Kwas kojowy — skuteczna substancja na przebarwienia. Jak stosować?
fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Kwas kojowy to jeden z największych sprzymierzeńców skóry. Regularnie stosowany likwiduje przebarwienia, poprawia koloryt i dodaje jej blasku. Twoja cera będzie ci za niego wdzięczna. Przed rozpoczęciem kuracji, warto wiedzieć, jak dokładnie stosować kwas kojowy i kiedy jest najlepszy czas na zabieg.
Kwas kojowy (Kojic) to substancja pozyskiwana z grzybów Aspergillus występujących w Japonii. Wynaleziona pod koniec XX wieku, ze względu na swoje szerokie i silne działanie rozjaśniające bardzo szybko zyskała na popularności. Obecnie kwas kojowy jest jednym z bardziej cenionych kwasów w kosmetyce. Znajdziemy go m.in. w kremach na przebarwienia, żelach do mycia oraz tonikach do twarzy. Te produkty warto włączyć do codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się gładką, jędrną i świetlistą skórą.
Kwas kojowy to pogromca przebarwień. Hamuje syntezę i aktywność tyrozynasy — enzymu odpowiadającego za powstanie melaniny. Kiedy inne preparaty nie działają, Kojic skutecznie zwalcza problem i zapobiega powstawaniu nowych plam w przyszłości. Kwas likwiduje uporczywe blizny potrądzikowe, przebarwienia powstałe w wyniku brania tabletek hormonalnych oraz posłoneczne (piegi). To jednak nie wszystko. Substancja jest naturalnym antyoksydantem — zapobiega powstawaniu zmarszczek, nawilża skórę i poprawia jej koloryt.
Kwas kojowy podobnie jak inne kwasy musi być stosowany ostrożnie. Możemy kupić kosmetyki z kwasem kojowym w składzie lub kupić organiczny w 100% czysty produkt do kosmetyków DIY. W takiej formie można dodawać go do kremu lub połączyć z hydrolatem. Zaleca się, aby stężenie kwasu kojowego do domowych zabiegów nie było wyższe niż 1%. W takiej formie nie powinny korzystać z niego osoby mające małe doświadczenie w robieniu własnych kosmetyków i rzadko robiące zabiegi na bazie kwasów. Należy również pamiętać, aby przed zastosowaniem jakiekolwiek produktu zapoznać się z uwagami od producenta.
Aby spotęgować działanie kwasu kojowego, najlepiej łączyć go zkwasem mlekowym, arbutyną i witaminą C. W takim towarzystwie efekty stosowania będą jeszcze bardziej widoczne i co najważniejsze — szybsze.
Kwas mlekowy na twarz - jak działa i czy warto go stosować?
Najlepsze rezultaty uzyskasz, stosując kwas kojowy regularnie przez okres 1-2 miesięcy. Po tym czasie należy odstawić produkt. Tak, jak w przypadku innych kwasów, obowiązkowe jest stosowanie kremów z wysokim filtrem - 50SPF to podstawa. Nie należy przeprowadzać kuracji latem. Kwas kojowy najlepiej przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła z dala od światła. Nie powinny go stosować kobiety karmiące piersią oraz będące w ciąży.