Jak nawilżać skórę fot. FREE/kolaż polki.pl

Jak nawilżać skórę - sprawdzone porady

Nawilżanie to najprostszy zabieg, jaki możemy zafundować swojej skórze!
Karolina Kalinowska / 28.08.2015 09:27
Jak nawilżać skórę fot. FREE/kolaż polki.pl

Podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym każdej kobiety jest krem nawilżający. Jednak aby uzyskać pożądany efekt należy używać go regularnie - czyli codziennie rano i wieczorem. Dodatkowo, powinny stosować go już nastolatki. Jeśli masz 20 lat, najwyższa pora sięgnąć jeszcze po pierwszy lekki krem nawilżający także na okolice oczu.

Nie ma się co oszukiwać, w zasadzie wszystkie kremy mają działanie nawilżające. Składniki zatrzymujące w skórze wilgoć znajdziesz we wszystkich kosmetykach przeciwzmarszczkowych – bo dobrze nawilżona skóra wygląda młodziej i jest gładsza. Jeśli jednak masz mocno przesuszoną cerę, szukaj takich kremów, które się w tym specjalizują (np. na bazie lipidów). Zaś cera tłusta będzie wymagała jeszcze innego traktowania. Najlepsze będą kosmetyki, które będą dodatkowo regulowały wydzielanie sebum i maiły działanie matujące.

Jak działa krem nawilżający?

  • Kremy nawilżające przede wszystkim zatrzymują wilgoć w skórze. Jej zasoby znajdują się w skórze właściwej i stąd wędrują do wierzchnich warstw naskórka. Gdy nieodpowiednio pielęgnujesz cerę, nawet minimalny ubytek wilgoci z naskórka objawia się uczuciem ściągnięcia i zaczerwienieniem.
  • Niektóre składniki zawarte w kremach tworzą na skórze warstwę ochronną, inne wnikają do warstwy rogowej i tam wiążą wodę (np. kwas hialuronowy). Jeszcze inne wbudowują się do cementu międzykomórkowego i go uszczelniają (np. ceramidy).

Cała prawda o nawilżaniu:

  • Wszystkie rodzaje skóry potrzebują nawilżania - produkcja sebum nie ma bowiem nic wspólnego z poziomem wilgoci w skórze. Często skóra przetłuszczająca się potrzebuje też silnego nawilżenia po agresywnej kuracji przeciwtrądzikowej - zwłaszcza mocno wysuszającymi kosmetykami na bazie alkoholu.
  • Tłuste kremy to już przeżytek - wiele z nich zawierało substancje tworzące na skórze mokry kompres, który w efekcie przyspieszał ucieczkę wilgoci. Jeśli masz suchą skórę, sięgnij po kremy lipidowe, które uzupełniają ich braki lipidów w naskórku.
  • Nie ma uniwersalnego kremu nawilżającego - jego rodzaj zawsze dobieraj do aktualnych potrzeb skóry.
  • Z nawilżaniem można przesadzić - objawem są krostki wokół ust - zwykle zdarzają się blondynkom z jasną karnacją i skłonnością do rumieńców. Nawilżaj twarz 2-3 razy dziennie. To w zupełności wystarczy!

Zawsze o tym pamiętaj!!!

  • W klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu wilgotność powietrza spada poniżej 40% - uznawanym za dolną granicę dobrego "samopoczucia" skóry. Dlatego w ciągu dnia dobrze posmarować twarz dodatkową warstwą kremu.
  • Bardzo niska wilgotność (nawet do 10%!) panuje w samolocie - dlatego na dłuższy lot zabierz ze sobą krem nawilżający.
  • Woda nie nawilża - dlatego po każdym umyciu twarzy albo spryskaniu jej wodą termalną w sprayu szybko osusz skórę chusteczką - odparowujące cząsteczki wody wyciągają też wilgoć z naskórka.
Na podstawie tekstu z miesięcznika "Uroda"

Więcej kosmetycznych porad: