makijaż permanentny ust fot. Adobe Stock, New Africa

Makijaż permanentny ust: jak wygląda zabieg i jak długo utrzymują się efekty? Wszystko, co warto wiedzieć

Makijaż permanentny ust to rodzaj tatuażu polegający na bardzo płytkim umieszczeniu barwnika pod skórą. To znakomite rozwiązanie dla kobiet, które chcą wzmocnić naturalny kolor warg lub chcą bardziej zdefiniować ich kontur. Jak wygląda zabieg, jak długo utrzymują się efekty i jakie są przeciwskazania?
Małgorzata Machnicka / 27.12.2022 08:43
makijaż permanentny ust fot. Adobe Stock, New Africa

Permanentny makijaż ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów upiększających. Efekty utrzymują się od 2 do nawet 5 lat. Wiele kobiet decyduje się na niego, aby poprawić naturalny kolor, poprawić symetrię warg lub wyostrzyć kontury. 

Spis treści:

 1. Makijaż permanentny ust - przygotowania do zabiegu
 2. Makijaż permanentny ust - jak wygląda zabieg?
 3. Makijaż permanentny ust - ile trwa zabieg?
 4. Makijaż permanentny ust - czy zabieg jest bolesny?
 5. Makijaż permanentny ust - zalecenia po zabiegu
 6. Makijaż permanentny ust - przeciwwskazania do zabiegu 
 7. Makijaż permanentny ust - metoda 3D
 8. Makijaż permanentny ust - ile kosztuje? 

Makijaż permanentny ust - jak wyglądają przygotowania do zabiegu?

Przed zabiegiem linergistka przeprowadza rozmowę, podczas której ustala kształt i kolor dopasowany do twojego typu urody - idealny makijaż permanentny powinien być bardzo naturalny.

Przez 3-5 dni przed zabiegiem i 3 dni po zabiegu należy przyjmować 2 razy dziennie po jednej tabletce Heviranu (na receptę) - pomoże uchronić twoje usta przed wystąpieniem opryszczki. Aby zwiększyć chłonność pigmentu w dniu poprzedzającym zabieg, należy wykonać delikatny peeling ust, a następnie nałożyć delikatny krem nawilżający.

Makijaż permanentny oczu - jak wygląda krok po kroku

Makijaż permanentny ust - jak wygląda zabieg?

Zabieg makijażu permanentnego ust można podzielić na kilka etapów. Zazwyczaj spotkanie w gabinecie medycyny estetycznej zaczyna się od wywiadu zdrowotnego. W jego trakcie pacjentka wypełnia ankietę, w której odpowiada na pytania dotyczące jej aktualnego stanu zdrowia. 

Następnie linergistka nanosi na wargi maść znieczulającą i wykonuje rysunek docelowego kształtu ust. W jego trakcie, wraz z klientką, podejmowana jest decyzja o ostatecznym, minimalizującym defekty natury wyglądzie ust (zarówno jeśli chodzi o kontur, jak i barwę). Następnie rozpoczyna się aplikacja barwnika. 

Makijaż permanentny ust zawsze rozpoczynany jest poprzez wykonanie konturu, dzięki któremu wargi wydają się pełniejsze. Dopiero kolejnym krokiem jest wypełnienie całości barwnikiem.

Makijaż permanentny ust - ile trwa zabieg?

Zabieg trwa około 1-2 godzin, ale po ok. 4 tygodniach jest konieczne uzupełnienie barwnika. Po 3-5 dniach od zabiegu, skóra zaczyna się delikatnie łuszczyć. W tym czasie barwnik częściowo znika, czyli wyłuszcza się do 40-50%, dlatego niezbędne jest uzupełnienie makijażu, czyli wzmocnienie koloru. 

Czy makijaż permanentny ust jest bolesny?

Wszystko zależy od wytrzymałości na ból. Dla jednych uczucie jest nie do wytrzymania, a dla innych to tylko zwykłe mrowienie. Mimo że partie twarzy, do których wprowadzany jest barwnik, pokrywane są specjalnym krem znieczulającym, który obkurcza mięśnie i hamuje krwawienie, to i tak część osób odczuwa dyskomfort.

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym - co stosować, a czego unikać?

makijaż permanentny ust - jak wygląda zabieg, czy boli, ile kosztuje, dla kogo
fot. Makijaż permanentny ust/ Adobe Stock, Africa Studio

Makijaż permanentny ust - zalecenia po zabiegu 

Usta należy smarować 3 razy dziennie przez 7 dni kremem After Care BioEvolution lub maścią Solcoseryl, używając w tym celu patyczka kosmetycznego. Składniki tych kosmetyków mających działanie przeciwzapalnie, przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze, naprawcze i regenerujące.

Skóra po nałożeniu makijażu permanentnego wymaga szczególnej pielęgnacji - do mycia twarzy należy używać jedynie wody. Przez pierwszy tydzień po zabiegu wszystkie napoje należy pić przez słomkę, poza domem używać jednorazowych sztućców i kubków, unikać gorących i ostrych potraw.

Przez pierwszy miesiąc po zabiegu nie powinno się korzystać z sauny, siłowni, basenu, solarium oraz przebywać na słońcu (może dojść do przebarwień).

Makijaż permanentny ust - do zabiegu makijażu 

Makijaż permanentny ust nie może być wykonywany w trakcie ciąży, karmienia piersią oraz u osób cierpiących na infekcje wirusowe, grzybicze, bakteryjne lub chorujących na cukrzycę czy choroby nowotworowe.

Inne przeciwwskazania do makijażu permanentnego ust:

 • anemia;
 • łuszczyca;
 • cukrzyca;
 • przyjmowanie leków sterydowych, przeciwzakrzepowych, retinoidów i antybiotyków;
 • choroby zakaźne;
 • choroby nowotworowe w trakcie leczenia;  
 • choroby serca; 
 • stany zapalne wokół ust;
 • czynna opryszczka;
 • krótki odstęp czasu po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym.

Makijaż permanentny ust - metoda 3D

Najnowocześniejszym i jednocześnie najbardziej naturalnie wyglądającym makijażem, jest ten wykonany metodą 3D. Pozwala uzyskać trójwymiarowy efekt, a tym samym optycznie powiększyć usta, wykorzystując technikę światłocienia. 

Zabieg przebiega dokładnie tak samo - przed jego wykonaniem pożądany kształt ust wyznacza się konturówką. Różnicą jest to, że usta pokrywa się dwoma kolorami, przez co makijaż permanentny ust wydaje się bardziej przestrzenny.

Makijaż permanentny ust - cena zabiegu 

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wypełnienie samych konturów to cena w granicach 600 złotych, a wypełnienie kolorem całych warg kosztować będzie od 800 do 1400 złotych.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.04.2021

Czytaj także:
Makijaż permanentny brwi - obalamy największe mity
Makijaż permanentny - rodzaje, cena, przebieg zabiegu