Trójmiejskie Mariny
Jeśli akurat jesteśmy na wakacjach w okolicach Trójmiasta, koniecznie musimy zobaczyć słynne Trójmiejskie Mariny. Czym są mariny? Najprościej mówiąc są to sztuczne wyspy wykonane głównie na potrzeby turystyki. Największą polską mariną jest Marina Gdańsk, która powstała w 1997 roku. W tym roku Gdańsk obchodził też swoje 1000-lecie. Tym samym Gdańsk dołączył do grona portów bałtyckich i europejskich, które posiadają porty jachtowe umieszczone w samym centrum. Przystań ma długość około 290 metrów i usytuowana jest wzdłuż Nabrzeża Szafarnia na Nowej Motławie na wprost słynnego Gdańskiego Żurawia.
Marina Gdańska wyposażona jest energię, oświetlenie, wodę i sanitariaty. Podobny port jachtowy znajduje się w Gdyni. Marina Gdynia dysponuje obecnie około 220 miejscami dla jednostek o długości do 20 metrów i zanurzeniu do 2,8 metra. Warto zaznaczyć, że marina ta wyposażona jest w sieć sklepików ze sprzętem żeglarskim, restauracje, usługi szkutnicze i żaglomistrzowskie oraz stację paliwową. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa zaawansowany system monitoringu. Jeśli nie mamy dość zwiedzania, warto udać się na wycieczkę do pobliskiej latarni morskiej, a w Polsce ich dostatek.
Warto przeczytać: Ekspert radzi: Jak rozpocząć przygodę z narciarstwem?
Latarnie morskie, zarówno w przeszłości, jak i dziś są niezwykle ważnym elementem oznakowania nawigacyjnego. Rozmieszczenie latarni morskich jest uzależnione głównie od ukształtowania linii brzegowej, a ich ilość na przestrzeni wieków znacznie wzrosła.
Latarnie morskie
Jedną z najbardziej znanych latarni morskich na Bałtyku jest latarnia morska w Świnoujściu. Latarnia ta powstała w 1854 roku, na prawym brzegu Świny. Do XX wieku latarnia była ośmiokątna wieżą z żółtej cegły o wysokości prawie 65 metrów. Po generalnym remoncie, latarnia nabrała okrągłego kształtu. Po nalotach alianckich w czasie II wojny światowej została mocno uszkodzona. Po kolejnym generalnym remoncie na przełomie 1999 a 2000 roku latarnia zachowała swój kształt do dnia dzisiejszego i jest otwarta dla turystów.
Dla odmiany, latarnia morska w Jastarni jest jedną z najmniejszych polskich latarni morskich. Powstała w 1950 roku na miejscu innej latarni morskiej, która została zniszczona na skutek działań wojennych. Jest to konstrukcja w postaci metalowego walca osadzonego na betonowej podstawie. Całość pomalowana jest w czerwono-białe pasy. Niestety latarnia w Jastarni obecnie nie jest udostępniana do zwiedzania.
Sprawdź też: Góra Kamieńsk niedaleko Bełchatowa – czy warto się tam wybrać?
Równie piękną jest latarnia morska w Krynicy Morskiej. Jest to zastępczyni po zniszczonej pod koniec wojny XIX wiecznej wieży. Latarnia ta powstała w latach pięćdziesiątych i jest obecnie dostępna dla turystów. Jest to typowa latarnia morska tak często opisywana w baśniach i powieściach. Latarnia została zbudowana z betonowych bloków na kształt ściętego stożka z wewnętrznymi schodami, które pną się wzdłuż ścian. Z wnętrza rozciąga się cudowny widok na wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego. Od strony lądu można dojrzeć Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej widoczności nawet światła Helu i Gdańska.
Morze - niepowtarzalny klimat
Morze Bałtyckie jest naszą naturalną granicą, może nieco zaniedbane, zanieczyszczone, mimo to z niepowtarzalnym klimatem i zasługami dla naszego kraju. Każdy Polak choć raz w życiu powinien odwiedzić nasze wybrzeże. Ponadto, Morze Bałtyckie udostępnia nam niezwykłe możliwości jakie niesie za sobą handel morski, rozwijany i udoskonalany na przestrzeni wieków po dziś dzień jest jednym z najważniejszych źródeł handlowych i dyplomatycznych w Unii Europejskiej. Ponadto wbrew pozorom, wybrzeże Morza Bałtyckiego obfituje w ciekawe atrakcje, które choć niedoceniane, z pewnością pozostawią w naszych głowa cudowne wspomnienia.