Czym jest SUP fot. materiały prasowe Agito.pl

SUP - czym jest i na czym polega

... to nowy sport wodny, który zyskuje coraz większą popularność!
Karolina Kalinowska / 03.07.2015 11:46
Czym jest SUP fot. materiały prasowe Agito.pl

SUP - czyli Stand Up Paddleboarding - to nowy sport wodny, który zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego tak się dzieje? Wybór sportów wodnych jest ogromny - wakeboard, flyboard, kitesurfing, narty wodne... A co jeśli nasza kondycja nie jest aż tak dobra i wolelibyśmy zdecydować się na coś prostszego? Idealnym rozwiązaniem jest Stand Up Paddleboarding.

Czym jest SUP?

SUP powstał na Hawajach. Stand Up Paddleboarding (paddle – wiosło) to pływanie na stojąco na desce i odpychanie się wiosłem. Jego pierwotną formą, zamiast deski, były kajaki. W ten sposób wiele plemion żyjących przy rzekach i nad brzegiem morza udawało się na polowanie. O SUP jako o sporcie można mówić mniej więcej od 2005 roku, jednak moda na jego uprawianie zaczęła się dopiero 2 lata temu.

Co sprawiło, że wiele osób zaczęło zachwycać się tym sportem? 

Przede wszystkim to, że nie potrzebujemy większych umiejętności, by go uprawiać. Wystarczy trochę siły w rękach, równowaga i odpowiedni sprzęt, który składa się tylko z 3 elementów: deski, wiosła i i leash (linki do nogi).

Kolejnym plusem SUP jest to, że na desce można pływać niemal wszędzie. Nieważne czy jesteśmy nad jeziorem czy nad morzem. Nadaje się do pływania na każdym akwenie.

Jakie korzyści ma uprawianie SUP?

Oprócz niewątpliwych korzyści, jakie płyną ze zwykłej frajdy pływania na desce, SUP ma też wiele korzyści zdrowotnych. I tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Liczą się przede wszystkim chęci! Ile wysiłku włożymy w wiosłowanie, zależy tylko od nas. Wbrew pozorom podczas pływania aktywizujemy nie tylko mięśnie ramion i pleców. Pracują także mięśnie pleców, lędźwi i nóg, więc to świetna alternatywa dla siłowni czy fitnessu.

Na desce do paddleboardingu możemy nie tylko pływać. Wiele osób wykorzystuje ją także do uprawiania jogi na wodzie. Łączy ona hatha jogę i vinyasa jogę. Jednak zanim wypłyniemy na środek jeziora, by tam medytować w pozycji kwiatu lotosu, wymagane są trening na plaży lub w basenie, by nauczyć się odpowiedniej równowagi.

Ile to kosztuje?

SUP to sport, w który musimy tak naprawdę zainwestować tylko raz, ponieważ mamy własny sprzęt, który zabieramy tam, gdzie chcemy. Deski dostępne są w różnych rozmiarach - są dobrane do naszej wagi i wzrostu. W zależności od rozmiaru deski i preferencji użytkownika można na niej pływać pojedynczo lub w więcej osób.

Jaka jest konstrukcja deski?

Wnętrze wypełnia konstrukcja, składająca się z cienkich karbonowych włosków, które po napompowaniu deski powietrzem, usztywniają się sprawiając, że deska staję się sztywna i stabilna. Po spuszczeniu powietrza mieści się do "plecaka" i dzięki temu można umieścić ją w bagażniku każdego auta. Daje się tez transportować jak zwyczajny plecak. W skład zestawu wchodzi: deska, plecak, pompka i zestaw naprawczy - ceny zaczynają się od 3.549 zł

Na podstawie informacji prasowej Agito.pl

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż