Trądzik torbielowaty: co to jest i jak go wyleczyć?

Trądzik torbielowaty to jedna z najgroźniejszych i najbardziej dokuczliwych odmian trądziku. Wymaga pomocy dermatologa oraz specjalnego planu pielęgnacji. Nieprawidłowo leczony może pozostawić na skórze blizny i przebarwienia. Przeczytaj, skąd się bierze trądzik torbielowaty i jak go wyleczyć.
Aleksandra Jaworska / 10.01.2023 18:12

Trądzik torbielowaty zwany też grudkowo-torbielowatym lub grudkowo-cystowym to jedna z groźniejszych odmian trądziku. Zmiany chorobowe mogą pojawiać się pojedynczo lub grupami na każdej partii ciała — twarzy, plecach, pośladkach lub na dekolcie.

Za główne czynniki choroby uważa się gospodarkę hormonalną oraz geny. Może również pojawić się w wyniku silnego stresu, nieprawidłowej diety, złej pielęgnacji lub przez niektóre leki.

Spis treści:

  1. Jak wygląda trądzik torbielowaty?
  2. Jak leczyć trądzik torbielowaty?
  3. Jak pozbyć się blizn po trądziku torbielowatym?

Jak wygląda trądzik torbielowaty?

Trądzik ma postać twardych i bolesnych guzków wypełnionych ropą, które trudno się goją i często pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Wraz z nimi mogą również pojawiać się normalne wypryski. Pod żadnym pozorem nie można ich wyciskać — doprowadzi to do zaostrzenia problemu.

Jak leczyć trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty wymaga pomocy dermatologa. Lekarz może zalecić antybiotykoterapię tetracyklinami hamującymi namnażanie bakterii albo kurację retinoidami, najczęściej izotretynoiną, która powoduje, że aktywność gruczołów łojowych zostaje zahamowana. Wykazuje się najsilniejszym działaniem. W niektórych przypadkach pomocne może się także okazać leczenie niektórymi środki antykoncepcyjnymi o działaniu antyandrogenowym.

Leczenie trądziku torbielowatego nie jest łatwe i może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Wejdź w galerię i sprawdź, jakie produkty mogą być przydatne przy leczeniu skóry z trądzikiem torbielowatym.

Jak pozbyć się blizn po trądziku torbielowatym?

Wielkie, ropne torbiele i cysty, bardzo często pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny, których trudno jest się pozbyć domowymi sposobami. Niezbędna będzie pomóc kosmetologa. Jednym z lepszych możliwości na blizny po trądziku torbielowatym są zabiegi laserowe, mezoterapia, zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, karboksyterapia oraz peelingi chemiczne. Rodzaj zabiegu oraz ilość sesji ustalana jest dla każdego pacjenta indywidualnie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.12.2018 r.

Czytaj dalej:
Trądzik a hormony (trądzik hormonalny) – jakie badania zrobić?
Co jeść, a czego unikać w diecie na trądzik? 14 głównych zasad diety przeciwtrądzikowej