Peelingi chemiczne - skóra bez skazy

Peeling chemiczny najlepiej robić zimą. To najlepsza pora roku na wykonywanie peelingów chemicznych, które m.in. rozjaśniają skórę. Jeśli po lecie pozostały nam pamiątki w postaci przebarwień, piegów lub plam i chcemy się ich pozbyć, to powinniśmy zrobić to zimą lub wczesną wiosną. Eksperci zalecają przeprowadzanie takich zabiegów tylko wtedy, gdy nie ma silnego słońca.
/ 09.03.2007 11:05

Peeling chemiczny najlepiej robić zimą. To najlepsza pora roku na wykonywanie peelingów chemicznych, które m.in. rozjaśniają skórę. Jeśli po lecie pozostały nam pamiątki w postaci przebarwień, piegów lub plam i chcemy się ich pozbyć, to powinniśmy zrobić to zimą lub wczesną wiosną. Eksperci zalecają przeprowadzanie takich zabiegów tylko wtedy, gdy nie ma silnego słońca. Przeczytaj wskazówki dermatologa dotyczące peelingów chemicznych.

Zobacz też: Więcej o peelingach i czego nie robić przed urlopem?

Peeling chemiczny dla kogo?

Peelingi chemiczne- Skóra bez skazy

Do usuwania piegów, głębokich plam, jak i drobnych zmarszczek czy zmian potrądzikowych można zastosować coraz popularniejsze peelingi chemiczne. Za ich pomocą można usuwać warstwy naskórka na różnych poziomach, uzyskując pożądane efekty.

Sprawdź też: Jesienna odnowa twarzy

- Taki zabieg zawsze musi przeprowadzać lekarz dermatolog. Nakłada on na przygotowaną skórę odpowiedni kwas, który powoduje złuszczenie naskórka na rożnej głębokości w zależności od użytej substancji, jej stężenia i czasu aplikacji. Najczęściej jeszcze przez kilka dni po zabiegu naskórek złuszcza się – mówi Ewa Marzec, dermatolog z Centrum Medycznego LIM w Krakowie.

Rodzaje peelingów chemicznych

Jest kilka rodzajów peelingów chemicznych np.: yellow peel, peeling kwasem glikowym, peeling kwasem TCA, kwasem migdałowym, oraz kwasem pirogronowym. Ich działanie z jednej strony jest podobne, bo wszystkie złuszczają naskórek. Różnią się jednak głębokością złuszczania i stężeniem kwasu. Wpływają również pobudzająco na skórę właściwą, indukując syntezę kolagenu i elastyny. Lekarz dopasowuje odpowiedni peeling w zależności od potrzeb pacjenta. / fot. Fotolia

Peeling chemiczny typu Yellow Peel

Yellow Peel działa złuszczająco dzięki zastosowaniu kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego oraz stymulująco dzięki zastosowaniu witaminy C i kwasu retinowego w wysokim stężeniu. Dzięki kwasom: fitowym, kojowym i azelainowym zapobiega powstaniu przebarwień i usuwa już istniejące.

- Zabieg Yellow Peel szczególnie polecany jest osobom, które pracują zawodowo. Pomimo jego aktywnego działania w porównaniu z innymi peelingami, złuszczanie po nim jest niewielkie. Stosuje się go najczęściej do usuwania efektów starzenia się skóry, zmian potrądzikowych, przebarwień, wiotkości skóry, drobnych zmarszczek, zmian posłonecznych, jak również zaburzeń łojotokowych skóry – dodaje dermatolog Ewa Marzec.

Peeling kwasem glikowym o stężeniach 20% i 35%

Ten peeling polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka tzw. warstwy rogowej. Zabieg ten powinien być kilkakrotnie powtarzany w odstępach jedno lub dwutygodniowych.

- Ten rodzaj peelingu stosuje się, by uzyskać tzw. „efekt wyspanej skóry”, czyli by poprawić koloryt i elastyczność skóry, zmniejszyć powierzchowne zmarszczki, drobne zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierną suchość skóry. Ten peeling stosuje się również przed peelingiem kwasem TCA, by dokładnie oczyścić skórę – wyjaśnia Ewa Marzec.

Peeling kwasem glikowym o stężeniach 50% i 70%

W odróżnieniu od peelingu kwasem glikowym o mniejszym stężeniu, peeling ten złuszcza wszystkie warstwy naskórka. Jego działanie jest podobne do tego pierwszego, jednak dzięki wyższemu stężeniu kwasu glikolowego, uzyskany efekt jest silniejszy.

Złuszczanie kwasem TCA

Zabieg kwasem TCA polega na średnio głębokim złuszczeniu naskórka. Wykonywany jest najczęściej w połączeniu z kwasem glikolowym. Dla uzyskania lepszego efektu zleca się by wykonać kilka zabiegów. - Stosuje się go przy leczeniu przebarwień słonecznych na ciele, zmniejszeniu blizn potrądzikowych, spłycaniu zmarszczek, leczeniu brodawek łojotokowych - mówi dermatolog.

Peeling chemiczny kwasem migdałowym

Ten rodzaj peelingu przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, płytko unaczynionej. Ma on działanie rewitalizujące, rozjaśniające, redukujące drobne zmarszczki. Działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Stosowany jest również w leczeniu hyperpigmentacji rożnego pochodzenia.

Peeling chemiczny kwasem pirogronowym

W zależności od stężenia i czasu aplikacji możemy uzyskać peeling powierzchowny lub średnio głęboki. Zalecony jest w leczeniu blizn potrądzikowych, łojotoku, poszerzonych porów, likwidacji płytkich zmarszczek. Po tym peelingu zazwyczaj występuje umiarkowany rumień, dość szybko ustępujący.

Przeciwwskazania do wykonywania peelingów chemicznych

Nie każdy jednak może się takim zabiegom poddać. Jakie są przeciwwskazania do złuszania skóry? - Przeciwwskazania do peelingów to głównie infekcje skórne w aktywnej formie (opryszczka), ciemne zabarwienie skórne (wysoki fototyp), leczenie ogólne retinoidami w ciągu kilku poprzednich miesięcy, ponadto planowany wyjazd w rejony o silnym nasłonecznieniu (przeciwwskazana jest ekspozycja na słońce w ciągu 2 tygodni od wykonania peelingu) – ostrzega Ewa Marzec, dermatolog.

Na podstawie materiałów prasowych Centrum Medycznego LIM w Krakowie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (57)
/18.06.2018 15:24
kocham jak wszystkie komentarze tutaj to niewybredne reklamy to powinno być zabronione
/28.03.2018 11:16
Co jakis czas chodze na peelingi, moja skora potem wymaga podwojnej pielegnacji. Dlatego przerzucilam sie na podklad Promineral, ktory jest delikatny ale ma najlepsze krycie wg mnie na polskim rynku.
/13.02.2018 14:27
Mam dość grubą skórę, która uwielbia peelingi chemiczne. Muszę je robić raz na jakiś czas, żeby cieszyć się gładką cerą. Po zabiegach w Klinice Krajewski zawsze mam zwężone ładnie pory, rozjaśnioną, promienną cerę.
POKAŻ KOMENTARZE (54)