Reklama

Jak wyglądają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe to fragmenty skóry, w których gromadzi się nadmierna ilość pigmentu – melaniny. Przyjmują one postać nieregularnych, brązowych i płaskich zmian. Ich średnica może sięgać nawet kilku centymetrów.
Nierównomierne napigmentowanie plamy mogą przypominać groźnego czerniaka.

Reklama

Jak powstają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe powstają w wyniku długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Regularne opalanie się przez kilka lub kilkanaście lat może dawać efekty dopiero po kilku latach właśnie w postaci tzw. plam wątrobowych.
Osoby z jasną karnacją są szczególnie narażone na pojawienie się tego typu zmian.
Najczęściej spotyka się je u starszych osób (głównie na dłoniach, twarzy, dekolcie). Plamy wątrobowe mogą się pojawić również u młodszych osób, jeśli często wystawiają się na działanie promieni słonecznych. Wrodzone brązowe plamki na skórze noszą nazwę znamion i nie są niebezpieczne.
Plamy mogą pojawić się na skórze w wyniku przyjmowania pewnych grup leków – tetracyklin, leków na nadciśnienie, cukrzycę czy środków moczopędnych. Uwrażliwienie skóry na promienie UV powinno iść w parze ze stosowaniem wysokich filtrów przeciwsłonecznych u tej grupy osób.

Czy plamy wątrobowe są niebezpieczne?

Plamy pigmentacyjnie same w sobie nie stanowią żadnego zagrożenia, oprócz defektu kosmetycznego.
Niepokój powinna natomiast budzić sytuacja, kiedy plama zaczyna swędzieć, występuje zmiana koloru lub zauważamy wyciek płynu lub krwi. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do dermatologa. Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o raku skóry – czerniaku.
Jeśli plamy nie wyglądają niepokojąco, lekarz powinien je oglądać co 2-3 lata. Dzięki temu uzyskamy pewność, że ze skórą nie dzieje się nic groźnego.
Zobacz też: Ratunku, błyszczę się!

Czy można rozjaśnić plamy wątrobowe?

Istnieje kilka domowych sposobów na spłycenie plam:

  • smarowanie sokiem z cytryny – należy rozpuścić sok z cytryny w małej ilości wody i przecierać zmianę 2 razy dziennie,
  • smarowanie wyciągiem ze świeżego aloesu – posiada on właściwości regeneracyjne. Należy bezpośrednio posmarować plamę żelem,
  • robienie okładów z maślanki – jest to sposób przekazywany od naszych babć, wykorzystuje złuszczające właściwości kwasu mlekowego,
  • zastosowanie odpowiedniego makijażu – użycie odpowiedniego odcienia korektora i podkładu skutecznie zamaskuje szpecące przebarwienia.

Jak zapobiegać powstaniu plam wątrobowych?

Plamy są trudne do usunięcia, dlatego najlepiej byłoby zapobiec ich powstaniu. Niezawodnymi i prostymi metodami okazują się:

  • unikanie opalania się w godzinach szczytu, czyli od 11.00 do 16.00,
  • stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych na twarz, dekolt i dłonie 30 minut przed ekspozycją na słońce,
  • zakładanie czapki z daszkiem, kapelusza z szerokim rondem na słońcu.
Reklama

Zobacz też: Jak usunąć przebarwienia?

Reklama
Reklama
Reklama