Stara puszczańska wieś, od której Puszcza Białowieska wzięła swą nazwę, powstała w XVI w., gdy wielcy książęta litewscy zbudowali tu swój dwór myśliwski. Później bawili tu królowie polscy i rosyjscy carowie.
W XIX wieku car Aleksander I zbudował pałac i założył 50-hektarowy park w stylu angielskim uznawany za jeden z piękniejszych w Polsce. Dziś w tym miejscu znajduje się m.in. Muzeum Przyrodniczo-Leśne (Park Pałacowy 5, wt.–nd., godz. 9–16, bilety 8–12 zł), w którym przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik multimedialnych pokazywana jest unikalna flora i fauna Puszczy Białowieskiej oraz jej historia. Jednym z najbardziej znanych gości, którzy w tym roku odwiedzili białowieskie muzeum, był brytyjski następca tronu.
Uchodzący za orędownika ochrony przyrody książę Karol podziwiał też największą atrakcję Puszczy – żubry żyjące w Rezerwacie Pokazowym Żubrów (przy szosie Hajnówka- -Białowieża, 3 km od Białowieży, wt.–nd., godz. 8–16, bilety 3–6 zł) oraz Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Jego początki sięgają 1921 r., gdy w rozwidleniu rzek Hwoźnej i Narewki utworzono leśnictwo Rezerwat. To najstarsza i najcenniejsza przyrodniczo część Parku – prawdziwie pierwotna puszcza nigdy nie tknięta ludzką ręką.
Możemy tam wejść tylko z przewodnikiem (zapewni go m.in. Biuro Usług Turystycznych PTTK, ul. Kolejowa 17, tel. 66 258-96-94). Symboliczną bramą do OOŚ jest wzniesiona w 1930 r. dębowa brama, która stała się symbolem przejścia ze świata cywilizacji do świata dzikiej nienaruszonej przyrody. Warto przekroczyć ją choć raz.
Warto wiedzieć:
Gdzie spać? Najtaniej jest w pokojach gościnnych i gospodarstwach agroturystycznych. Za nocleg zapłacimy od 30 zł od osoby za dobę.
Co kupić? Słynną trawę, która nadaje nalewkom charakterystyczny smak. Można ją kupić zapakowaną w folię, zazwyczaj kosztuje 2–3 zł.
Co jeść? Na pewno dziczyznę (my polecamy rewelacyjne carpaccio z dzika i stek z żubronia) oraz potrawy kuchni regionalnej (zwłaszcza znakomite wędliny własnej roboty) w restauracji Żubrówka.