Peeling chemiczny - jak wygląda skóra po zabiegu fot. Adobe Stock

Peeling chemiczny - rodzaje, na czym polega, ile kosztuje?

Peeling chemiczny najlepiej wykonywać jesienią i zimą. Dla kogo są przeznaczone i jakie korzyści płyną z ich stosowania?
Małgorzata Machnicka / 21.11.2019 16:31
Peeling chemiczny - jak wygląda skóra po zabiegu fot. Adobe Stock

Peeling chemiczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na złuszczeniu martwego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Najlepiej wykonać go zimą, gdy skóra nie jest wystawiania na działanie promieni słonecznych.

Peeling chemiczny pomaga w walce z przebarwieniami, bliznami lub gdy chcemy zmniejszyć widoczność zmarszczek. Powinien być przeprowadzany w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych lub u dermatologa, ale niektóre z nich (te delikatniejsze) można stosować w domowym zaciszu.

Dla kogo jest peeling chemiczny?

Przede wszystkim dla osób, które chcą usunąć przebarwienia i plamy posłoneczne, spłycić drobne zmarszczki czy zmiany potrądzikowe.

Peeling chemiczny oczyszcza skórę, pobudza ją i odświeża, jednocześnie dodając blasku. Dodatkowo odmładza i działa przeciwstarzeniowo. Odpowiednio dobrany pomaga uporać się z takimi problemami skórnymi jak trądzik, rumień, przesuszenie skóry czy nadmierne przetłuszczanie.

Jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie skóry. Następnie wacikiem lub specjalnym pędzelkiem dermatolog lub kosmetyczka nakłada dobrany do potrzeb naszej cery peeling. Ten może mieć różną formę - maski, żelu lub gęstego płynu. Niektóre kwasy, jak np. kwas glikolowy, wymagają dodatkowo neutralizacji specjalnym preparatem. Zabieg za każdym razem kończy się zabezpieczeniem skóry łagodzącym kremem.

Niezwykle ważne jest wcześniejsze przygotowanie skóry - 6 tygodni przed przystąpieniem do zabiegu należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz zażywania leków, które wpływają na rozrzedzenie krwi. 

Rodzaje peelingów chemicznych

Jest kilka rodzajów peelingów chemicznych, ale ich działanie jest podobne - wszystkie złuszczają naskórek. Różnią się jednak głębokością złuszczania i stężeniem kwasu. 

 • peeling płytki (powierzchniowy) - jego działanie obejmuje wyłącznie naskórek. Niektóre z peelingów płytkopowierzchniowych można wykonać samodzielnie w domu. Pozwala zredukować niewielkie i drobne zmarszczki, a także trądzik i przebarwienia. 
 • peeling średniogłęboki - działanie obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą.  Substancje chemiczne, które są użyte do zabiegu, pozwalają pozbyć się niezbyt głębokich zmarszczek, przebarwień czy blizn potrądzikowych.
 • peeling głęboki - użyte substancje chemiczne działają na skórę właściwą. Może być wykonany wyłącznie przez dermatologa. Pozwala na eliminację zmarszczek oraz blizn.

Efekty po peelingu chemicznym

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i podrażniona - musisz być gotowana na to, że jeszcze przez kilka dni naskórek może się złuszczać. Pocieszający jest fakt, że gdy wszystko wróci do normy, będziesz cieszyć się gładką, rozświetloną i jędrną skórą. Jakie jeszcze korzyści płyną ze stosowania peelingu chemicznego?

 • Zmarszczki ulegną spłyceniu,
 • Pory stają się mniej widoczne, uregulowane zostaje wydzielanie sebum,
 • Zmniejszy się widoczności blizn i przebarwień,
 • Trądzik zostanie zredukowany,
 • Nastąpi poprawa i wyrównanie kolorytu skóry. 

Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem peelingu chemicznego

Peeling chemiczny typu Yellow Peel

Yellow Peel działa złuszczająco dzięki zastosowaniu kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego oraz stymulująco dzięki zastosowaniu witaminy C i kwasu retinowego w wysokim stężeniu. Dzięki kwasom: fitowym, kojowym i azelainowym zapobiega powstaniu przebarwień i usuwa już istniejące.

Pomimo jego aktywnego działania w porównaniu z innymi peelingami, złuszczanie po nim jest niewielkie. Stosuje się go najczęściej do usuwania efektów starzenia się skóry, zmian potrądzikowych, przebarwień, wiotkości skóry, drobnych zmarszczek, zmian posłonecznych, jak również zaburzeń łojotokowych skóry.

Peeling kwasem glikowym o stężeniach 20% i 35%

Ten peeling polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka tzw. warstwy rogowej. Zabieg ten powinien być kilkakrotnie powtarzany w odstępach jedno lub dwutygodniowych.

Ten rodzaj peelingu stosuje się, by uzyskać tzw. „efekt wyspanej skóry”, czyli by poprawić koloryt i elastyczność skóry, zmniejszyć powierzchowne zmarszczki, drobne zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierną suchość skóry. Ten peeling stosuje się również przed peelingiem kwasem TCA, by dokładnie oczyścić skórę.

Peeling kwasem glikowym o stężeniach 50% i 70%

W odróżnieniu od peelingu kwasem glikowym o mniejszym stężeniu, peeling ten złuszcza wszystkie warstwy naskórka. Jego działanie jest podobne do tego pierwszego, jednak dzięki wyższemu stężeniu kwasu glikolowego, uzyskany efekt jest silniejszy.

Złuszczanie kwasem TCA

Zabieg kwasem TCA polega na średnio głębokim złuszczeniu naskórka. Wykonywany jest najczęściej w połączeniu z kwasem glikolowym. Stosuje się go przy leczeniu przebarwień słonecznych na ciele, zmniejszeniu blizn potrądzikowych, spłycaniu zmarszczek, leczeniu brodawek łojotokowych.

Peeling chemiczny kwasem migdałowym

Peeling z kwasem migdałowym przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, płytko unaczynionej. Ma on działanie rewitalizujące, rozjaśniające, redukujące drobne zmarszczki. Działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Stosowany jest również w leczeniu hyperpigmentacji rożnego pochodzenia.

Peeling chemiczny kwasem pirogronowym

W zależności od stężenia i czasu aplikacji możemy uzyskać peeling powierzchowny lub średnio głęboki. Zalecony przy leczeniu blizn potrądzikowych, łojotoku, poszerzonych porów, likwidacji płytkich zmarszczek. Po tym peelingu zazwyczaj występuje umiarkowany rumień, dość szybko ustępujący.

Przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego

Niestety, nie każdy może poddać się tego rodzaju zabiegom. Głównym przeciwwskazaniem są infekcje skórne w aktywnej formie (np. opryszczka), ciemne zabarwienie skórne (wysoki fototyp), leczenie ogólne retinoidami w ciągu kilku poprzednich miesięcy, ponadto planowany wyjazd w rejony o silnym nasłonecznieniu (przeciwwskazana jest ekspozycja na słońce w ciągu 2 tygodni od wykonania peelingu). Inne to:

 • alergie skórne,
 • skłonność do bliznowców,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • ciężka postać trądziku,
 • doustna terapia witaminą A.

Cena peelingu chemicznego

Wszystko zależy od rodzaju peelingu, ale cena pojedynczego zabiegu waha się w granicach od 100 do 300 złotych. Aby peeling chemiczny przyniósł oczekiwane efekty, trzeba go wykonać 4-6 krotnie. 

Więcej o peelingach:
Jak działa peeling kawitacyjny?
Jak dobrać peeling do rodzaju twarzy?