Co ciekawego można zobaczyć na ziemi świętokrzyskiej?

Co ciekawego można zobaczyć na ziemi świętokrzyskiej?

Ziemia świętokrzyska jest miejscem bogatym w ciekawe zabytki i niesamowitą przyrodę. Dlatego warto poznać ten rejon Polski. Sercem ziemi świętokrzyskiej są Góry Świętokrzyskie ze szczytem Łysica. Nie są to góry wysokie, dlatego wędrówka po nich może dać wiele radości nawet niezbyt wprawionym turystom.
/ 12.06.2011 09:15
Co ciekawego można zobaczyć na ziemi świętokrzyskiej?

Klasztor

Idąc trasą od Świętej Katarzyny dojdziesz do zabytkowego Klasztoru Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu. Po drodze zobaczysz niesamowite gołoborza, czyli ogromne rumowiska skalne.

Polecamy: Morze Bałtyckie - czy to dobry cel wakacyjnych wycieczek?

Jaskinia

Bardzo ciekawym miejscem w tym rejonie jest Jaskinia Raj, odkryta została ona w wapiennych wzgórzach a nazwa jej bierze się z różnorodności i urody szaty naciekowej oraz barw. Trasa wycieczkowa nie jest długa bo liczy tylko 180 m jednak bogactwo form skalnych, np. stalagmitów, stalaktytów przyciąga turystów.

JuraPark

Bardzo ciekawą atrakcją ziemi kieleckiej jest Bałtów z JuraParkiem. To miejsce idealne na wycieczkę z dziećmi. Oprócz ogromnych figur dinozaurów znajduje się tam między innymi Muzeum Jurajskie, kolejka górska, zwierzyniec, place zabaw.

Coś dla miłośników etnografii

Będąc w okolicy Kielc nie można ominąć Tokarni z bardzo dobrze zachowanym parkiem Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej. Eksponowane tam są obiekty architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. W Tokarni często też odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe.

Wśród zegarów

Niesamowita kolekcję ponad 600 zegarów słonecznych i mechanicznych można zobaczyć w Jędrzejowie. W miasteczku tym również nie można ominąć Opactwo Braci Cystersów z XII wieku.

Krzemionki Opatowskie

Wspaniałym miejscem są Krzemionki Opatowskie, trasa turystyczna prowadzi przez odkryte przez archeologów kopalnie. Niedaleko jest też Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie można zobaczyć jak powstają ręcznie malowane figurki.

Stolica województwa

Oczywiście będąc w regionie nie omijajcie samych Kielce. Jest tam między innymi ciekawy rezerwat przyrody Kadzielnia, Klasztor Ojców Pallotynów na wzgórzu Karczówka czy Pałac Biskupów Krakowskich, wspaniała rezydencja manierystyczna, w której obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Dla dzieci dużą radością będzie wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Czytaj także: Czechy - czy warto odwiedzić naszego sąsiada?