Jeżeli w przeszłości nasza skóra, w kontakcie z pierścionkiem, naszyjnikiem czy kolczykami zareagowała zaczerwienieniem, wysypką i swędzeniem, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników biżuterii. Warto obserwować jakie metale są przez nas źle tolerowane, aby unikać kupowania i noszenia wyrobów mających je w składzie.
Zamierzając kupić biżuterię w prezencie, warto zorientować się czy obdarowywana osoba nie cierpi na uczulenie na któryś z popularnych w jubilerstwie metali.
Zobacz też artykuł biżuteria na prezent.
Objawy
U osoby z alergią na metal, w miejscu kontaktu biżuterii ze skórą pojawia się tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy. Początkowo jest to grudka wysiękowa i pęcherzyk, z czasem zaczynają występować większe ogniska rumieniowe. Objawom tym często towarzyszy świąd, a w niektórych wypadkach także obrzęk.
Metale
Nie wszystkie metale uczulają jednakowo często. Niektóre z nich są dosyć bezpieczne, noszenie innych wiąże się z dużym ryzykiem powstania reakcji alergicznej.
- Złoto to metal, który uczula stosunkowo rzadko. Alergiczny wyprysk kontaktowy powodują najczęściej wyroby o niskiej próbie, 8, 10 – karatowe. Wynika to z faktu, że im niższa próba, tym mniejsza zawartość złota w stopie. Biżuteria z nisko-karatowego złota zawiera inne metale i to zazwyczaj one są przyczyną alergii.
- Inne metale szlachetne, takie jak platyna i srebro, podobnie jak złoto rzadko uczulają.
- Nikiel to silny alergen. Powszechnie obecny w biżuterii, a także w metalowych elementach ubioru, takich jak sprzączki, guziki, różnego rodzaju zapinki, jest najczęstszą przyczyną tego rodzaju alergii.
- Chrom może być ryzykownym prezentem, gdyż często powoduje uczulenie.
Zobacz też idealny materiał na obrączkę - tytan.
Rozwiązanie
W przypadku wystąpienia alergicznego wyprysku kontaktowego należy zastosować miejscowo maści zawierające przeciwzapalne kortykosteroidy. W przyszłości konieczna będzie jednak rezygnacja z noszenia uczulającej biżuterii, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć nawrotu reakcji alergicznej.