Polskie nekropolie... Wspomnienie historii

cmentarz, Powązki, Warszawa, nekropolia fot. ONS
Cenne nie tylko z powodu wartości historycznej i piękna pomników. Równie ważna jest ich wartość duchowa i rola łącznika z przeszłością naszego kraju.
/ 28.10.2010 07:29
cmentarz, Powązki, Warszawa, nekropolia fot. ONS
Stare Powązki, Warszawa - Nekropolia jak muzeum sztuki
Kiedy pod koniec XVIII w. zaczęto szukać w Warszawie miejsca na nowy miejski cmentarz rodzina Szymanowskich na ten cel wydzieliła ze swoich włości działkę. Tak powstały Stare Powązki, które dziś są nie tylko nekropolią, lecz także ogromną plenerową galerią sztuki. W alei Zasłużonych spoczywają tu m.in. przedwojenny prezydent Warszawy Stefan Starzyński, śpiewak Jan Kiepura, pisarze: Władysław Reymont, Paweł Jasienica, Maria Rodziewiczówna, oraz najsłynniejsi polscy lotnicy: Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Warto też wyjść poza główną aleję, by obejrzeć niezwykłe rzeźby zdobiące nagrobki mniej znanych ludzi.

Nekropolia Na Rossie, Wilno - Serce marszałka u boku matki
Na Rossie spoczywa wielu zasłużonych Polaków, m.in.: historyk Joachim Lelewel, poeta Władysław Syrokomla, rzeźbiarz Antoni Wiwulski. Na cmentarzu wojskowym znajduje się grobowiec Marii Piłsudskiej, matki Józefa Piłsudskiego. W 1936 r. złożono w nim także zamknięte w srebrnej urnie serce marszałka.

Cmentarz Orląt, Lwów - Na chwałę patriotycznej odwagi
Znajdują się tu groby ponad 3 tys. polskich żołnierzy, którzy polegli pod koniec I wojny światowej w walce o polskość Lwowa. Stąd też w 1925 r. prochy jednego z „Orląt” przeniesiono do Warszawy i złożono w Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tagi: Warszawa

Redakcja poleca

REKLAMA