Prawidłowe wymiary
Podstawą przy wykonywaniu formy rękawa raglanowego jest jego szerokość na linii podcięcia pachy. Szerokość ta wpływa na prawidłową długość rękawa.
Jeżeli przyjmiesz, że szerokość rękawa wynosi 20 cm, wówczas utwórz prostokąt, który składa się z trzech kwadratów o bokach 20 cm. Długość rękawa od pachy do dłoni obejmuje dwa dolne kwadraty i wynosi 40 cm.
Główka rękawa przypada na ostatnią część prostokąta dodatkowymi 3-4 cm na ramię. Do momentu podcięcia pachy rękaw reglanowy wykonuje się w identyczny sposób jak rękaw wszywany. Natomiast miejsce podcięcia pachy jest miejscem tworzenia skosu, który tworzy się przez zamykanie oczek w co drugim rzędzie.
Jak zamykać oczka
I tak w rzędzie pierwszym – 3 oczka, trzecim-1 oczko, piątym – 3 oczka, siódmym-1 oczko i tak do rzędu dwudziestego trzeciego, gdzie zamyka się jedno oczko, podobnie po jednym oczku w rzędzie dwudziestym piątym i dwudziestym siódmym. Pamiętaj, że gubić należy oczka początkowe i końcowe przerabianego rzędu. W ten sposób formuje się linia ukośna ramienia.
Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?
Wykonując w robótce rękaw typu raglanowego pamiętaj, iż długość bocznych linii ukosu musi być jednakowa z długością linii bocznych ukosów przodu i pleców. Bardzo istotne też jest to, że szerokość podcięcia pachy musi być jednakowa dla rękawa, przodu i pleców.
Rodzaj włóczki
Warto też zwrócić uwagę na grubość włóczki, z jakiej wykonujesz swoją robótkę. Przy wełnie grubej oczka zamyka się w co piątym lub nawet co siódmym rzędzie, gdyż każde zgubienie oczek wyraźnie wpływa na zwiększanie się ukosu. W zależności od wybranego modelu swetra czy bluzki oczka brzegowe mogą być zamykane na krótszej lub dłuższej przestrzeni.
Czytaj także: Jak brać druty potrzebne do robótek?