Jak ćwiczyć szydełkowanie?

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych. fot. Fotolia
Ćwiczenie czyni mistrza, niezależnie w jakiej konkurencji chcesz przodować. Zanim zaczniesz szydełkować tak naprawdę, daj sobie kilka lekcji przeplatania oczek. Cierpliwości, najpierw trochę nauki, a potem już tylko same przyjemności.
/ 26.06.2011 10:38
Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych. fot. Fotolia

Zatem do dzieła – szydełka w dłoń

Tak jak podczas gry na instrumentach nie można pominąć okresu wprawek, tak i początki szydełkowania wymają kilku powtórzeń. Najpierw naucz się robić łańcuszek. Łańcuszek jest nieodzowną częścią każdej robótki, najczęściej jest jej początkiem, końcem, a niekiedy jest elementem dekoracyjnym robótki.
Splot zwany łańcuszkiem to szereg pojedynczych oczek, układających się dokładnie tak jak oczka łańcuszka. Mając już pierwszą pętelkę, sięgnij haczykiem szydełka pod nitką robótki w taki sposób, by wykonując ruch powrotny – przeciągnąć nitkę przez poprzednie oczko.

Oczko ścisłe

Jest to oczko, które wykonuje przeciągając narzucona nitkę przez kilka pętli już istniejących. Takie przeplecenie nie dodaje robótce wysokości, ale jest dość dobrym sposobem na mało widoczne połączenie wzorów szydełkowych i na łączenie łańcuszka w pierścień. By wykonać jedno oczko ściśle, musisz wkuć szufelko w dwa wybrane oczka, zahaczyć narzucona przędze i przeciągnąć ja przez pętle tych oczek.

Warto zwrócić w tym momencie uwagę, na fakt, że jeśli w opisie wykonania robótki nie został w sposób szczególny opisany splot, jakim należy ją wykonać, to znaczy, ze robótkę należy wykonać z zastosowaniem właśnie oczek ścisłych.

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Pierścień, półsłupek i słupek

Są to najczęściej spotykane w robótkach szydełkowych sposoby przeplatania nitek. Do wykonania robótek na planie koła niezbędna będzie umiejętność łączenia końców łańcuszka w taki sposób, by powstał pierścień. Robi się to wykonując oczko ścisłe nad ostatnia i pierwsza pętlą łańcuszka. Półsłupek, gdyby był stosowany samodzielnie dałby w efekcie dzianinę o bardzo gęstym splocie, dlatego najczęściej jest elementem większego wzoru. By wykonać półsłupek należy wkuć szydełko w dwa kolejne oczka, opuszczając jedno miedzy tym oczkiem, w którym aktualnie jest szydełko, a dwoma przeplecionymi oczkami. Po przewleczeniu nitki przez dwa oczka otrzymasz dwie pętelki, znów chwyć nitkę od spodu i przepleć ja przez dwa poprzednie oczka. Licząc oczka w rzędzie, w którym są półsłupki musisz uwzględnić opuszczone oczka, zatem jeśli opuściłaś oczko i wykonałaś półsłupek to jest oczkiem drugim nie pierwszym.

Czytaj także: Jaką wełnę wybrać do robótek?

Słupek to splot, który doda nieco wysokości robótce. Należy go wykonywać w kilku krokach:

Narzuć nitkę, omiń trzy oczka i wkuj szufelka w dwa kolejne, narzuć nitkę, przepleć ja przez dwie pierwsze pętle, znów narzuć nitkę i przepleć ja przez dwie pętle. Należy go liczyć podobnie jak półsłupek, czyli jako drugi splot w rzędzie.

Redakcja poleca

REKLAMA