Produkty
Eksperci od feng shui uczą nas, w jaki sposób powinno się przygotowywać codzienne posiłki, tak by zawierały one wszystkie niezbędne elementy. Najwyższą wartością pozostaje dla nich natura oraz wszystko to, co ona człowiekowi ofiarowuje. Dlatego kupując produkty żywnościowe powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, by były one naturalne. Unikajmy wszelkich produktów przetworzonych czy konserwowanych, gdyż zakłócają one równowagę chi. Skupmy się raczej na eko produktach, które przygotowywane są zgodnie z naturalnym cyklem przyrody, nie zawierają konserwantów ani innych sztucznych substancji.
Podstawę naszej diety powinny stanowic świeże owoce oraz warzywa. Mięso, które kupuje się bezpośrednio od rzeźnika albo w sklepie mięsny, ale niepaczkowane ani foliowane. Różnego rodzaju produkty nabiałowe, typu sery żółte czy białe, ale już nie serki czy jogurty, które zawierają sztuczne składniki.
Zobacz także: I Ching - Księga przemian
Tajniki gotowania
Feng shui uczy, że gotując powinniśmy korzystać z wszystkich naszych pięciu zmysłów. Główna zasada to: świeże znaczy dobre i smaczne. Oto kilka ważnych wskazówek, które pokażą nam, jak powinno się podchodzić do gotowania:
- Korzystaj ze zmysłu wzroku – obserwuj sam proces gotowania; same produkty mówią już Ci bowiem, czy są gotowe do spożycia czy też nie; uważne obserwowanie pozwala na przyrządzenie idealnego posiłku.
- Usłysz – zapewne często zdarza Ci się, że przypalisz kotleta albo rybę, znasz dobrze ten dźwięk; od teraz zapamiętaj go na dobre, żebyś w odpowiednim momencie mogła zaingerować.
- Kieruj się nosem – poszczególne potrawy czy produkty żywnościowe nabierają w miarę przyrządzania specyficznego aromatu, jak na przykład pieczeń czy sos do spaghetti; jeżeli będziesz kierować się zmysłem węchu, od razu będziesz wiedział, kiedy skończyć gotowanie lub smażenie, a Twoja potrawa będzie smakowita i dobrze przyrządzona.
- Moc dotyku – sprawdzaj zawsze palcami, czy dany produkt jest świeży, nie bój się tego.
- Smak – Potrawy powinno się próbować przed podaniem; zmysł smaku podpowie Ci, czy nie należy mocniej czegoś przyprawić albo też dogotować.
Odpowiednie nastawienie
Nie wystarczy tylko znać technik przygotowywania potraw. Jeżeli nawet będziesz mistrzem kuchni, ale akurat danego dnia będziesz miał zły dzień, nic nie uratuje Twojego dania. Twój nastrój wpływa na to, co przyrządzasz. Pamiętaj więc, aby zawsze nastrajać się pozytywnie przed przystąpieniem do gotowania, smażenia czy pieczenia.
Zobacz także: W czym pomoże Ci feng shui?
Jeżeli danego dnia nie masz nastroju do przyrządzania pieczeni, zrezygnuj z tego. Inaczej zakłócisz chi, energia, którą włożysz w potrawę będzie negatywna. Znajdzie to swój oddźwięk nie tylko w atmosferze przy stole, ale również nastroju poszczególnych członków rodziny czy gości.
Pamiętaj więc, że smak potrawy zależy w równym stopniu od Twoich umiejętności, jak i Twojego nastawienia i samopoczucia.