Trądzik torbielowaty - jak go pielęgnować i w jaki sposób leczyć

Cięższe postaci trądziku najlepiej leczyć u dermatologa albo zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej.
Aleksandra Jaworska / 15.12.2018 05:12

Trądzik torbielowaty to jedna z groźniejszych odmian trądziku. Zmiany chorobowe mogą pojawiać się pojedynczo lub grupami. Na początku są niewielkie, lecz z czasem zaczynają rosnąć. Za główny czynnik choroby uważa się gospodarkę hormonalną oraz geny.

Oto sposoby na uciążliwy trądzik

Jak leczy się trądzik torbielowaty

Trądzik ma postać twardych i bolesnych guzków, które trudno się się goją i często pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Trądzik torbielowaty wymaga pomocy dermatologa. Lekarz może zalecić antybiotyki doustne, które hamują namnażanie bakterii albo doustne leczenie izotretynoiną, która powoduje, że aktywność gruczołów łojowych zostaje zahamowana, a ich wielkość zmniejszona.

Zabieg Agnes w leczeniu trądziku torbielowatego

W niektórych przypadkach niemożliwe jest leczenie izotretynoiną (m.in. przy schorzeniach wątroby). Ratunkiem są wówczas zabiegi medycyny estetycznej, np. za pomocą urządzenia Agnes.

To jeden z najbardziej innowacyjnych i precyzyjnych systemów, wykorzystujący energię fal radiowych (RF). Wyposażone jest w opatentowane, mikroizolowane igły, które aplikują precyzyjnie skoncentrowaną energię RF. Zabiegi radiofrekwencji wykorzystują efekt silnego podgrzania tkanek, który powstaje w wyniku przepływu energii przez skórę prądu o wysokiej częstotliwości. A dzięki nakłuwaniu skóry mikroizolowaną igłą fala radiowa może łatwiej i szybciej penetrować w głąb skóry bez podgrzewania naskórka.

  • Lekarz znieczula skórę specjalnym preparatem, po czym nakłuwa skórę odpowiednio dobraną igłą w miejscu, gdzie znajduje się gruczoł łojowy.
  • Następnie wyzwala falę radiową, która działa dokładnie w miejscu wkłucia. W miejscu zniszczonego gruczołu już nie pojawi się nowa zmiana trądzikowa.
  • Podczas zabiegu mimo zastosowania preparatu znieczulającego pacjent może odczuwać delikatne ukłucia.
  • Istniejące metody (leki doustne, pilingi chemiczne, lasery etc.) wprawdzie w sposób widoczny łagodzą zmiany na skórze, ale nie działają na bezpośrednią przyczynę choroby, tak jak zabieg AGNES, który selektywnie niszczy gruczoły łojowe.
  • Nie należy niepokoić się, że skóra odczuje w sposób negatywny zniszczenie gruczołów łojowych. Mamy ich w skórze miliony, więc brak kilku lub kilkunastu nie spowoduje, że skóra stanie się sucha. Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że podczas zabiegu można pozbyć się blizn zanikowych po trądziku.
  • Zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości zmian.
  • Po zabiegu leczony obszar lekarz schładza zimnym okładem. Dzień po terapii może pojawić się uczucie ciepła i lekki obrzęk.
  • Sesja zabiegowa złożona jest z dwóch wizyt. Jeśli to konieczne w ciągu 1-3 dni po pierwszym zabiegu pacjent może pojawić się w klinice na „doczyszczenie” skóry i usunięcie pozostałości po zmianach trądzikowych. Lekarz może przepisać antybiotyk i leki przeciwzapalne.
  • Cena zabiegu od 1500 zł.

Zabieg skutecznie usuwa także blizny zanikowe po trądziku i ospie, poprzez stymulację produkcji kolagenu - mówi dr Monika Rogala z kliniki Saskamed

Inne ciekawe tematy:
5 najczęściej zadawanych pytań o trądzik
Naturalne kremy do twarzy dla ekofanów!