Kampa - tajemnicza wyspa Pragi

wyspa Kampa, Praga fot. Adobe Stock
Kilka metrów od zatłoczonego Mostu Karola znajduje się jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pragi, wyspa Kampa. Wystarczy zejść po kamiennych schodach, aby poczuć się prawie jak w Wenecji. Warto tu spędzić kilka godzin, a nawet cały dzień, ciesząc się swobodną atmosferą tego wyjątkowego miejsca.
/ 31.07.2018 03:30
wyspa Kampa, Praga fot. Adobe Stock

Wystarczy zejść po kamiennych schodach z zatłoczonego Mostu Karola od strony Małej Strany, aby odpocząć na Kampie, najbardziej urokliwej wyspie Pragi. Można tutaj wyciągnąć się na trawie, urządzić piknik, posłuchać koncertu. Można również posiedzieć w jednym z licznych barów czy kawiarenek. Zwłaszcza nocą ten tajemniczy zakątek Pragi oddycha niepowtarzalną atmosferą.

Na Kampę mówi się także praska Wenecja. A to za sprawa kanłów i kamienic (Pražské Benátky) wyrastających niemal z wody w północnej części wyspy. 

Kampa to ulubione miejsce nie tylko mieszkańców Pragi, ale również filmowców. To tutaj m.in. Miloš Forman kręcił sceny "Amadeusza", tutaj także powstały kadry "Mission Impossible" z Tomem Cruisem.

Nad Czarcim Potokiem

Wyspa Kampa, a właściwie półwysep, to najbardziej romantyczna część Pragi. Od Małej Strany oddziela ją odnoga Wełtawy zwana Czarcim Potokiem (Certovka) – wieść niesie, że mieszkają tutaj złe duchy. Potok otrzymał swoją nazwę w XIX wieku podobno od diabolicznego usposobienia kobiety mieszkającej w domu obok placu Maltańskiego.

Przez wieki wody potoku napędzały młyńskie koła, których pozostałości obejrzeć można w południowej części wyspy. W średniowieczu na Kampie były tylko ogrody i młyny; prano tu i bielono płótna. Zamieszkiwali tu także murarze i rzemieślnicy, którzy pracowali przy budowie Mostu Karola. W wieku XVII wyspa stała się słynna ze swoich wyrobów garncarskich, a z czasem powstały tu eleganckie ogrody.

Z dziewięciu starych młynów, które się tutaj znajdowały, tylko trzy przetrwały do dzisiejszych czasów. Wchodząc na wyspę od placu Wielkiego Przeora, przechodzimy przez mostek, z którego roztacza się widok na zabytkowy Młyn Wielkiego Przeora (Velkopřevorský mlýn). Jego koło młyńskie ma średnicę ośmiu metrów i jest jedną z atrakcji turystycznych wyspy. Młyn jest także widoczny z Mostu Karola. Nieopodal stoją Mlýn Huť z XIII wieku i Złomkowski lub Maltański (Zlomkovský či Maltézský) z XV wieku.

Bobasy i pingwiny

Dziś Kampa to bardzo prestiżowa i droga część Pragi z pięknym parkiem. W północnej części wyspy jest mnóstwo restauracji, kawiarni i hoteli. Znajdują się tutaj ambasady m.in. Malty, Francji i Estonii, a także kościół Panny Marii pod Łańcuchem kawalerów maltańskich.

Południe wyspy pod nazwą Kampa Park to miejsce, gdzie odbywają się liczne koncerty i imprezy. Obok Muzeum Sztuki Współczesnej, tuż przy Wełtawie znajdują się słynne raczkujące Bobasy czeskiego artysty Davida Černégo, którego prace budzą często skrajne emocje. W Pradze znajdują się jeszcze inne jego działa takie, jak: zwisający z sufitu Pałacu w Lucernie Koń, Sikający na mapę Czech przed Muzeum Kafki czy Wisielec – który przedstawia wiszącego nad ulicą na jednej ręce Zygmunta Freuda.

W rzece, tuż przy nadbrzeżu, koło muzeum, stoją jeden za drugim pngwiny, które w nocy świecą na żółto. Zrówno one, jak i Bobasy są często fotografowane.

Kampy była kiedyś miejscem spotkań hippisów w Pradze, o czym przypomina cała zamalowana graffiti Ściana Lennona (Lennon Wall) - make love, not war.

Główne atrakcje Kampy

  • Ściana Johna Lennona (Lennon Wall) – znajduje się na murze otaczającym Ogród Wielkiego Przeora, zwierzchnika kawalerów maltańskich. Wielkie grafitti upamiętniające wokalistę Beatlesów Johna Lennona (1980) fani rocka namalowali po jego tragicznej śmierci. Z czasem pojawiły się i inne malunki w stylu "miłość i pokój",  "świat bez wojny",  m.in. jako protest przeciwko reżimowi komunistycznemu.
  • Muzeum Kampa – w starym młynie Sova nad Wełtawą wystawiane są dzieła współczesnych czeskich artystów, m.in. Frantiska Kupki i Ottona Gutfreunda, a także z Europy Środkowej, w tym Magdaleny Abakanowicz.
  • Vinarna Certovka – najwęższą uliczka na świecie. Zainstalowano na niej sygnalizację świetlną. Kto chce nią przejść, naciska guzik, a gdy zapali się zielone światło, idzie tym wąskim przesmykiem bez przeciskania się z innymi .
  • Muzeum Franza Kafki  – znajdują się tutaj pierwsze wydania książek autora "Procesu", osobiste dokumenty, takie jak listy i pamiętniki oraz inne przedmioty związane z jego życiem Kafki. Przed muzeum znajduje się słynna rzeźba fontanna David Černego – Sikający.

Polecamy!

Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć 

Subiektywny miniprzewodnik po Pradze

Sikając na Czechy - 6 kontrowersyjnych obiektów Davida Černégo, które trzeba zobaczyć w Pradze

Redakcja poleca

REKLAMA