Mimo, że ma zaledwie 15 cm długości i wagę okolo 100g, trzustka jest jednym z najważniejszych organów uczestniczących w trawieniu.

Wyruszasz w podróż? Jak przesunąć termin miesiączki?

Wakacje są chyba tym czasem, w którym każda z nas chciałaby za wszelką cenę uniknąć tych przykrych dni. Nie po to tak długo się czeka na urlop, by potem mieć głowę zajętą czymś innym niż wypoczynkiem czy zabawą. Na szczęście mamy sposoby na przesunięcie miesiączki.
/ 04.10.2016 11:20
Mimo, że ma zaledwie 15 cm długości i wagę okolo 100g, trzustka jest jednym z najważniejszych organów uczestniczących w trawieniu.

Wreszcie wywalczyłaś sobie urlop w pracy, już gorączkowo zaczynasz rozmyślać o tych wspaniałych wakacjach, które czekają Ciebie w jakimś ciepłym kraju. Całe dnie spędzasz w centrach handlowych poszukując najzwiewniejszych sukienek i pięknych bikini. Marzysz nocami o plaży i kąpielach w błękitnym morzu. A tu nagle… stwierdzasz z rozpaczą, że właśnie na czas wywalczonego terminu urlopu, będziesz niedysponowana. I jak w takim momencie powiedzieć, że miesiączka jest tym, z czego kobieta winna być dumna i co powinno napawać ją radością?!

Dobry sposób na spokojne wakacje

Faktycznie nasze babki, a może nawet i jeszcze nasze mamy mogły w obliczu podobnej sytuacji jedynie załamać ręce i pogodzić się ze swoim losem. My już na szczęście nie mamy takiego problemu, choć nie dotyczy to wszystkich Pań. Lekarstwem na całe zło są oczywiście środki antykoncepcyjne, a mówiąc dokładniej pigułki antykoncepcyjne, plastry czy też krążki.

Zobacz także: Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Nie jest chyba tajemnicą dla żadnej z nas, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej ustawia nasz organizm w taki sposób, że nie do chodzi do miesiączki. Zwykle przyjmujemy tabletki przez trzy tygodnie, a następnie robimy tydzień przerwy – wówczas występuje okres. Jednak raz na jakiś czas możemy troszkę poinstruować naszym ciałem i przesunąć termin miesiączki o następny cykl. Wówczas należy po trzech tygodniach zalecanego przyjmowania środków antykoncepcyjnych, rozpocząć natychmiast kolejne opakowanie/założyć następny plaster/włożyć kolejny krążek. W większości wypadków nie ma to żadnego wpływu na zdrowie ani samopoczucie kobiety.

O czym warto pamiętać

Pamiętajcie jednak, że podobne przekręty nie wychodzą od razu ani za każdym razem. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Kiedy zaczynasz dopiero przyjmować antykoncepcję hormonalną, musisz się liczyć z tym, że okres i tak wystąpi, mimo że rozpoczniesz kolejne opakowanie tabletek. Są też kobiety, które w ogóle narzekają na plamienia podczas przyjmowania antykoncepcji tego typu, one również powinny przygotować się na niemiłą niespodziankę. 

Jeśli jednak wcześniej już próbowałaś przesuwać termin miesiączki i nie miałaś z tym żadnego problemu, to także i tym razem nie powinno nic się wydarzyć. Okres wystąpi, tylko że później. Miesiączka może pojawić się dopiero w 2 albo 3 dni od odstawienia tabletek/plastrów/krążka. Jednak nie powinny wystąpić żadne bóle czy też inne uboczne dolegliwości.

Nie dla każdej

Jednak nie każda kobieta może stosować podobną metodę przesuwania miesiączki. Jeżeli Twój ginekolog stwierdzi u Ciebie problemy wynikające ze stosowania tego typu antykoncepcji, nie powinnaś ryzykować. Nie przedłużaj okresu przyjmowania tabletek, trzymaj się ściśle programu. Skutki mogą być bowiem bardzo groźne dla twojego zdrowia, a nawet i życia.