Jak dopasować wykrój do sylwetki z odchyleniami (sylwetki nieproporcjonalnej)?

Zaokrąglone plecy lub wystające łopatki wymagają wydłużenia linii środka tyłu i skrócenia głębokości pachy. fot. sxc.hu
Tradycyjne zmniejszanie lub powiększanie form można stosować jedynie przy figurach proporcjonalnych. Nieco większym problemem jest przystosowanie wykroju w przypadku sylwetki z odchyleniami, na przykład ze zbyt spadzistymi ramionami lub sylwetką odchyloną do tyłu. Nanoszenie takich poprawek jest nieco trudniejsze i wymaga dodatkowych umiejętności.
/ 26.05.2011 14:51
Zaokrąglone plecy lub wystające łopatki wymagają wydłużenia linii środka tyłu i skrócenia głębokości pachy. fot. sxc.hu

Na samym początku dobrym pomysłem jest przymierzenie na figurze narysowanych i wyciętych form. Można je połączyć w całość za pomocą pasków papieru. Szczególną uwagę należy zwrócić na zaszewki. Zbyt płytkie zaszewki tworzą załamania, a forma odstaje od figury. W takim przypadku należy dopasować zaszewki odpowiednio je pogłębiając. Z drugiej jednak strony przy zbyt głębokich zaszewkach forma marszy się i ściąga. Należy wówczas spiąć zaszewki bardziej płasko, doprowadzając w ten sposób do prawidłowego ułożenia formy.

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Zaokrąglone plecy lub wystające łopatki wymagają wydłużenia linii środka tyłu i skrócenia głębokości pachy. Jak dopasować formę do takiej sylwetki? Aby odpowiednio dostosować formę należy przeciąć ją na linii szerokości pleców i wzdłuż wewnętrznej linii zaszewki na ramieniu, a konkretniej do połowy głębokości zaszewki. Po rozdzieleniu poszczególnych części formy górną jej część należy ułożyć w odstępie 1cm od części dolnej. Formę należy przesunąć na linii pachy zmniejszając w ten sposób podcięcie o całą głębokość zaszewki spiętej podczas mierzenia. W ten sam sposób wydłużymy również ramię do długości podstawowej.

W przypadku zgodnej długości tyłu (wynikającej z miar) z długością formy wykroju, ale przy okrągłych plecach forma będzie odstawała przy pokroju pachy. Jeśli tak się stanie, z nadmiaru formy należy ułożyć zakładkę. Po rozpięciu formy należy pogłębić zaszewkę na ramieniu. Jeżeli różnica wynosi około 1 centymetra, wówczas trzeba skrócić ramię i wyznaczyć płytszą zaszewkę. Za długi tył skraca się równomiernie układając poprzeczną fałdę wzdłuż linii szerokości pleców. Za długi przód skraca się układając fałdkę wzdłuż linii gorsu.

Sprawdź również: Jakie są podstawowe sploty na drutach i jak je wykonać?

Dopasowywanie formy do nietypowej sylwetki to dość trudne zadanie, ale dojście do wprawy sprawi, że będziemy w stanie szyć ubrania idealne do naszej figury. Zazwyczaj cały proces to szereg prób i błędów, ale nie zniechęcajmy się! W krawiectwie niezbędna jest cierpliwość i wytrwałość.

Redakcja poleca

REKLAMA