Miejsca z filmów - gdzie najczęściej znajdziecie filmowców

Gdzie stale zaglądają filmowcy? Wybraliśmy kilka miejsc najchętniej przez nich odwiedzanych.
Karolina Kalinowska / 26.11.2014 13:00

Są miejscowości - oprócz Warszawy, Trójmiasta czy Krakowa - do których stale zaglądają filmowcy. Postanowiłyśmy wybrać kilka miejsc z filmów, które dobrze znacie. Zatem gdzie najchętniej zaglądają ekipy filmowe?

Miejsca znane z polskich filmów:

1. Jeruzalem

Wieś na Mazowszu, niedaleko Mińska Mazowieckiego, gdzie od 2006 r. kręci się kolejne odcinki kultowego serialu "Ranczo". Ciągną tu z całego kraju "ranczersi", czyli miłośnicy opowieści o Wilkowyjach.

2. Olsztyn koło Częstochowy

Majestatyczne ruiny widać z daleka - nawet z Jasnej Góry. Z olbrzymiego zamku wybudowanego w XIV w. zostało niewiele (m.in. wysokie na 20 m wieże), ale i tak masywne mury i wieża wywierają wielkie wrażenie na turystach i filmowcach. Kręcono tu m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Hrabinę Cosel" i "Czarne chmury".

3. Drohiczyn

Malownicza miejscowość letniskowa, położona na wysokim brzegu Bugu, ze znakomitymi terenami rekreacyjnymi i wieloma zabytkami (m.in. z katedrą z XVI w., klasztorami franciszkanów i benedyktynek). Drohiczyn to miasto o barwnej przeszłości. Niegdyś jeden z 4 grodów koronacyjnych Polski. Kręcono tu m.in. zdjęcia do "Faustyny", "Nad Niemnem", "Panien z Wilka" i "Sanatorium pod Klepsydrą".


4. Kozłówka

Niesamowite połączenie wytwornej magnackiej rezydencji z przełomu XIX i XX w. z Galerią Sztuki Socrealizmu (z pomnikami Lenina i Stalina oraz utrwalaczy władzy ludowej). Przyjeżdżają tu turyści, by zachwycać się pałacowymi wnętrzami i pośmiać z socrealistycznej sztuki. Nakręcono tu sceny z filmu "Człowiek z marmuru" oraz "Chopin - pragnienie miłości".

5. Zamek Czocha

Jeden z najpiękniejszych zamków na Śląsku. Wybudowany na początku XIII w. przechodził niezwykłe koleje losu: należał do królów, książąt i... rycerzy-rabusiów. Kilkakrotnie niszczony, został odrestaurowany na kształt średniowiecznej warowni. Usytuowany na wysokiej skale, góruje nad doliną rzeki Kwisy


6. Nieborów

Jedna z najpiękniejszych rezydencji w kraju, zaprojektowana przez Tylmana z Gameren w XVII w. W wytwornym pałacu można podziwiać klatkę schodową wyłożoną osiemnastowiecznymi płytkami ceramicznymi z Delft, zbiory z czasów rzymskich i okazałe wnętrza, które wyglądają tak, jak by przed chwilą wyszli z nich Radziwiłłowie - niegdyś właściciele pałacu. Nic dziwnego, że toczy się tu akcja wielu filmów, np. "Kariery Nikodema Dyzmy", "Popiołów", "Lalki". Kręcono tu także "Plebanię", "Ojca Mateusza" i "Chłopów".

Na podstawie tekstu Hanny Budzisz


Więcej podróżniczych inspiracji:

Redakcja poleca

REKLAMA