Po przeniesieniu formy na papier należy porównać poszczególne ich części z własnymi wymiarami. Jeśli chodzi o spódnice i sukienki, wszelkie różnice występujące w długości wymagają niewielkiej korekty polegającej na skróceniu lub wydłużeniu formy. Przed skracaniem lub wydłużaniem pamiętajmy również, że zależy to nie tylko od naszego wzrostu, ale i od panującej obecnie mody.
O ile skracanie sukienek czy spódnic nie jest wielkim wyczynem, to już nieco większych umiejętności wymaga wydłużanie lub skracanie pach, zmiana obwodu gorsu, bioder, szerokości pleców, przodów, a także rękawów. Korekty form możliwe są do przeprowadzenia przy różnicach miar w obwodzie gorsu i bioder nie większych niż 4 do 6cm. Jeżeli różnica między naszymi wymiarami, a wymiarami form jest większa, lepiej wybrać odpowiedniejszą formę niż decydować się na dokonywanie aż tak radykalnych zmian. Nawet doświadczone szwaczki mają czasem problemy z dopasowaniem form przy takich różnicach wymiarowych.
Zobacz również: Biżuteria ręcznie robiona - niezbędnik
Jeśli jednak przerysowana forma w gorsie, talii lub biodrach jest o 4 lub 6cm mniejsza, niż wskazują wymiary zdjęte z figury, poprawa wymiarów nie będzie już takim problemem. Sukienka lub spódnica symetryczna ma 4 szwy boczne. Jak poprawić wymiary takiej spódnicy? Nasze brakujące centymetry należy podzielić na 4 części. Następnie w każdym szwie w odpowiednim miejscu (gors, talia lub biodra) dodaje się taką liczbę centymetrów, jaka wyszła po podzieleniu, poszerzając proporcjonalnie całą formę na danym odcinku.
Jeśli brakuje nam 6 centymetrów, dzielimy je na 4 i wychodzi nam 1.5 centymetra. Te 1.5 centymetra dodajemy do każdego szwu w spódnicy. W podobny sposób możemy zwęzić zbyt szeroką formę, odejmując z odpowiednich miejsc z tyłu i przodu zbędne fragmenty.
Jeśli jednak różnice w wymiarach pomiędzy figurą a przerysowaną formą występują jednocześnie i w długości i w szerokości, formę dopasowuje się w nieco inny sposób. Na przerysowanej i wyciętej formie zaznacza się linie poziome i pionowe, a następnie przesuwa się po nich formę i rozsuwa odpowiednio otrzymane fragmenty aż do osiągnięcia pożądanych wymiarów.
Polecamy: Uczulenie na biżuterię
Tak skorygowaną formę ponownie obrysowujemy na papierze wyrównując przy tym wszystkie nierówności i załamania linii, które mogły pojawić się po przesunięciu względem siebie wyciętych fragmentów. W podobny sposób możemy również zmniejszyć formę. Pamiętajmy jednak, że jest to dość ryzykowne i wymaga wyczucia oraz wprawy. Zmniejszanie form prostych ubrań nie sprawia problemów, jednak zmiana wymiarów skomplikowanej kreacji może być nie lada problemem.