają na bank wcześniej ustaloną kwotę pieniędzy.

Gracze, którzy postawili na bank w pierwszej kolejce, zrzucają w ciemno zbędne karty i otrzymują od rozdającego tyle nowych kart, ile zrzucili. Następnie rozpoczyna się licytację.

Pierwszy stawia gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. On ma prawo postawić dowolną kwotę pieniędzy, lecz nie mniej od ustalonej stawki lub też zrezygnować z gry, zrzucając karty. Następny gracz stawia co najmniej tyle, co poprzedni lub też rezygnuje z gry. W przypadku, gdy kwota kolejnego gracza jest wyższa – poprzedni dostawia różnicę.

W momencie, gdy wszyscy gracze oprócz dwóch, zrzucą karty, każdy z pozostałych ma prawo odkryć swoje karty.

Odkrywając swoje karty, gracz powinien postawić równowartość stawki poprzednika.

Wartość kombinacji jest następująca:

  • Poker – pięć kart o jednakowych figurach.
  • Street według koloru – pięć kolejno po sobie następujących kart jednego koloru.
  • Kareta – cztery karty o jednakowych figurach.
  • Kolor – pięć kart jednego koloru.
  • Full – trzy i dwie karty o jednakowych figurach ( na przykład trzy K i dwie D).
  • Street – pięć kolejno po sobie następujących kart różnych kolorów.
  • Trójka – trzy jednakowe figury.
  • Dwie pary – dwie pary kart o jednakowych figurach.
  • Para – dwie karty o jednakowych figurach.

W przypadku jednakowych kombinacji u dwóch lub więcej graczy pod uwagę bierze się starszeństwo kart. W fulu wyższe są trójki, później dwójki, tzn. full z trzech K i dwóch 2 jest wyższy od fulla z trzech D i dwóch A. Wyjątek stanowi kolor, w którym poszczególne kolory nie są sobie równe. Są uszeregowane w następującym porządku: pik (najstarsze), kier, karo i trefl (najmłodsze). W streecie i streecie według koloru liczy się starszeństwo od niższej karty, tzn. mamy street D – W – 10 – 9 – 8 oraz 2 – A – K – D – W. Pierwszy street – wyższy.

Wygrywa gracz posiadający wyższą kombinację.

Źródło: Wydawnictwo KARUZELA

Redakcja poleca

REKLAMA