Zaskórniki najczęściej powstają w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i podbródku, zwłaszcza u osób o cerze tłustej lub mieszanej. Są to czopy wypełnione substancją ropno-łojową. Zdarza się jednak, że zaskórniki pojawiają się u osób z cerą suchą lub naczynkową. Wtedy zwykle przyjmują postać tzw. zaskórników suchych, tkwiących głęboko pod skórą.
Główną przyczyną powstawania wągrów są zanieczyszczenia, które zbierają się na skórze i powodują powstawanie ropnych czopów.
Jak skutecznie się ich pozbyć i jak im zapobiegać?
Spis treści:
Jak się pozbyć zaskórników? Domowe sposoby
Przed przystąpieniem do oczyszczania skóry z zaskórników, należy odpowiednio przygotować swoją twarz do tego zabiegu. Bez właściwego „spulchnienia” skóry, usunięcie zaskórników będzie niezwykle trudne i bolesne. Zaleca się więc na początku odpowiednio ocieplić skórę, np. robiąc parówkę lub kompres.
Parówka na zaskórniki:
- należy stosować ją najwyżej raz w tygodniu;
- nie powinno się jej stosować, jeżeli ma się cerę naczynkową.
Jak przygotować parówkę?
W dużym garnku zagotuj wodę. Gdy już będzie gorąca, dorzuć garstkę rumianku, szałwii lub kwiatu lipy. Garnek zdejmij z gazu i ustaw w bezpiecznym miejscu, najlepiej na stole. Następnie pochyl twarz, przynajmniej 15 cm nad miksturą. Głowę nakryj ręcznikiem tak, by zakrywał on również garnek. W tej pozycji wytrzymaj około 5 minut, jeżeli masz cerę normalną, albo około 10 minut przy cerze tłustej i mieszanej.
fot. Jak się pozbyć zaskórników?/ Adobe Stock, Julia
Kompres na zaskórniki:
- nie zaleca się osobom, które mają cerę naczynkową.
Jak przygotować kompres na zaskórniki?
Do szklanki z zagotowaną wodą dodaj 2 łyżki siemienia lnianego i odstaw na kilkanaście minut do zgęstnienia. Powstały kleik nałóż na twarz na około 20 minut.
Właściwie przygotowana skóra, łatwo podda się zabiegowi usuwania wągrów.
Należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Zaskórniki usuwa się najlepiej naciskając opuszkami palców miejsce wokół nich. Nie powinno się tego robić przy użyciu paznokci, ponieważ grozi to uszkodzeniem naskórka i powstaniem trudno gojącej się ranki na skórze, którą będzie trudno ukryć.
Jak dbać o skórę, żeby pozbyć się zaskórników?
Nawet jeżeli jesteś posiadaczką cery tłustej bądź mieszanej możesz cieszyć się skórą zdrową i czystą. Oto kilka wskazówek, które utrzymają ją w dobrej kondycji na długo.
Peeling na zaskórniki
Peeling oczyszcza skórę z zabrudzeń oraz usuwa martwy naskórek, dzięki czemu jest czysta, odżywiona i promienna. W zależności od jej tolerancji, możesz wykonać peeling drobnoziarnisty, gruboziarnisty lub enzymatyczny.
Maseczka na zaskórniki
Maseczka ściągająca dogłębnie oczyszcza skórę, przyczyniając się do likwidacji wągrów. Pomocne będą maseczki na bazie glinki lub węgla.
Maseczkę możesz bez problemu kupić w drogerii lub przygotować ją samodzielnie w domu. Bardzo dobrze sprawdzi się np. mikstura z ubitego białka oraz soku z cytryny (ubij białko z jednego jaja kurzego ze szczyptą soli i dodaj kilka kropli soku). Maseczkę zwężającą pory należy zmyć letnią wody dopiero, gdy dobrze wyschnie.
Domowe maseczki na wągry - 5 sprawdzonych przepisów, dzięki którym pozbędziesz się problemu
Zaskórniki na brodzie i na nosie z powodzeniem usuniesz również używając specjalnych, oczyszczających plastrów. Kupisz je w większości drogerii.
Dogłębne oczyszczanie skóry
Warto też pilnować swojej codziennej rutyny. Oczyszczaj skórę rano i wieczorem stosując produkty - toniki, żele do mycia - przeznaczone do jej rodzaju. Skóra będzie piękna i zdrowa, a ty będziesz miała uczucie świeżości.
Konsultacja: Studio Kosmetyczne "Kleopatra" w Pruszczu Gdańskim
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.04.2010
Czytaj także:
Maseczka z aspiryny na twarz: skuteczny sposób na pryszcze, zaskórniki i przebarwienia
Przebarwienia na twarzy: jak skutecznie je usunąć i jak zapobiegać ich powstawaniu?