Schowaj zimowe ciuchy i zabezpiecz je

Marant fot. FREE
Wreszcie możemy odłożyć zimowe ubrania do schowka. Dobrze je zapakuj i zabezpiecz przed molami!
/ 23.03.2010 09:27
Marant fot. FREE

Przede wszystkim wypierz lub dokładnie wyczyść odzież zimową. To ważne, bo brud przyciąga mole. Nie musisz jej prasować. Nawet lepiej tego nie robić, bo uprasowane ubrania łatwiej się zagniatają, a zagniecenia są trwalsze. Swetry, płaszcze, kurtki zapnij na guziki czy zasuń na suwaki – nie stracą fasonu. Na półkach najpierw układaj najcięższe ubrania, na nich kładź lżejsze. Między ubraniami umieść chemiczne lub naturalne środki odstraszające mole.

Zanim Włożysz je do szafy:

OBUWIE ZE SKÓRY
Zamszowe wyszczotkuj, inne wypastuj. Włóż do środka prawidła, a jeśli ich nie masz, wypchaj papierem.

FUTRA
W rękawy wsuń zgniecione gazety pachnące farbą drukarską (odstrasza mole). W kieszenie włóż suszone zioła, np. lawendę. Umieść futro w płóciennym worku wymoczonym wcześniej w słonej wodzie. Sól również zniechęca mole.

SWETRY
Wypłucz w wodzie z olejkiem lawendowym, wysusz. Opróżnij kieszenie – wełna łatwo się odkształca. Złóż, przełóż cienkim papierem lub bibułą, zapobiega to zagnieceniom. Schowaj do pudeł lub pokrowców.

RĘKAWICZKI, SZALIKI
Szaliki i rękawiczki z dzianiny wypierz, z zamszu wyczyść szczoteczką. Włóż do środka pachnące mydełka. Odstraszą mole.

POLARY
Po wypraniu nie płucz ich w płynie do płukania tkanin. Polar powinien być trochę naelektryzowany, wtedy odpycha kurz i drobne zanieczyszczenia.

ODZIEŻ PUCHOWA
Nie zwijaj jej i nie przechowuj w ciasnym pokrowcu, bo puch się pozbija. Do kieszeni włóż lniane woreczki wypełnione goździkami, cynamonem, pieprzem. Odstraszą mole.